Polskie Radio
Section05

Trójka

Podróżowanie po całych Niemczech za 9 euro? Jest kilka "ale"

W Niemczech rozpoczął się wielki eksperyment transportowy, ekologiczny i społeczny. W ciągu najbliższych trzech miesięcy wszystkimi autobusami, tramwajami, metrem, pociągami podmiejskimi oraz regionalnymi można jeździć tylko za 9 euro miesięcznie. O założeniach projektu 9-Euro-Ticket, jego zaletach, a także o jego ograniczeniach i absurdach opowiedział Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Paweł Turski kolej PKP transport Niemcy podróże transport publiczny

"Bóg i proch. Część trzecia" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru, widowiska opartego na warstwie dźwiękowej. To próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Ujazdowski Warszawa Tomasz Man performance Andrzej Chyra

Zielone światło KE dla KPO. Semeniuk: przyjmuję to z kontrolowaną satysfakcją

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii, przyznała w Programie 3 Polskiego Radia, że zielone światło Komisji Europejskiej na rzecz polskiego Krajowego Planu Odbudowy, przyjmuje z kontrolowaną satysfakcją, bo to ważny ale dopiero pierwszy krok. – Teraz czeka nas cały system operacyjny dotyczący współpracy z resortami, aby wypełnić wszystkie zatwierdzone przez Komisję Europejską "kamienie milowe" – wyjaśniła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bartłomiej Graczak Olga Semeniuk Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska paliwa ceny paliw

Zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy. Czy na pewno?

– Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie; pierwsza wypłata środków będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów – mówiła w czwartek podczas wizyty w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen. Ze słowami szefowej Komisji Europejskiej w "Klubie Trójki" polemizowali prof. Genowefa Grabowska, prawnik, polityk i profesor nauk prawnych, oraz Marek Król, dziennikarz, polityk i były redaktor naczelny "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Reszczyński Klub Trójki społeczeństwo Genowefa Grabowska Marek Król Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska fundusze unijne Senat Ursula von der Leyen Sąd Najwyższy ustawa

"1 mila". Wyjątkowy bieg dla początkujących i zaawansowanych

– To jedyna taka impreza w Polsce, na której każdy, niezależnie od tego, czy zaczyna biegać, czy jest już doświadczonym biegaczem, może wystartować na bieżni, poczuć się jak na prawdziwym mitingu lekkoatletycznym. Dostać imienny numer startowy, słuchać na żywo komentarza swojego biegu, spotkać wielkich biegaczy – mówi Magda Sołtys i zachęca do zapisów. 
Zobacz więcej na temat:  bieganie zdrowie Marcin Lewandowski

"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu

Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Czego mogą spodziewać się odwiedzający? Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Rzeszów Lublin Białystok wakacje Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury

"Te pieniądze wpłyną, trzeba jedynie trochę cierpliwości". Tarczyński o akceptacji KPO

- Zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy to jest proces, który wymaga cierpliwości, który wymaga od nas zaangażowania, ale to się dzieje. Jestem bardzo spokojny o to, że te pieniądze wpłyną - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Dominik Tarczyński, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska GOSPODARKA fundusze unijne pieniądze fundusze europejskie inwestycje POLSKA Ursula von der Leyen Dominik Tarczyński

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Już sam widok ziewającej osoby powoduje, że wielu z nas także zaczyna odczuwać taką potrzebę. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym sami. Podobny mechanizm występuje u zwierząt takich jak szympansy czy lwy. Według Andrew Gallupa, biologa ewolucyjnego, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.
Zobacz więcej na temat:  aktualności człowiek i medycyna Witold Lazar

Szansa na nowy początek. Afgańscy studenci w Polsce [POSŁUCHAJ]

– Bardzo lubię Warszawę, skradła moje serce. Bardzo lubię też polskie jedzenie: rosół, żurek, ale też naleśniki. Polska to mój drugi dom, w którym po raz pierwszy mogłam spróbować takich aktywności jak pływanie. Najważniejsze moje doświadczenie to, że mogłam, po przyjechaniu tu, po zmroku spacerować bez burki, bez chusty z poczuciem bezpieczeństwa – opowiada jedna z afgańskich studentek. 
Zobacz więcej na temat:  Weronika Puszkar Afganistan studenci Uniwersytet Warszawski reportaż folklor

Re-wersje, czyli covery po polsku. Sanah, Rita Pax oraz Tymon & The Transistors w Trójce

We czwartkowym wydaniu audycji "Nasza tonacja" Łukasz Ciechański zabrał nas w podróż po najciekawszych polskich re-wersjach, czyli, w wolnym tłumaczeniu, coverach. W programie znaleźli się m.in. Sanah wykonująca najsłynniejszy utwór Skaldów, grupa Rita Pax mierząca się z przebojami Breakout oraz szlagier "Biały Miś" w interpretacji Tymon & The Transistors.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Ciechański MUZYKA muzyka hp Budka Suflera Felicjan Andrzejczak Urszula Cleo sanah paulina przybysz Sistars Maciej Maleńczuk Tymon Tymański Wojciech Smarzowski