Polskie Radio
Section05

KULTURA

Marcin Wyrostek: chciałbym, aby na świecie zapanowała harmonia

– Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, chyba każdy zrozumiał i poczuł, że nasze bezpieczeństwo czasami trzyma się na cienkiej nitce. Dopiero teraz zdajemy sobie sprawę, jak bardzo musimy zabiegać o wolność i niezależność, czyli fundamentalne rzeczy, które mieliśmy od dzieciństwa – mówi Marcin Wyrostek w audycji "Ona, on i bardzo wyjątkowy gość".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski MUZYKA Marcin Wyrostek

Filmowe święto: po Cannes czas na festiwal w Krakowie

W sobotni wieczór wręczeniem Złotej Palmy zakończył się 75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W niedzielę 29 maja startuje 62. Krakowski Festiwal Filmowy. – Czujemy, że te 62 lata to ogromna renoma, prestiż, zobowiązanie, może nawet trochę obciążenie, ale staramy się być dla widzów, dla twórców. Nadążać za tym, czego potrzeba w dzisiejszym filmowym świecie – mówi Olga Lany, rzeczniczka prasowa festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka FILM

Piotr Gliński: zadaniem artystów jest niepokoić elity, żeby nie przyzwyczajały się do wojny na Ukrainie

- Naszym wspólnym zadaniem jest mówić o wojnie, nie godzić się na wojnę, a dodatkowym zadaniem artystów jest niepokoić elity, od których zależą losy świata, żeby nie przyzwyczaiły się do wojny - podkreślił szef MKiDN Piotr Gliński podczas spotkania z młodzieżową orkiestrą z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA Piotr Gliński wojna na Ukrainie pomoc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PR24 "Zawsze chciałam zaśpiewać te piosenki". Nula Stankiewicz o płycie "Śpiewam"

- Te piosenki nie mieściły się w programach, które prezentowaliśmy naszej publiczności. Śpiewaliśmy je jakoś pojedynczo, wybrane fragmenty, wybrane utwory. Postanowiliśmy je złożyć w całą płytę - mówiła w Polskim Radiu 24 Nula Stankiewicz, wokalistka. Gościem audycji był także współtwórca płyty "Śpiewam" Janusz Strobel, muzyk i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Janusz Strobel MUZYKA płyta

PR24 Dzień Dziecka z Muzeum Historii Polski. "Połączyliśmy dwie dziedziny nauki"

- Będziemy mieć zadania związane z historią polskiego muzealnictwa. Tam będziemy się starali pokazać naszym młodym odbiorcom, jakimi dziedzinami interesują się muzea, jakie eksponaty można w nich znaleźć. Będziemy obcować również ze sztuką - jest przygotowany punkt, na którym trzeba będzie ułożyć pewien obraz związany z historią i botaniką - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego MHP).  
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Polskie Radio 24 galeria Warszawa Maja Kluczyńska Muzeum Historii Polski wystawa muzeum dzień dziecka

Michał Klauza: Mozart stworzył wyjątkowy tryptyk symfoniczny

- Symfonia "Jowiszowa" jest apoteozą witalności, a jednocześnie sumą elementów z przeszłości, powiązaniem ich z teraźniejszością i spojrzeniem w przyszłość. To absolutne arcydzieło, pięciotematowa fuga w codzie słuchaczowi wydaje się wręcz organiczna i wspaniale napisana. Główny temat czwartej części jest znany z chorału gregoriańskiego, a słychać go również w pierwszej symfonii, którą Mozart w życiu napisał. To swego rodzaju klamra - tak na antenie Dwójki mówił dyrygent Michał Klauza. 
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie filharmonia narodowa filharmonia Wolfgang Amadeusz Mozart koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Michał Klauza Magdalena Łoś Dwójka

Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski literatura dziennik Dorota Gacek

Teatr amatorski na drodze do profesjonalizacji

- Znamy grupy teatralne, które oddzieliły się od domów kultury, stały się stowarzyszeniami i ich grupy zaczęły zarabiać; jest ich coraz więcej. Natomiast mnóstwo jest takich zespołów, którym nie wskazano drogi i nikt ich nie wspiera. Żyją w przeświadczeniu amatorstwa i nie starają się spod tego klosza wydostać - mówił w Dwójce Mariusz Karpowicz, współzałożyciel Platformy Teatru Amatorskiego.
Zobacz więcej na temat:  aktor aktorstwo Dwójka Jakub Jamrozek