Polskie Radio
Section05

emocje

Autorytety są potrzebne w naszym życiu?

Czy warto mieć mistrza, który swoją postawą imponuje? Niektórzy z nas nie wzorują się na innych osobach i wybierają swoją życiową ścieżkę.  O autorytetach rozmawialiśmy w "Nocnej Zmianie"! Zachęcamy do odsłuchania nocnej audycji!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo kierowca kierowcy psychologia polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowcy radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow

Zazdrość. Kiedy jest szkodliwa?

Czy zazdrość pojawia się tylko w związku czy w firmie też jest obecna? Co zrobić jak jesteśmy ofiarą zazdrości? Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci w "Nocnej Zmianie"! Zachęcamy do odsłuchania nocnej audycji!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo kierowca kierowcy psychologia polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowcy radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow

Rozczarowanie, negatywne emocje. Jak możemy je wykorzystać na naszą korzyść?

Rozczarowanie to emocja, której doznajemy, gdy nasza wiedza, wiara lub nadzieja ulegnie niemiłej dla nas konfrontacji z rzeczywistością. Jak możemy sobie poradzić z negatywnymi emocjami? Jak możemy rozczarowanie wykorzystać na naszą korzyść? O tym rozmawialiśmy w "Nocnej Zmianie"! Zachęcamy do odsłuchania nocnej audycji!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio społeczeństwo kierowca kierowcy psychologia polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowcy radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci?

Emocje towarzyszą nam przez całe życie, nawet jeśli nie potrafimy ich nazwać, zdefiniować czy opisać oraz funkcjonują niezależnie od wieku. Pojawiające się w nas emocje nieustannie o czymś informują, tylko jak to rozpoznać i zrozumieć? W jaki sposób wyrażać emocje? Czy nad emocjami da się pracować w przedszkolu? Jak angażować do tego dzieci, nauczycieli i rodziców? Co się dzieje, gdy zaniedbujemy edukację emocjonalną? Na te pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli uczestnicy programu edukacyjnego Land of Emotions, którego celem jest rozwijanie inteligencji emocjonalnej u dzieci przedszkolnych. W jego realizacji biorą udział wszyscy, którzy uczestniczą w życiu dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ psychologia dziecięca

W 2021 roku policja ujawniła ponad 11 tys. wykroczeń podczas działań dot. nielegalnych wyścigów

– W zeszłym roku podczas działań ukierunkowanych tylko na nielegalne wyścigi ujawniliśmy ponad 11 tys. wykroczeń, z czego ponad 6,4 tys. dotyczyło przekroczeń prędkości - poinformował na sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja wyścigi samochodowe Rajdy samochodowe kierowcy SPORT kierowca POLSKA regiony społeczeństwo Radio kierowców Polskie Radio Kierowców policja

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia?

Jak radzić sobie z napięciem i stresem, w różnych obszarach życia. Stres może być pozytywny. W ekstremalnych sytuacjach uaktywnia adrenalinę, noradrenalinę oraz kortyzol, a hormony te mobilizują do większej aktywności i szybszego działania. Jeśli jednak stres towarzyszy przewlekle, zamienia się w stres negatywny, czyli dystres. Jak on działa na organizm człowieka?
Zobacz więcej na temat:  stres psychologia rozwój osobisty radio dla rodziców radio bez reklam

Jak działa na nas kolor pomarańczowy? Wystawa "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor" we Wrocławiu

To, jakimi kolorami się otaczamy, ma większe znaczenie, niż nam się wydaje. Wiedzą o tym twórczynie wystawy "Spektrum światła/Ekspozycja na kolor. Pomarańczowy", którą możemy oglądać w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. – Jest to przestrzeń, która jest jakby poza światem, jest dla nas zwykle niedostępna, a dostęp do niej umożliwia nam sztuka. Gdy wejdziemy w przestrzeń takiej interaktywnej instalacji, wypełnionej jednym kolorem, możemy doświadczyć barwy w sposób unikalny – mówiła w Trójce psycholog i historyk sztuki Magdalena Skowrońska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Katarzyna Cygler Trójka Wrocław kolor barwy psychologia mózg

Lęk nasz powszedni. Jak działa na jednostkę i społeczeństwo?

Ponad dwa miesiące temu dopadł nas lęk przed wojną – koszmar, który wydawał się historią. Przedtem, przez blisko dwa lata, postrach siała pandemia… W obliczu tych zagrożeń mniej istotne wydawały się i nadal wydają lęki indywidualne. Jednak one też determinują reakcje i zachowania każdego z nas. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Trójka Monika Małkowska strach Jerzy Bralczyk samobójstwo COVID-19 pandemia wojna 2022 wojna na Ukrainie

Wysoko wrażliwi są wśród nas. Rozmowa z autorką książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo"

Szacuje się, że osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30% społeczeństwa. Jest to cecha genetyczna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jednak jeszcze do niedawna świadomość na temat tego, jak odróżniać takie osoby była bardzo niewielka. Teraz wykonuje się coraz więcej badań na ten temat. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Kozłowska, autorka bloga, a także książki "Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo". 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Strefa Rodzica radio dla rodziców

Jak poradzić sobie ze stresem? W "Strefie rodzica" o treningu antystresowym

Od stresu nie można się uwolnić. Jest on obecny zawsze, gdy mamy do czynienia ze stresorem – wewnętrznym lub zewnętrznym. W ciągu całego dnia towarzyszą nam liczne stresory. Często spokoju i ukojenia poszukujemy w drugim człowieku i choć doświadczenie bliskości, relacji, więzi jest bardzo ważne w kontekście odczuwanego przez nas stresu, to trening antystresowy powinien odbywać się w pojedynkę, by jego uczestnik mógł zajrzeć w głąb siebie, zastanowić się, co dzieje się w nim samym i przeanalizować swój sposób doświadczania rzeczywistości oraz pomyśleć, co może z tym zrobić.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica stres psychologia radio dla rodziców

Sztuczna inteligencja bezbłędnie rozpoznaje ludzkie emocje

Jak się okazuje, głębokie spojrzenie na twarz i w oczy bliskiej osoby może nie wystarczyć, aby rozpoznać jej emocje. Tymczasem, jak wynika z badań szwajcarskich naukowców, sztuczna inteligencja właściwie w każdej sytuacji zrobi to bezbłędnie. Jak to się dzieje i w jaki sposób można to wykorzystać, dowiadywał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA sztuczna inteligencja handel Paweł Turski Mateusz Drozda Trójka

Rozpoczęły się matury 2022. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?

Dla ok. 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w środę po godzinie 9.00 rozpoczęły się matury. Znaczy to, że w tej chwili w Polsce mamy tysiące młodych ludzi zestresowanych podejściem do egzaminu. Jak poradzić sobie z maturalnym stresem?
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka matura 2022 matura z języka polskiego egzaminy maturalne stres medytacja dieta psychologia

W "Strefie rodzica": co sprawia, że smutek nie chce odejść?

W "Strefie rodzica" porozmawiamy o smutku. ​​​​Z jakiego powodu czujemy smutek? Co sprawia, że smutek nie chce odejść? W jaki sposób reagować na pojawienie się smutku. Dzięki temu smutek przestaje jawić się nam jako wróg, a staje się naszym życzliwym sprzymierzeńcem. Takie podejście pomaga w rozwinięciu umiejętności regulowania emocji. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia