Polskie Radio
Section05
humor

Klub Komediowy za sterami Czwórki. Jajcowanie z Kingą Kosik-Burzyńską i Mateuszem Płochą

- Zapraszamy do naszego bzdurolotu na wieczór, po którym instytucja Polskiego Radia może się już nigdy nie podnieść ze śmiechu - artyści Klubu Komediowego tak właśnie zapowiadali swoją audycję. Były więc żarty, beka, dobre jajca. Nie zabrakło wątków obrazoburczych i czarnego humoru. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Klub Komediowy śmiech żart humor Mateusz Płocha Kinga Kosik-Burzyńska

Lata 90. w humorze i dowcipie. Zuzanna Berus i Michał Rzecznik o wystawie "Wolne żarty"

Muzeum Karykatury zaprasza na "Wolne żarty" - wystawę poświęconą humorowi lat 90. To okazja do przypomnienia sobie z czego śmialiśmy się w ostatniej dekadzie XX wieku w prasie, radiu i telewizji. Pokażemy szeroki krajobraz humoru III RP. O wystawie opowiadają Polskiemu Radiu 24 jej kuratorzy Zuzanna Berus i Michał Rzecznik. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska humor

Śmieszne lata przełomu, czyli wystawa "Wolne żarty. Humor lat 90." w Muzeum Karykatury

"Wolne żarty. Humor lat 90." – tak nazywa się wystawa, którą już od piątku, 22 marca, będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Karykatury. To pokazana z, a jakże, humorem historia czasów przemiany, kiedy Polska z przytupem wkraczała w nową rzeczywistość. To także na poły sentymentalna wycieczka w przeszłość, ale także prezentacja "artefaktów" kompletnie nieznanych dzisiejszym nastolatkom.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa humor satyra Muzeum Karykatury w Warszawie PRL Tomasz Miara Olga Drenda Trójka

Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień w roku. "Chętnie wierzymy w takie teorie"

Autorem terminu Blue Monday (ang. smutny, przygnębiający poniedziałek) jest brytyjski psycholog Cliff Arnall, który - za pomocą wymyślonej przez siebie metody - ustalił, a następnie ogłosił, że trzeci poniedziałek stycznia jest najbardziej depresyjnym dniem w roku. Czy tak jest w rzeczywistości? O to zapytaliśmy w radiowej Jedynce psychologa.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych psychologia humor

Olga Drenda o książce "Słowo humoru". "Co sprawia, że się śmiejemy - to mnie interesuje"

- Humor i komizm to dwie różne kategorie. Komizm kieruje nas w stronę literatury i teatru, zatem to materia bardziej artystyczna. To byłoby dalej od codziennego doświadczenia życia. Mnie interesowało podejście oparte nie na konwencji literackiej, ale raczej paradoksie, absurdzie. Chodziło o to, co sprawia, że się śmiejemy lub wręcz przeciwnie, umieszczenie humoru w kontekście obyczaju, normy społecznej - mówiła w Dwójce pisarka Olga Drenda o swej książce "Słowo humoru".
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka folklor humor antropologia książki

Roman Dziewoński: Zenon Wiktorczyk śmiał się przed wojną, w jej trakcie i po wojnie

- Ten humor po wojnie nie został najlepiej zaliczony w poczet jego działalności, ponieważ z Polskiego Radia we Wrocławiu został przez to wyrzucony - mówił w Dwójce Roman Dziewoński, wspominając Zenona Wiktorczyka - twórcę Redakcji Humoru i Satyry Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Zenon Wiktorczyk Polskie Radio humor satyra Irena Heppen Roman Dziewoński Monika Zając Jakub Kukla Czesław Majewski Dwójka KULTURA

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro komedia humor literatura Jan Kanty Zienko KULTURA Dwójka

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 102. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor satyra historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret Kraków konserwatyzm 1905 Magdalena Samozwaniec Paryż artysta poezja piosenka humor TEATR historia Polski historia teatru HISTORIA