Polskie Radio
Section05

migracja

TYLKO U NAS "Nie ma lekko, ale to nie jest praca, tylko służba". Nasz reporter sprawdził, jak żołnierze chronią polską granicę

Reporter portalu PolskieRadio24.pl spędził kilka dni na Podlasiu z żołnierzami 11 Pułku Artylerii. Rozmawiał z nimi o ich służbie i przypatrywał się działaniom w terenie. Jak wygląda żołnierskie życie w cieniu kryzysu migracyjnego? Zapraszamy do obejrzenia reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica kryzys migracyjny wojsko Białoruś Wojsko Polskie serwis wschodni służby i bezpieczeństwo

W USA Jacek Sasin rozmawia nie tylko o energetyce. Amerykanie deklarują wsparcie w kolejnym obszarze

Jak poinformował wicepremier Jacek Sasin po rozmowach z sekretarz energii Jennifer Granholm, Polska otrzymała zapewnienie, że uzyska wsparcie USA w razie kryzysu uchodźczego spowodowanego możliwą rosyjską agresją na Ukrainę. Dodał, że usłyszał deklarację o przyspieszeniu prac nad elektrownią atomową w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Rosja serwis wschodni Ukraina USA Jacek Sasin uchodźcy Stany Zjednoczone Ministerstwo Aktywów Państwowych

TYLKO U NAS Tu nielegalnych przekroczeń granicy jest najwięcej. Byliśmy z kamerą na "pasku" w okolicach Czeremchy

Na odcinku "paska" podlegającego Placówce Straży Granicznej w Czeremsze dochodzi w ostatnich tygodniach do największej liczby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów. Dlaczego obcokrajowcy i wspomagające ich służby białoruskie wybierają ten kierunek?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna kryzys migracyjny Białoruś bezpieczeństwo społeczeństwo

Wojna Rosji z Ukrainą. Sellin: musimy być przygotowani na ewentualną falę migracji

– Musimy być przygotowani na ewentualną falę migracji i niewątpliwie jesteśmy. Również dlatego, że zagrożenie ze strony Rosji się wzmaga, Amerykanie, którzy przybywają do Polski, mają być rozlokowani w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi Beaty Michniewicz byli również Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej, Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta oraz Adrian Zandberg z Lewicy Razem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Andrzej Halicki Paweł Sałek Jarosław Sellin Adrian Zandberg wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe polityka Polityka zagraniczna Polski Trójka

Żaryn o zaporze na granicy: wzmacnia bezpieczeństwo, szanuje przyrodę

"Budowana przez Polskę zapora na granicy polsko-białoruskiej ma wzmocnić bezpieczeństwo państwa przy jednoczesnym poszanowaniu interesów przyrody" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że "budowa to konieczność, ale dobrze, że kwestie ochr. środowiska są brane pod uwagę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Stanisław Żaryn ochrona środowiska zwierzęta Białoruś społeczeństwo

Kryzys na granicy. SG wskazuje na nowy trend migracyjny, szlak prowadzi przez Rosję

- Coraz więcej osób, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską i zostały zatrzymywane, wcześniej przyleciały ze swoich krajów do Rosji - poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Służby wskazują, że jest to nowy trend w nielegalnej migracji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica kryzys na granicy imigranci w Europie Rosja Moskwa straż graniczna Białoruś

Macron proponuje reformę strefy Schengen. "Cel jest prosty: chcemy chronić europejską tożsamość"

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawił propozycje reformy strefy Schengen podczas otwarcia nieformalnego spotkania europejskich ministrów spraw wewnętrznych w mieście Tourcoing. Macron zaproponował także stworzenie mechanizmu szybkiej interwencji w sytuacji kryzysu migracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron Rada Unii Europejskiej Unia Europejska imigranci w Europie Strefa Schengen

"Pocisk spadł na polską stronę". Kolejne prowokacje służb białoruskich na granicy

Na odcinku granicy w Białowieży, służby białoruskie użyły broni sygnałowej. Jeden z pocisków spadł na stronę polską, gdzie znajduje się stały posterunek SG. To kolejne prowokacyjne działanie ze strony służb białoruskich, które wcześniej m.in. używały wobec polskich pograniczników laserów oślepiających i niszczyły concertinę.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo kryzys na granicy POLSKA Białoruś

Sankcje przeciwko funkcjonariuszom reżimu Łukaszenki. Żaryn: to organizatorzy nielegalnej migracji

- Na listach sankcyjnych Unii Europejskiej i krajów Zachodu znaleźli się przedstawiciele białoruskiej straży granicznej, linie lotnicze, biura podróży i hotele - osoby i białoruskie instytucje zaangażowane w organizację nielegalnego szlaku migracyjnego - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  granica POLSKA straż graniczna służby specjalne imigranci w Europie obcokrajowcy Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny kryzys na granicy infografika polityka sankcje sankcje Unii Europejskiej sankcje USA

NASZ WYWIAD Żaryn o opinii NIK dot. budowy zapory na granicy. "Zarzuty nietrzymające się realiów"

- Zarzuty NIK są o tyle zarzutami nietrzymającymi się realiów, że decyzje związane z organizowaniem tej budowy zostały podjęte na mocy specjalnej ustawy, na podstawie której rozpoczęto prace dotyczące tej budowy - mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś granica kryzys migracyjny Rosja Ukraina Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo polityka