Polskie Radio
Section05

HISTORIA

"Rozmowy kontrolowane", czyli pierwszy rok stanu wojennego

W styczniu 1982 roku władze komunistyczne rozwiązały Niezależne Zrzeszenie Studentów, z kolei wznowiona łączność telefoniczna poddana została kontroli, co  sygnalizował komunikat "rozmowy kontrolowane". Pod koniec stycznia Sejm zalegalizował stan wojenny, a prezydent USA Ronald Reagan   proklamował Dzień Solidarności z narodem polskim. Jak wspominamy lata 1981-1982? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak stan wojenny

"To prekursorskie dokonanie nie było dziełem przypadku". Premier o Konstytucji 3 Maja

Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że uchwalenie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej nie było w polskiej historii wyjątkiem. "Już prawa stanowione przez Kazimierza Sprawiedliwego wyprzedzały Europę w dziele budowy praworządnego ładu i standardów godności każdego człowieka" - przypomniał premier w Narodowe Święto 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konstytucja 3 maja Mateusz Morawiecki Rzeczpospolita 3 Maja premier historia Polski

Trabant – niewiele było tak rewolucyjnych samochodów

29 lat temu – 30 kwietnia 1991 roku – zjechał z linii produkcyjnej zakładów samochodowych w Zwickau ostatni model Trabanta w wersji 1.1 Universal. Ten ostatni model pomalowano na różowo, a na przedniej masce umieszczono duży czarny napis na białym tle: "TRABANT" i pod spodem "LEGENDE AUF RÄDERN" - czyli "Trabant, legenda na kółkach". Samochód prowadziło dwóch smutnych panów... i nie ma się czemu dziwić.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja trabant samochody

Choreomania, czyli co wydarzyło się w Strasburgu w 1518 roku?

- Zjawisko obsesji tanecznej powszechnej, grupowej, mani tanecznej czy epidemii tańca ciągnie się właściwie przez całe średniowiecze i dobry kawałek starożytności, a według niektórych ciągnie się także przez czasy nowożytne z wiekiem XVIII włącznie - mówił Łukasz Modelski, prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze taniec śmierć Łukasz Kozak Łukasz Modelski KULTURA

Dziś przypada 77. rocznica ucieczki rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Będą internetowe obchody

Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci II wojna światowa Armia Krajowa POLSKA

Gustaw Holoubek – był wybitny z godnością

Tak, ta godność, ta wielkość emanowały z jego oblicza chyba zawsze – nawet w młodości, kiedy w "Gangsterach i filantropach" zagrał "Profesora", genialnego szefa szajki złodziei. Dzisiaj mija 97 lat od narodzin jednego z najwybitniejszych polskich aktorów w historii. Przyszedł na świat 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie. Tam spędził swoje dzieciństwo, tam rozpoczął naukę i jeszcze przed wojną zdał maturę.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Holoubek TEATR FILM aktor aktorstwo

POLSKIE RADIO II wojna światowa. Materiały dla nauczycieli

Epidemia koronawirusa postawiła polską edukację przed wielkim wyzwaniem. Tysiące nauczycieli mierzą się z zadaniem realizowania podstawy programowej online i zapewnienia uczniom atrakcyjnych materiałów wspomagających naukę. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce szkoła nauczyciel nauczanie domowe #zostańwdomu e-lekcje historii