Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Album "Melodies. The Magic Mountain" - muzyka prosto z serca Mateusza Pałki

- To bardzo osobisty zapis muzyki, która płynie prosto z serca i chciałbym, żeby do serca również trafiła - mówi o swojej płycie "Melodies. Magic Mountain" Mateusz Pałka. Związany z krakowskim środowiskiem pianista, improwizator i kompozytor wydał pod koniec października ze swoim trio drugi album; wydawnictwo ukazało się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Mateusz Pałka Mateusz Pałka Trio muzyka fortepianowa Jazz

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Poznaliśmy nominowanych

Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Nagrody Mediów Publicznych media media publiczne Maria Pomianowska Piotr Baron Marek Piekarczyk Marta Zalewska Piotr Cugowski Piotr Kostrzewa Marcin Pospieszalski

Stalinizm w Polsce. Przeciwko wystąpili Żołnierze Wyklęci

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza powstała w grudniu 1948 roku z połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej. W swoim programie partia deklarowała, że reprezentuje interesy "ludu pracującego miast i wsi". Jednak od kilku lat, pod wpływem Moskwy, nad Wisłą instalowano system komunistyczny. Utworzenie PZPR uważa się za początek stalinizmu w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Dorota Truszczak stalinizm Józef Stalin historia Polski komunizm Moskwa PZPR

Iga Świątek powraca na szczyt! Wielki sukces Polki w turnieju Masters

Ten rok zdecydowanie należał do Igi Świątek. Polka nie tylko wygrała kończący go w tenisie turniej Masters, ale wróciła też, po ośmiu tygodniach, na szczyt światowego rankingu tenisistek. – Ten tydzień nie był łatwy, ale dzięki wam wszystko się udało – mówiła polska tenisistka po zwycięskim finałowym meczu w Cancún, dziękując kibicom za wsparcie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Radosław Nałęcz Iga Świątek Mateusz Warianka Trójka

"Motorowerek", czyli Georges Perec i jego powieść w nowym przekładzie

- Z jednej strony mamy wojnę, a z drugiej "Motorowerek" to powieść napisana w stylu farsy. Niektórzy czytelnicy i krytycy mieli Perecowi za złe takie podejście do tematu, tym bardziej że książka ukazała się kilka lat po zakończeniu wojny z Algierią. Trzeba to bardzo uważnie czytać, szukać ukrytych znaczeń, aby zrozumieć, o co autorowi chodzi - mówił w Dwójce tłumacz Rene Koelblen. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek pisarz pisarze i poeci tłumacz tłumaczenie literatura książki Georges Perec

Wisława Szymborska na wesoło. "Każda okazja jest dobra, by napisać coś zabawnego"

- Nikt się nie obrażał. Wymyślaliśmy różne rzeczy, które także w sensie literackim miały pewną wartość. To były fantastyczne, zabawne, absurdalne, groteskowe koncepty. Do zabaw literackich Wisławy Szymborskiej nikt nie zmuszał. Ona po prostu uwielbiała bawić się słowem, tak jak muzyk uwielbia dźwięki, a malarz kształty i kolory. Każda okazja jest dobra, by napisać coś zabawnego - mówił w Dwójce Bronisław Maj.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska zabawa literatura Bronisław Maj Dwójka Dorota Gacek Joanna Szczęsna

Polski film science fiction "W nich cała nadzieja" zdobył nagrodę na festiwalu w Trieście

"W nich cała nadzieja" to nowy polski film science-fiction. Skromny, niskobudżetowy, ale z niezwykłym pomysłem fabularnym. I może właśnie dzięki temu odniósł sukces zdobywając niedawno nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM festiwal filmowy premiera film polski Ryszard Jaźwiński Trójka

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA język polski poprawna polszczyzna poprawność językowa Marta Hoppe młodzieżowe słowo roku

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

Powróćmy jak za dawnych lat, czyli nieśmiertelny kopniak z półobrotu. Chuck Norris wraca na ekran!

Mody i gusta podlegają przeróżnym fluktuacjom, ale co pewien czas powracają, tak, jak ostatnio powraca moda na kino lat 90. Wykorzystał to Sylvester Stallone kręcąc serię filmów "Niezniszczalni", nie tak dawno reaktywowano i zrealizowano kolejne sezony "MacGyvera", a teraz okazuje się, że na ekran powraca 83-letni Chuck Norris!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM serial chuck norris Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka