Polskie Radio
Section05

Europa

PR24 Rezolucja PE ws. Polski. Karnowski: może służyć podważaniu wyniku wyborów, gdyby Tusk przegrał

- Nie ma u nas żadnego zagrożenia dla demokracji, to jest po prostu obrzydliwe kłamstwo. Nigdy nie było takiej wolności słowa jak w tej chwili - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Karnowski z "Sieci", komentując rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wyborów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk ŚWIAT Parlament Europejski wybory w Polsce Michał Karnowski Mirosław Skowron

tylko u nas Unia stawia kropkę nad "i". Zatwierdzono pół miliarda euro na zwiększenie produkcji amunicji

Parlament Europejski postawił kropkę nad "i" - zatwierdził pół miliarda euro na zwiększenie produkcji amunicji, by dozbroić Ukrainę i uzupełnić zapasy w państwach członkowskich. Europosłowie zaakceptowali wstępne porozumienie z ubiegłego tygodnia z unijnymi krajami dotyczące mobilizacji europejskiego przemysłu zbrojeniowego i zwiększenia mocy produkcyjnych. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Bruksela Beata Płomecka Parlament Europejski Jerzy Buzek Zdzisław Krasnodębski

Berlin nie chce szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO. "Spiegel": Niemcy niczego się nie nauczyły

W Wilnie mocarstwa zachodnie nie wykorzystały okazji do wzmocnienia wschodniej flanki. Ponownie zignorowano Wschód z jego doświadczeniami. Zamiast uczynić Ukrainę de facto członkiem NATO, który może liczyć na wsparcie zachodnich partnerów, kraj pozostaje petentem błagającym o broń - ocenił publicysta tygodnika "Der Spiegel" Jan Puhl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy NATO szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie wojna na Ukrainie wojna 2023

Osłabienie relacji między Erdoganem i Putinem? "Washington Post": to najnowsza konsekwencja agresji na Ukrainę

"Washington Post" podaje, że "najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów, w tym wycofując sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji do NATO i wspierając Kijów".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie dyplomacja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT

Stanowisko Europarlamentu ws. odbudowy zasobów przyrodniczych. Jaki: Trzecia Droga ponosi za to pełną odpowiedzialność

Parlament Europejski przyjął stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Nie udało się deputowanym, w tym polskim, doprowadzić do odrzucenia propozycji Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ekologia Europarlament rolnictwo ŚWIAT Parlament Europejski rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Patryk Jaki Władysław Kosiniak-Kamysz

NASZ NEWS Będzie długotrwałe wsparcie dla Ukrainy. Poznaliśmy treść unijnego dokumentu

Unia Europejska planuje długoterminowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy - tak wynika z dokumentu przygotowanego przez unijny korpus dyplomatyczny, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Dokument to przygotowanie do dyskusji w gronie państw członkowskich na temat unijnych zobowiązań bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska bezpieczeństwo pomoc

5 mln euro na pomoc dla strefy czarnobylskiej. Darczyńcami Norwegia i Wielka Brytania

Norwegia i Wielka Brytania ogłosiły, że przeznaczą pięć milionów euro na wsparcie rozwoju Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Ministerstwo ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy poinformowało, że przedstawiciele tych krajów ogłosili pomoc finansową podczas spotkania Zgromadzenia Deponentów Rachunku Współpracy Międzynarodowej dla Czarnobyla. Uczestniczyła w nim także delegacja ukraińska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Czarnobyl pomoc