Polskie Radio
Section05
Polska Akademia Nauk

Sztuczna inteligencja w walce z podwójną jakością produktów. Polski algorytm wytypuje towary do szczegółowej analizy

Ten sam produkt kupiony w Niemczech, Szwecji czy Polsce, mimo iż zgodnie z prawem unijnym powinien być takiej samej jakości, niestety nierzadko ma bardzo odmienne parametry jakościowe. Ten na rynku polskim ma je z reguły gorsze. Aby walczyć z nieuczciwymi praktykami polscy naukowcy zaprojektowali bazujący na sztucznej inteligencji system ANSI.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sztuczna inteligencja sprzedaż jakość produktu Polska Akademia Nauk uczenie maszynowe

Nobel 2022 w dziedzinie fizyki. "Udowodnili, że świat kwantowy rządzi się innymi prawami"

Francuz Alain Aspect, Amerykanin John F. Clauser i Austriak Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Naukowcy otrzymali ją za eksperymenty z zakresu mechaniki kwantowej. Profesor Krzysztof Meissner z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że „nobliści wykorzystali w swoich eksperymentach teorię Johna Stuarta Bella z 1965 roku”.
Zobacz więcej na temat:  Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk fizyka Krzysztof Meissner Rafał Demkowicz-Dobrzański Alain Aspect John F. Clauser Anton Zeilinger

Nobel 2022: "Svante Pääbo rozwinął nową gałąź nauki"

Po raz pierwszy Nagrody Nobla przyznane zostały w roku 1901. Jednym z trzech Nobli naukowych jest nagroda w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznawana przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolińska. Laureatem tego wyróżnienia za rok 2022 został szwedzki biolog i genetyk ewolucyjny - prof. Svante Pääbo. Co zdecydowało o jego sukcesie?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Nobel nagroda Nobla Alfred Nobel Polska Akademia Nauk

Historyczna misja z polskim udziałem. Detektory z IFJ PAN w programie Artemis I

Zestaw detektorów promieniowania jonizującego opracowanych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zostanie wykorzystany podczas badań w misji Artemis I. Wyniki pomiarów pozwolą na określenie dawek i charakteru promieniowania, na jakie narażeni będą astronauci w czasie lotu na Księżyc - poinformował Instytut.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NASA kosmos NAUKA fizyka Polska Akademia Nauk społeczeństwo

"Szukamy morszczynu". Apel Instytutu Oceanologii PAN

"Pomóż naukowcom w poszukiwaniu morszczynu" - z tym apelem zwrócili się do Polaków naukowcy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni rosnący okaz morszczynu udokumentowano w 1976 roku. Było to w okolicy Gdyni przy Starej Torpedowni. Czy morszczyn powrócił do polskiego morza? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia środowisko środowisko naturalne przyroda Polska Akademia Nauk NAUKA

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Rzym Afryka Ebola Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznane

Wyróżnienie to przyznawane jest polskim obywatelom za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcom za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami". Uroczystość wręczenie nagród im. Benedykta Polaka odbyła się w sobotę, 25 czerwca br., w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Uniwersytet Warszawski Kurdowie wirus astronomia księżyc Polska Akademia Nauk Kanada Neron Rzym

70. rocznica powstania PAN. Premier Morawiecki: świat nauki to niezbędny kapitał państwa

Z okazji 70. rocznicy Polskiej Akademii Nauk premier Mateusz Morawiecki napisał, że świat nauki jest dzisiaj niezbędnym kapitałem dla każdego nowoczesnego państwa. Zaznaczył również, że dla wypracowania najwłaściwszych rozwiązań i podnoszenia merytorycznej jakości debaty publicznej - istotnym jest głos ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Polska Akademia Nauk NAUKA społeczeństwo

Piknik Naukowy od środka: "Woda odgrywa ogromną rolę"

Woda może myć mokra, może też być twarda jak kostka lodu, jak również parzyć, kiedy unosi się obok nas jak obłok gorącej pary. Czego jeszcze nie wiemy, a co powinniśmy wiedzieć o wodzie? Tego dowiedzieliśmy się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym pojawił się Roman Czejarek.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022