Polskie Radio
Section05

KULTURA

Ireneusz Skruczaj w PR24 o filmie "Obłoki śmierci - Bolimów 1915"

- W Puszczy Bolimowskiej zapisały się jedne z najmroczniejszych kart w historii ludzkości, czyli narodziny broni chemicznej, narodziny broni masowego rażenia, która zapoczątkowała wszystko, co najgorsze w XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Skruczaj, reżyser filmu "Obłoki śmierci - Bolimów 1915". Gościem audycji była także Izabela Wierzbińska z firmy BestFilm.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska FILM premiera kino

Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki

Skradzione w 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi XIX w. rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo Łódź archiwum kradzież USA Stany Zjednoczone SZTUKA

"Śmierć Zygielbojma". Dyrektor NCK: mocny film, porusza trudne tematy

Jak mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), "Śmierć Zygielbojma" to historia, która choć dotyczy II wojny światowej, "opowiada również o współczesności", o tym "w jaki sposób są selekcjonowane informacje", "jak ciężko przebić się z prawdą".
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa FILM Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury POLSKA społeczeństwo

Zrabowane dzieła sztuki. Niemieckie MSZ pisze o bazie danych dot. poszukiwań i "kilku zwrotach"

Niemcy stworzyły bazę danych "lost art", która zawiera informacje dotyczące poszukiwań i znalezisk zrabowanych dzieł - poinformowała niemiecka dyplomacja. MSZ RP przypomina, że "straty wojenne poniesione przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury są ogromne, a jednocześnie niezwykle trudne do precyzyjnego określenia i oszacowania".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa relacje polsko-niemieckie historia Polski dzieła sztuki

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Warszawa wspomnienie HISTORIA Trójka