Polskie Radio
Section05

Dwójka kultura

Wspomnienia Jerzego Jarockiego. Przed południem "Ślub", potem mur berliński

- Gdyby mi w tej chwili jakikolwiek teatr europejski zaproponował "Ślub", chybabym odmówił… Na pewno bym odmówił - wyznał Jerzy Jarocki w jednej z gawęd, które usłyszeliśmy w cyklu "Głosy z przeszłości" na antenie radiowej Dwójki. Kolejne lata działalności wybitnego twórcy potwierdziły tę deklarację. Krakowski "Ślub" z 1991 roku, szósty w jego karierze, był ostatnią z jego realizacji tego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarocki rocznica TEATR Dwójka Elżbieta Marcinkowska

"Fallen Angel". Mateusz Smoczyński i Janusz Olejniczak razem na scenie

- Janusz Olejniczak często mówi, że uwielbia jazz, muzykę improwizowaną, "ale bez wzajemności", z czym nie do końca się zgadzam. Uważam, że ma wspaniałą intuicję i powinien uwierzyć, że może wspaniale improwizować - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek i kompozytor Mateusz Smoczyński. Artysta zaprosił wszystkich na koncert w Szczecinie, podczas którego wraz z Januszem Olejniczakiem wykona III Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną "Fallen Angel" własnej kompozycji.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Atom String Quartet Janusz Olejniczak Szczecin Biblia skrzypce fortepian Jazz Teatr Wielki - Opera Narodowa Andrzej Boreyko

Nobel dla Annie Ernaux. "Od początku pisała o tym samym"

- Jak na to spojrzeć z dzisiejszej perspektywy, to ona właściwie pisała ciągle o tym samym, czyli o sobie, swojej rodzinie, Francji, swoim pokoleniu, o wychodzeniu z ludowości, o przekształcaniu się samej siebie w klasę średnią, intelektualistkę - mówił w radiowej Dwójce prof. Krzysztof Jarosz, współautor przekładu książki Annie Ernaux "Lata". Francuska autorka to tegoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla literatura Annie Ernaux Dwójka Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA tłumacz

Konkurs Wieniawskiego. Agnieszka Duczmal: najbardziej czeka się na osobowości

- Jako słuchacz wychowałam się na Konkursach Wieniawskiego. Pamiętam do dzisiaj Krzysztofa Jakowicza, grającego Koncert Szymanowskiego. Była to niesamowita kreacja. Po tylu latach wciąż mam ją w pamięci. Pamiętam również Bartka Nizioła, który także wychowywał się w Poznaniu, na Konkursach Wieniawskiego. Najpierw jako słuchacz, potem jako wygrywający Konkurs, a teraz jest w jury - mówiła Agnieszka Duczmal na antenie radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Agnieszka Duczmal Roch Siciński Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus Konkurs Wieniawskiego Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu Konkurs Wieniawskiego 2022 MUZYKA

Tymon Tymański: Totart był jedną z ostatnich awangard XX wieku w Polsce

- Totart na pewno nie był dojrzały. Jak myślimy o różnych nurtach awangardowych XX wieku, są to z reguły jednak ruchy młodzieżowe, które polegają na tym, że jest jakaś prawda talentu tej grupy, jest jakiś "spin" energetyczny, natomiast nie zawsze taka grupa ma szansę udokumentować swoją wielkość. I tak też stało się trochę w przypadku Totartu - mówił w Dwójce Tymon Tymański, autor książki "Sclavus".
Zobacz więcej na temat:  Tymon Tymański PRL nike KULTURA literatura Dwójka Michał Nowak awangarda

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Festiwal Auksodrone w Tychach. "U podstaw stoi różnorodność"

- Marek Moś specjalizuje się w bardzo różnych projektach - od muzyki współczesnej, przez tradycyjnie pojmowaną klasykę, aż po duże eksperymenty z twórcami muzyki elektroakustycznej czy elektronicznej. To wszystko znajdzie się również w programie tegorocznego festiwalu - tak o tyskim Auksodrone mówił w "Poranku Dwójki" jego kurator Filip Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka MUZYKA Roch Siciński Aukso Marek Moś Tychy opera

Witold Lutosławski: Szymanowski był rodzajem idola

Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Dwójka Beata Stylińska

"Amor zwycięski". Uwaga, bo nie wiadomo, po którą strzałę sięgnie

To był najwspanialszy obraz w kolekcji markiza Vincenza Giustinianiego. Najprawdopodobniej, za radą niemieckiego znawcy i teoretyka sztuki Joachima Sandrarta, na co dzień malowidło zasłaniała kotara. Chowano je nie tylko dla ochrony przed światłem słonecznym i kurzem. Obraz Caravaggia stanowił klejnot kolekcji pokazywany jedynie specjalnym gościom. Być może był ukryty, aby nie przyćmiewać innych dzieł swoją wyjątkowością. Cóż zatem niezwykłego zasłaniała zielona kotara?
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio malarstwo Dwójka SZTUKA Michał Montowski Grażyna Bastek

Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywu [ZOBACZ WIDEO]

- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego skrzypce Dwójka Marcin Majchrowski Bartłomiej Nizioł Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Jamrozek Jakub Kukla KULTURA