Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Reporter wojenny Maks Levin". Fotograficzny zapis wydarzeń na Ukrainie

W krakowskim MOCAK-u trwa prezentacja zdjęć Maksa Levina. Pokaz obejmuje zdjęcia wykonane w latach 2014-2022 – zarówno wydarzenia na Majdanie Niepodległości w Kijowie, jak i fotografie pokazujące początki agresji rosyjskiej na Ukrainę. – Max Levin nie był człowiekiem, który pracował jako zawodowy, chłodny reporter. On był człowiekiem, który od samego początku wiedział, że reporterka wojenna, obrazy schodzące z pola bitwy, to niezwykle ważna broń w dzisiejszych wojnach – mówi Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Ukraina fotografia wystawa Kraków

"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mapa przewodnik

NASZ WYWIAD Legendarny białoruski pisarz Uładzimir Arłou: dziś trzeba dochować wierności językowi i pamięci historycznej

- Obecnie mamy czasy bardzo trudne dla białoruskiej kultury. Tym ważniejsze jest, by zachowywać wierność swojemu ojczystemu językowi i pamięci historycznej w imię europejskiej perspektywy i przyszłości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Uładzimir Arłou, białoruski pisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD literatura Bialoruś

Ander Izagirre laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego

- Gdy spędza się dużo czasu z bohaterami, których życie się opisuje, przeżywa się trudne emocje. Wydaje mi się jednak, że właściwe podejście i profesjonalizm wymagają umiejętności spojrzenia na chłodno na trudny temat. Gdy pozwolimy, by emocje nas zdominowały, będzie to ze szkodą dla rezultatów naszej pracy - mówił w Dwójce Ander Izagirre - baskijski reporter, laureat 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę "Potosí. Góra, która zjada ludzi".
Zobacz więcej na temat:  reportaż literatura Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Ander Izagirre

Literacki portret Marii Dulębianki

- Dwa życia Marii Dulębianki można interpretować na wiele sposobów. Ja myślałam o jej życiu, które rozpada się na dwie kariery: była malarką, jedną z pierwszych artystek polskich, które np. studiowały w Paryżu. Drugą część życia skupiła na działalności społecznej. Jej życie było zatem złożone z dwóch różnych ścieżek kariery - mówiła w Dwójce Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książki "Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki".
Zobacz więcej na temat:  Maria Dulębianka Jakub Kukla Dwójka literatura

Noc Kultury w Lublinie. Zupełnie inne miasto przez jedną noc w roku

Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko czeka nas 4 czerwca podczas Nocy Kultury w Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście oraz w centrum Lublina. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka TEATR Lublin lubelskie noc

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. O Grand Prix walczy 12 polskich produkcji

Trwa 36. Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniach 27 maja - 4 czerwca w jednym z najstarszych działających polskich kin, czyli otwartym w 1913 roku tarnowskim Marzeniu, o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczy 12 pełnometrażowych filmów wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. O Konkursie Głównym Festiwalu oraz wydarzeniach towarzyszących w audycji "Fajny film" opowiedział dyrektor wydarzenia Tomasz Kapturkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  FILM Ryszard Jaźwiński Trójka festiwal filmowy Tarnów kino film polski

PR24 Koper: w Polsce Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo

Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA czytelnictwo literatura Łotwa Estonia Rzeczpospolita

"Wschód Kultury" 2022 z silnie podkreślonym wątkiem ukraińskim

- Każdy z festiwali cyklu "Wschód Kultury" pokazuje różne odsłony kultury na styku pomiędzy Polską a krajami bloku wschodniego. W każdej tegorocznej odsłonie zostanie bardzo szczególnie podkreślony wątek ukraiński. To będą akcenty zarówno muzyczne, jak i teatralne, wystawy prac plastycznych i fotografii - mówił w radiowej Jedynce Marek Horodniczy z Narodowego Centrum Kultury, koordynator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Michał Montowski Joanna Ficińska Rafał Wiśniewski