Polskie Radio
Section05

KULTURA

Rok Różewicza i szalona teatralna jesień 2021

9 października minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Tego dnia – w różnych oczywiście latach – urodziło się sporo słynnych ludzi kultury. Agnieszce Osieckiej, urodzonej 9 października 15 lat później, poświęciliśmy połowę wydania TPK przed tygodniem. Autor "Kartoteki" jest jednym z czterech patronów roku, zatem nie jest za późno.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Tadeusz Różewicz Adam Zagajewski Barbara Marcinik Trójka

"Po raz pierwszy czytelnicy dostają absolutnie pełne wydanie Kajka i Kokosza"

- Pierwodruk tego komiksu to czarno-białe paski ukazujące się codziennie w gazecie. W latach 80. powstała wersja książeczkowa, również czarno-biała. Kiedy wydawnictwo, w którym mam przyjemność pracować, rozpoczęło wydawania komiksów Janusza Christy, zdecydowaliśmy się, przez przekręcenie tych pasków, na wygodniejszy do czytania format A4 oraz na pokolorowanie. A wydanie w Złotej Kolekcji jest jeszcze bardziej szczególne - mówił Tomasz Kołodziejczak.
Zobacz więcej na temat:  komiks Jakub Jamrozek Dwójka

Historyczny aparat przekazany Muzeum Powstania Warszawskiego. Właściciel fotografował nim przez całą wojnę

Weteran Armii Krajowej Ryszard Witkowski pseudonim "Orliński" przekazał do Muzeum Powstania Warszawskiego aparat fotograficzny Leica, którym fotografował przez cały okres drugiej wojny światowej. Za jego pomocą uwiecznił między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne czy działania żołnierzy AK w Milanówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA muzeum wystawa Powstanie Warszawskie II wojna światowa HISTORIA Muzeum Powstania Warszawskiego

Zofia Łuczko: uboga codzienność w social mediach

- To jest już mój trzeci, większy projekt związany z moimi rozważaniami na temat tego, jak odczuwamy bycie w mediach społecznościowych, jakie one mają dla nas znaczenie i przede wszystkim jaki mają wpływ na nasze zachowania - powiedziała Zofia Łuczko (architekt, w latach 1983-2019 muza i menadżerka grupy Łódź Kaliska, autorka projektu "U nas nic specjalnego") w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Polskie Radio 24 SZTUKA społeczeństwo media społecznościowe

Już jutro 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Za oknem jesień, a to oznacza, że powinniśmy rozpocząć poszukiwania lektury na chłodne, coraz dłuższe wieczory. Znakomitą to tego okazją są rozpoczynające się już we czwartek 14 października w Krakowie 24. Międzynarodowe Targi Książki. Jak mówi prezes zarządu spółki Targi w Krakowie Grażyna Grabowska, oferta zgromadzonych na wydarzeniu wydawców i twórców szczególnie zadowoli miłośników literatury górskiej, science fiction i fantasy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka targi Kraków KSIĄŻKA literatura góry Stanisław Lem science-fiction

"W fotografii nie ma reguł". Bogdan Dziworski o swojej relacji z aparatem

- To jest słodka tajemnica fotografii, że nie wiadomo, w jakim momencie coś zrobimy, nie wiadomo, czy to wyjdzie. Czasami jesteśmy załamani, a czasami w tym załamaniu powstają jakieś fantastyczne sprawy. Każdy fotografik kieruje się swoim sercem i wyczuciem - mówił w audycji "Głębia ostrości" na antenie Polskiego Radia 24 wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy Bogdan Dziworski.
Zobacz więcej na temat:  fotografia fotograf aparat zdjęcia społeczeństwo Polskie Radio 24

Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!

Kilkudziesięciu gości oraz blisko sto wydarzeń i kiermaszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w 120 księgarniach na terenie całego kraju. Po raz trzeci branża księgarska zjednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. O Nocy Księgarń 2021, która zaczyna się już w piątek 22 października, w "Trójce przed południem" opowiada jej organizatorka Anna Karczewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KSIĄŻKA literatura noc dzieci literatura dziecięca Kasia Stoparczyk Warszawa

"Jestem Greta". Dr Mazur: każdemu, kto ogląda ten film, zapalają się czerwone lampki

- Dla mnie, jako osoby, która stara się krytycznie patrzeć na rzeczywistość, ważne jest pytanie, skąd tak znakomita intuicja tego reżysera, żeby towarzyszyć tej nikomu nieznanej aktywistce w kolejnych krokach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Mazur (politolog i filozof z UJ).                     
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 FILM kino ekologia Greta Thunberg