Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Przegląd techniczny auta po nowemu. "Diagności będą poddani większej kontroli"

Dokumentacja fotograficzna potwierdzająca obecność samochodu na przeglądzie, dodatkowa opłata za wykonanie badania po terminie i zmiana kontroli zasad samych stacji. Od 1 stycznia 2023 badania techniczne będą po nowemu. - Te zmiany mają wyeliminować z dróg pojazdy w złym stanie technicznym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Klaudia Porębska ministerstwo infrastruktury policja Robert Opas samochody kierowcy Rafał Weber Marcin Barankiewicz stacja kontroli pojazdów

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Jacek Cygan: Goethe był bardzo blisko muzyki

- To miejsce zobowiązuje, niezwykła jest ta Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Johann Wolfgang Goethe to największy poeta niemiecki i jeden z najważniejszych europejskich pisarzy i intelektualistów swoich czasów. A trochę o nim zapomnieliśmy - mówił na antenie Dwójki Jacek Cygan, który ze znakomitymi artystami zaprezentuje widowisko muzyczne "Goethe. Profil podwójny" w Teatrze Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. 
Zobacz więcej na temat:  Jacek Cygan Johann Wolfgang von Goethe Dwójka piosenka KULTURA

"Miejscówka z Dwójką" - Scandicus w repertuarze średniowiecznym

- W programie mamy pieśni maryjne, nawiązujemy do święta, które się zbliża - Wniebowzięcia Matki Bożej. Stąd repertuar maryjny - zapowiadał najbliższą (13.08) "Miejscówkę z Dwójką" Piotr Flis, kierownik artystyczny zespołu Scandicus. Transmisja koncertu na naszej antenie, a w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla

Grzegorz Tarwid: Andrzej Kurylewicz stworzył swój muzyczny język

- Andrzej Kurylewicz posługiwał się oryginalnym, rozpoznawalnym językiem harmonicznym, zarówno w piosenkach, jak i w muzyce jazzowej. To były interesujące melodie i harmonie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid, którego trio zagra utwory inspirowane twórczością Andrzeja Kurylewicza. Transmisja w cyklu "Jazz.PL" w piątek (12.08) o 18.00 na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kurylewicz Dwójka Piotr Metz muzyka filmowa

Łukasiewicz, Trzecieski, Klobassa-Zrencki. Tak rodził się polski przemysł naftowy

150 lat temu, w 1872 roku, w Bóbrce Ignacy Łukasiewicz ufundował i ustawił kamienny obelisk na pamiątkę założenia tu kopalni ropy naftowej w 1854 r. Obecnie w miejscowości tej znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia, a kopalnia ropy jest najstarszą działającą na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Ignacy Łukasiewicz ropa naftowa Rzeszowszczyzna historia Polski muzeum zabytki przemysł

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

"Iskra i Adam" - reportaż o powstańcach Warszawy [POSŁUCHAJ]

Stefan Laube ps. Adam - powstaniec warszawski - zmarł w maju 2022 roku, Zofia Gordon ps. Iskra - uczestniczka Powstania Warszawskiego - zmarła w listopadzie ubiegłego roku. Jaka była ich walka o Warszawę? Jak zapisali się w pamięci przyjaciół? W reportażu wystąpiła m.in. Aleksandra Fafius, wieloletnia opiekunka powstańców, córka uczestniczki Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Antoni Rokicki

Adam Rozlach i kulisy Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach

W Dusznikach-Zdroju trwa 77. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. - W sierpniu 1826 roku, kiedy Chopin tutaj przyjechał, miał 16 lat i koncertował dla biednych sierot. Na tę okoliczność od 1946 roku organizowane są tu Festiwale Chopinowskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Rozlach. Z jakiego powodu niektórzy pianiści boją się grać utwory Fryderyka Chopina?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Adam Rozlach Fryderyk Chopin Festiwal Chopinowski