Polskie Radio
Section05
Krzysztof Grzesiowski

Szczyt B9 w Warszawie z udziałem Joe Bidena. Audycja specjalna w Jedynce [POSŁUCHAJ]

W Warszawie zakończył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Format zrzesza państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W związku z tym w Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy audycję specjalną.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Bukareszteńska dziewiątka Joe Biden NATO Andrzej Duda

"Walczyły z sowiecką Rosją i III Rzeszą". Kasprzyk o Narodowych Siłach Zbrojnych

80 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne, będące drugą największą formacją zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego. - Od początku wiedzieli, że sowiecka Rosja jest tak samo groźna jak niemiecka III Rzesza. Walczyli więc i z jednymi, i z drugimi - mówił o żołnierzach NSZ Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Małgorzata Gosiewska historia Polski II wojna światowa Narodowe Siły Zbrojne Polskie Państwo Podziemne Elżbieta Witek kombatanci Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Małgorzata Jędrzejczyk

Pierwsze przeszczepy serca u młodych pacjentów w Warszawie

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest drugim ośrodkiem w Polsce, gdzie przeszczepiane są serca u dzieci. - Kiedy obudziłem się po operacji, byłem już uspokojony - mówi szesnastoletni Michał. W ciągu miesiąca od uzyskania akredytacji warszawska placówka wykonała już dwie takie operacje.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Joanna Stankiewicz serce zdrowie dziecka Warszawa Warszawski Uniwersytet Medyczny WUM Mariusz Kuśmierczyk Zbigniew Gaciong Wojciech Lisik

"Niemcy w 1944 roku wysadzili go w powietrze". Teraz rozpoczyna się odbudowa Pałacu Saskiego

- Za kilka dni rozpocznie się odsłanianie piwnic dawnego Pałacu Saskiego. Eksperci sprawdzą stan murów i poddadzą je konserwacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski. Rozpoczynające się roboty to początek odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Na wykonanie tej inwestycji przeznaczono 2,5 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Krzysztof Grzesiowski Jarosław Sellin Pałac Saski

"Bali się i od 2,5 roku nie przychodzili na kontrole". Kardiolog o pacjentach podczas pandemii

Do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zgłasza się coraz więcej pacjentów z chorobami kardiologicznymi, które coraz bardziej zagrażają ich życiu. Lekarze mówią wprost, że z tak zaawansowanymi i nieleczonymi schorzeniami mieliśmy do czynienia 30 lat temu. Powód? Pandemia koronawirusa i strach pacjentów przed wizytą w szpitalu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie serce kardiologia

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19. "Zapisało się już blisko milion Polaków"

Prawie milion Polaków zapisało się już na szczepienia przeciwko COVID-19 drugą dawką przypominającą. Z tygodnia na tydzień zainteresowanie w punktach szczepień rośnie. - Zazwyczaj przychodzą osoby, które straciły kogoś bliskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Perlicka, rejestratorka medyczna ze Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha". Wystawa upamiętniająca rzeź Woli

"Wola 1944: Wymazywanie. Ludobójstwo i sprawa Reinefartha" - to tytuł nowej wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiadał ona o nieukaranej niemieckiej zbrodni dokonanej na ludności warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski II wojna światowa Powstanie Warszawskie śmierć Adolf Hitler Heinrich Himmler Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski Instytut Pileckiego

Szukasz pracy na wakacje? Pamiętaj o zasadach i nie daj się oszukać

W sierpniu wielu pracodawców nadal szuka pracowników do pracy sezonowej. Oferty są w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach. Podejmując pracę, jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa i nieuczciwość niektórych pracodawców. Jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę, podejmując się pracy sezonowej?
Zobacz więcej na temat:  praca pracodawcy Krzysztof Grzesiowski

Nasilenie rosyjskich ataków. Prof. Boćkowski: to próba wywołania katastrofy humanitarnej

Rosyjskie wojska na północnym wschodzie Ukrainy starają się przegrupować i wciąż atakują na południowym wschodzie, gdzie próbują przejąć kontrolę nad Mariupolem, zdobyć Rubiżne i Popasną - ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę, 52. dnia wojny. Najaktywniejsze działania rosyjskiego wroga odnotowano na kierunkach słobożańskim oraz donieckim. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Jedynka Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Michał Strzałkowski Krzysztof Grzesiowski konflikty międzynarodowe

Bartosz Cichocki, ambasador Polski na Ukrainie. "Dyplomacja ma zawsze sens"

Bartosz Cichocki, po wycofaniu ambasadora przez Turcję, jest prawdopodobnie jedynym ambasadorem kraju NATO w Kijowie. Choć są tam jeszcze przedstawiciele dyplomacji np. Białorusi, Watykanu czy krajów azjatyckich. - Inni ambasadorowie NATO sprawują swe funkcje w innych miastach Ukrainy - mówi dyplomata. Zaznacza, że wysiłki zmierzające do zakończenia agresji na drodze dyplomatycznej zawsze mają sens.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Jedynka Ukraina Bartosz Cichocki Krzysztof Grzesiowski