Polskie Radio
Section05

KULTURA

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM festiwal filmowy online Toruń Camerimage Trójka

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
Zobacz więcej na temat:  opera radio Piotr Beczała Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając Jakub Kukla Jan Kiepura

Renata Przemyk: po 30 latach na scenie - mam za co dziękować [WIDEO]

- Mam wierną publiczność, współpracowników i wielu cudownych ludzi, których spotkałam na swojej drodze i dzięki którym mogłam śpiewać i być potrzebna artystycznie. To jest niesamowite, bo śpiewa się dla ludzi, dlatego bardzo chciałam tę okrągłą rocznicę świętować z przytupem - mówiła w Dwójce Renata Przemyk – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która w tym roku obchodzi jubileusz swojej pracy artystycznej.
Zobacz więcej na temat:  Renata Przemyk Dwójka Robert Mazurek muzyka współczesna

Ocalić od zapomnienia. Polska wieś w muzeum

Etnografowie Piotr Szacki i Krzysztof Chojnacki od lat 60. do 80. prowadzili badania terenowe nad rzemiosłem oraz wiejskimi reliktami. - Zrealizowali wtedy kilkadziesiąt filmów etnograficznych o zjawiskach, które znikały z codziennego życia. Takich jak na przykład domowy chleb wygniatany w dzieży i wypiekany w piecu - opowiada Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wystawa Kasia Dydo etno

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta ludzie społeczeństwo bajki Monika Małkowska Trójka prawa zwierząt przyroda

Wsparcie dla ludzi kultury. Jakimowicz: ta branża to rzesza ludzi, nie tylko znane nazwiska

- Jeżeli chodzi o artystów, łatwo wypowiadać się w momencie, gdy jest się krezusem. (...) W takiej sytuacji łatwo jest powiedzieć: "jestem wspaniałomyślny, myślę o innych grupach społecznych - nie biorę" - mówił w Polskim Radiu 24 aktor Jarosław Jakimowicz. Gościem był również Jędrzej Kodymowski, lider zespołu "Apteka".
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo POLSKA