Polskie Radio
Section05
historia warszawy

Rafał Bielski: nie chciałbym żyć w XIX-wiecznej Warszawie

Carskie wojsko, nazwy ulic napisane cyrylicą, nieczystości płynące rynsztokami - tak dwa wieki temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski. - Wydaje mi się, że to nie jest miasto, w którym chcielibyśmy żyć - mówił w Dwójce Rafał Bielski, autor publikacji "Było takie miasto... Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego Tom 1. 1860-1905".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek Warszawa fotografia fotograf zdjęcia album kolekcja historia warszawy

Wanda Modlibowska. Pilotka, rekordzistka, opozycjonistka

19 listopada 1909 roku urodziła się Wanda Modlibowska. Była jedną z nielicznych w II Rzeczpospolitej pilotek i wielokrotnie biła rekordy w lotach szybowcowych. Podczas II wojny światowej wykazała się odwagą, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Przez swoją konspiracyjną działalność, po wojnie stała się obiektem komunistycznych represji.
Zobacz więcej na temat:  lotnictwo samolot II Rzeczpospolita II wojna światowa Powstanie Warszawskie PRL historia warszawy Ural Rząd RP na Uchodźstwie

Stolica "pełna nieoczywistych ekscytacji". Niemcy zachwyceni Warszawą

Warszawa "jest praktycznie za rogiem. To tylko pięć i pół godziny pociągiem z Berlina", pisze jeden z niemieckich portali. W internetowym wydaniu popularnego tygodnika ukazał się niedawno obszernym tekst poświęcony turystycznym walorom stolicy Polski. "Warszawa stała się jednym z najbardziej ekscytujących miast w Europie"- podkreślają niemieccy dziennikarze. Co warto zobaczyć w Warszawie? Z czego zasłynęło miasto? O tym w rozmowie z Bogusławem Kurkiem, przewodnikiem. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa historia warszawy Piotr Firan Radosław Nałęcz

Kontrowersyjne efekty remontu pl. Trzech Krzyży. Wojewoda mazowiecki: niedbałość, Warszawa zasługuje na więcej!

Plac Trzech Krzyży w Warszawie został, z miesięcznym opóźnieniem, ostatecznie oddany do użytku. Jednak to nie odnowiony plac stał się obiektem komentarzy, lecz niechlujność połączona z brakiem dbałości o szczegóły w zagospodarowaniu przestrzennym jednego z najpopularniejszych miejsc w Warszawie. W centralnym jego punkcie vis-a-vis pomnika Wincentego Witosa wykonawcy pod okiem Rafała Trzaskowskiego postawili trzy wyjątkowe szpetne skrzynki transformatorowe. Od kilku dni stały się one pośmiewiskiem odwiedzających plac ludzi. Swoją refleksją na temat niedbalstwa urzędników warszawskiego ratusza nadzorowanych przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego podzielił się we wpisie w mediach społecznościowych dr Tobiasz Bocheński, wojewoda mazowiecki. "Panie Rafale, czas wziąć się do pracy i naprawdę zacząć dbać o detale, bo Warszawa i plac Trzech Krzyży zasługują na o wiele więcej niż to, co mamy dzisiaj" - zaapelował.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Rafał Trzaskowski społeczeństwo architektura historia warszawy regiony

Elżbieta Barszczewska. Przedwojenna gwiazda polskiego wielkiego ekranu

- Kiedy mama wchodzi na scenę, to jest tak, jakby się w niej zapalała jakaś lampka. Ona pali się przez cały czas spektaklu i zmienia ją tak właściwie prawie że nie do poznania - wspominał syn aktorki Juliusz Wyrzykowski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". - Teatr bowiem traktowała jak inny, ważniejszy świat - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy historia teatru HISTORIA TEATR kino FILM aktorzy aktor aktorstwo

Franciszek Smuglewicz. Portrety, ścienne malowidła i etruskie groby

6 października 1745 roku urodził się Franciszek Smuglewicz. Był jednym z najwybitniejszych artystów epoki stanisławowskiej, autorem licznych rysunków, portretów, dekoracji malarskich oraz obrazów przedstawiających sceny historyczne, a także dydaktykiem, który zasłynął jako twórca tak zwanej wileńskiej szkoły malarstwa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA SZTUKA malarstwo historia warszawy Warszawa Rzym Wilno Stanisław August Poniatowski

Adam Aston. Twórca szlagierów, które śpiewała cała przedwojenna Polska

17 września 1902 roku w Warszawie urodził się Adam Aston, jeden z najpopularniejszych wokalistów dwudziestolecia międzywojennego. Był autorem licznych sentymentalnych tang, a także słynnej piosenki "Ach, jak przyjemnie", wykonywanej między innymi przez Eugeniusza Bodo i Irenę Santor. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy HISTORIA II wojna światowa Monte Cassino MUZYKA II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne Eugeniusz Bodo Irena Santor

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

Dokładnie 235 lat temu, 6 września 1788 roku, w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Łazienki Królewskie Warszawa Teatr Stanisławowski Teatr Wielki - Opera Narodowa historia Polski HISTORIA historia warszawy oświecenie Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

Adam Kreczmar - poeta, satyryk, radiowiec

26 sierpnia 1982 roku w Warszawie zmarł Adam Kreczmar. Był nie tylko autorem licznych satyrycznych słuchowisk emitowanych przez Polskie Radio w ramach audycji "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", lecz także twórcą wielu piosenek wykonywanych przez takie sławy polskiej sceny muzycznej, jak Maryla Rodowicz czy Jerzy Połomski. 
Zobacz więcej na temat:  poezja piosenka kabaret historia warszawy historia Polski Maria Czubaszek Studencki Teatr Satyryków

“Chciałem, by Warszawa była wielka”. 130 lat temu urodził się Stefan Starzyński

- Chciałem, by Warszawa była wielka - mówił prezydent stolicy Stefan Starzyński w ostatnim przemówieniu radiowym do mieszkańców we wrześniu 1939 r. Wcześniej jako włodarz miasta zmienił jego oblicze, unowocześniając, aktywizując zaniedbane peryferia, budząc w warszawiakach umiłowanie stolicy. 19 sierpnia mija 130. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Starzyński II wojna światowa historia warszawy historia Polski Warszawa

Powstanie Warszawskie. W sierpniu 1944 świat patrzył na walczącą Warszawę

– Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier. Nikt nie płacze w powstańczej Warszawie. Tu serce Polski, tu mówi Warszawa. Nam ducha starczy dla nas. Oklasków też nie trzeba. Żądamy amunicji! – raportowała światu powstańcza radiostacja "Błyskawica".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa okupacja niemiecka Winston Churchill historia warszawy Franklin Delano Roosevelt Józef Stalin

Ślady dawnej Warszawy odkryte na budowie Placu Centralnego. Co się z nimi stanie?

Przed Pałacem Kultury i Nauki, przy okazji budowy Placu Centralnego, prowadzone są wykopaliska. Z ziemi wyłoniły się fragmenty przedwojennej zabudowy ulicy Złotej i Chmielnej. Tego akurat można się było spodziewać, ale niektóre rzeczy zaskoczyły historyków i archeologów. Trwają też dyskusje o przyszłości tych odkryć.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia historia warszawy Pałac Kultury i Nauki Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowa Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka Plac Centralny wykopaliska Warszawa