Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Rok Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. "Magdalena Samozwaniec czuła, że jest to winna siostrze"

- Ona cały czas tak jakby spłacała dług pożegnania w Juracie w 1939 roku. Nie odprowadziła wtedy siostry na dworzec, tylko poszła na plażę. Nigdy więcej już się nie widziały. To w niej ciągle siedziało. Postanowiła dbać o pamięć o siostrze. Bardzo pilnowała rocznic, chętnie rozmawiała o Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na swoich spotkaniach autorskich. Ta Lilka cały czas bardzo funkcjonowała w jej życiu - mówił w Dwójce Rafał Podraza, popularyzator twórczości obu sióstr Kossak.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Rafał Podraza Dorota Gacek Dwójka KULTURA poezja

Współczesny survival. Jak zawczasu przygotować się do sytuacji kryzysowej

Co zrobić i jak się przygotować, gdy idzie powódź, wichura czy duży mróz? Świadomość i pojęcie o współczesnym survivalu i zasadach bezpiecznego przetrwania sytuacji kryzysowych jest bardzo niska. Paweł Szlendak, instruktor survivalu opowiedział, co należy wiedzieć, aby żadna trudna sytuacja nie była nam straszna. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka survival kryzys zagrożenie Damian Sikorski Paweł Szlendak las biwak

POLSKIE RADIO 24 "Spowiedź" byłego agenta CBA. "To mówię po raz pierwszy"

- Tajne materiały ze śledztw były wynoszone do pokojów sejmowych, a konkretnie do pokoju PiS - tak w Polskim Radiu 24 stwierdził Tomasz Kaczmarek, znany jako "Agent Tomek". Zaznaczył, że publicznie mówi to po raz pierwszy. Były funkcjonariusz CBA i były poseł PiS mówił też, że był świadkiem "rozmów prokuratorów na najwyższym szczeblu Prokuratury Krajowej, którzy decydowali o przyszłości pewnego rodzaju postępowań".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 agent Tomek Tomasz Kaczmarek służby i bezpieczeństwo CBA

Tomasz Konieczny ponownie na rodzimej scenie. Recital w Filharmonii Łódzkiej

Bas-baryton Tomasz Konieczny, który na co dzień występuje na najważniejszych scenach operowych świata, po latach nieobecności w rodzinnej Łodzi da koncert w tamtejszej filharmonii. Jego recital z towarzyszeniem pianisty Lecha Napierały zaplanowany został na 22 stycznia. O planach koncertowych na 2025 rok Tomasz Konieczny opowiedział w "Poranku Dwójki". 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Tomasz Konieczny Dwójka opera Ryszard Wagner Łódź filharmonia

Róża Etkin - sensacja pierwszego Konkursu Chopinowskiego

Melomani i melomanki z całego świata zaczynają powoli żyć perspektywą XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbywa się co pięć lat i odbędzie się znów w tym roku. Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych zakończyło się 12 stycznia, w kwietniu rozpoczną się przesłuchania, a w październiku obejrzymy i usłyszymy jak zwykle zjawiskowy finał. Kiedy odbył się pierwszy konkurs szopenowski? Podpowiadam - w 1927 roku. A czy wiedzą Państwo, że sensacją tego pierwszego konkursu była jego najmłodsza uczestniczka? Opowie dziś o niej Anna Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Kowalczyk muzyka fortepianowa konkurs chopinowski

Kora Tea Kowalska: wyobrażenie, że PRL był szary, zupełnie mija się z prawdą

Wszyscy coś zbieramy. Otaczają nas rozmaite rzeczy; w pewnym momencie ich przybywa i rodzą się kolekcje. Kora Tea Kowalska, autorka książki "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy" przygląda się światu starego plastiku, bakelitu oraz celuloidu zastanawiając się, dlaczego na pozór zwyczajne przedmioty czasami są dla nas tak ważne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka PRL przedmioty kolekcja kolekcjonowanie Kamil Jasieński Kora Tea Kowalska pamiątki

Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?

- Cierpienie, z którym nie radzimy sobie sami, na które nie mają dobrej odpowiedzi nasi bliscy, przyjaciele czy rodzina, gdy tego wsparcia jest za mało, sytuacja, gdy cierpimy nadmiernie, to na pewno jest moment, by sięgnąć po poradę psychologa czy konsultację psychoterapeuty - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Kondratowicz, psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie społeczeństwo psychologia psychoterapia psychiatria zdrowie psychiczne

Podcasty. Czy zasady etyki i rzetelności obowiązują także tam?

Śpiewać każdy może, czy podobnie jest z nagrywaniem podcastów? Fałszywa nuta to przecież mniejsza szkoda, niż błędna informacja, tym bardziej, że nierzadko, odbiorcy podcastów przyjmują za pewnik opinie podcasterów i ich rozmówców. Piotr Firan, razem z Pawłem Hebą oraz Martą Niemirą rozmawiali w Czwórce o rynku podcastów, weryfikacji informacji oraz rzetelności przy tworzeniu odcinków.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podcast etyka fake news Paweł Heba Marta Niemira

Kamila Tarabura o Paszporcie "Polityki" 2024. "Taka nagroda daje wiatr w skrzydła"

Kamila Tarabura zdobyła Paszport "Polityki" 2024 za swój fabularny debiut filmowy "Rzeczy niezbędne". - Ta nagroda działa w taki sposób, że daje zastrzyk energii do dalszej pracy - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka. Jej film opowiada historię kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca. Jak wyglądała praca nad nim?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Paszport Polityki FILM Kamila Tarabura