Polskie Radio
Section05

II Rzeczpospolita

"To będzie historyczny moment". Wiemy, kiedy prezydent podpisze ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego

- Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbędzie się w niedzielę w Pałacu Prezydenckim, podpisze ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. To będzie historyczny moment - ocenił prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski budowa prezydent Andrzej Duda POLSKA społeczeństwo

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Powstanie Styczniowe Katyń Lwów Legiony Polskie II wojna światowa Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA

"W spuściźnie Kresów najważniejsza jest wspólnota". Aleksandra Biniszewska o Muzeum Lwowa i Kresów

- Rzeczpospolita Obojga Narodów był fenomenem w skali świata. Byliśmy różnych wiar, obyczajów i tradycji, a mimo to broniliśmy naszej ojczyzny. Na Kresach osiedlali się uciekinierzy z państw zachodnich i przyjmowali polską kulturę. Mimo różnic stanowiliśmy wspólnotę. Z winy Rosji, Austrii i Prus ta wspólnota została zniszczona - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Biniszewska, która prowadzi Muzeum Lwowa i Kresów.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Lwów Rzeczpospolita

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Władysław Sikorski Janusz Odziemkowski II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Polska i trzy Rosje - biała, czerwona i nieimperialna

Na takie trzy Rosje, które istniały w tym samym okresie, dzieli ten kraj prof. Andrzej Nowak. W burzliwych latach I wojny światowej, rewolucji październikowej i wojny polsko-bolszewickiej w latach 1917-1920 - jego zdaniem - białą Rosję uosabiał gen. Anton Denikin, czerwoną Włodzimierz Lenin, a nieimperialną, bez carów i komitetów rewolucyjnych, Borys Sawinkow, pisarz, polityk, legenda terroryzmu antycarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak Rosja Józef Stalin wojna polsko-bolszewicka HISTORIA

III powstanie śląskie. Co przed 100 laty zyskała Polska?

W sierpniu 1919 roku wybucha pierwsze powstanie śląskie, stłumione przez Niemców po paru dniach. Niemal rok później - po licznych aktach terroru ze strony niemieckiej - wybucha drugie powstanie śląskie, które obejmuje już większy obszar - także okręg przemysłowy i część powiatu rybnickiego. Przywódcą obu tych zrywów był Alfons Zgrzebniok - jeden z założycieli Związku Powstańców Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  Śląsk Krzysztof Michalski

Przemówienie Becka w maju 1939 r. Prof. Kornat: wtedy karty były już rozdane

- Kiedy minister Beck wygłaszał przemówienie, karty były już rozdane. Żądania terytorialne przedstawione Polsce zostały definitywnie odrzucone. Pod koniec marca 1939 roku Polska przyjęła gwarancje Brytyjskie i w tych warunkach możliwość negocjacji w Niemcami nie istniała - powiedział prof. Marek Kornat, historyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Niemcy Józef Beck HISTORIA ludzie Polskie Radio 24