Polskie Radio
Section05
pr24 hp

Francja buduje mur w Calais. "7 tys. zdesperowanych ludzi"

Na rozkaz francuskich władz rozpoczęto prace związane z budową w Calais żelbetowego muru o wysokości 4 metrów. Ma on chronić dostęp do drogi, portu i tunelu pod La Manche, którym uchodźcy chcą nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Calais Francja Francois Hollande imigranci w Europie uchodźcy Wielka Brytania

Archipelag stolic według Filipa Springera

„Miasto Archipelag” to książka będąca zapisem wypraw Filipa Springera do byłych wojewódzkich stolic, które lata świetności mają dawno za sobą. – Cel tego projektu to opowieść o miastach, które w naszym pojęciu są nieopowiedziane. Brakowało nam bardzo w takim ogólnopolskim przekazie medialnym opowieści o problemach ludzi żyjących w miastach, które nie są  głównymi centrami i aglomeracjami. Opowieści takiej, która jest pozbawiona tych stereotypów do których się przyzwyczailiśmy – mówił w Polskim Radiu 24 sam autor, Filip Springer.
Zobacz więcej na temat:  Filip Springer literatura

Cyberbezpieczeństwo Polski

Kilka lat temu haker, który przedstawiał się jako Alladyn, wkradł się do systemów informatycznych kilku najważniejszych instytucji państwowych. Zdobył dostęp m.in. do poczty szefa kancelarii premiera i do kalendarza jednej z osób z kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. O cyberbezpieczeństwie w naszym państwie mówił w Kulisach spraw były wiceszef ABW, Mieczysław Tarnowski.
Zobacz więcej na temat:  ABW bezpieczeństwo w sieci internet Kulisy Spraw Michał Majewski Mieczysław Tarnowski sieć

KE chce zawieszenia podatku handlowego w Polsce

W poniedziałek Komisja Europejska oficjalnie rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce ws. podatku handlowego. Bruksela wezwała polski rząd do natychmiastowego zawieszenia ustawy. We wtorek swoją odpowiedź przedstawił ministerstwo finansów. O sprawie rozmawiali w Pulsie Gospodarki Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP), prof. Elżbieta Mączyńska (SGH) i ekonomista Marek Zuber.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela handel Komisja Europejska podatek sklep

Protesty w służbie zdrowia. Będzie dymisja ministra?

Po nocnych rozmowach z przedstawicielami rządu, cztery przedstawicielki NZSS Solidarność nie chcą opuścić gmachu ministerstwa zdrowia domagając się podwyżki wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. O tym, czy rok po wyborach to czas politycznej refleksji czy też początek nowego politycznego sezonu rozmawiali w Debacie Poranka politolog dr Andrzej Anusz (UKSW), Tomasz Sawczuk (Kultura Liberalna) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Anusz Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia protest służba zdrowia

Media publiczne Polski i Węgier zacieśniają relacje

W ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej został zainicjowany projekt wspólnej audycji radiowej przygotowywanej przez nadawców publicznych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O szczegółach mówili w Polskim Radiu 24  Barbara Stanisławczyk, prezes Polskiego Radia oraz Miklós Vaszily, prezes radia i telewizji węgierskiej (MTVA).
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk grupa wyszehradzka media publiczne Polskie Radio Polskie Radio 24 radio Węgry

„Wołyń” a relacje polsko-ukraińskie

7 października na ekranach kin pojawi się „Wołyń” – nowy film Wojciecha Smarzowskiego. Rzeź wołyńska, wokół której zbudowana jest jego fabuła, do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O trudnej historii oraz polskiej polityce wschodniej mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  FILM historia Polski kino POLSKA Sławomir Dębski Ukraina Wołyń Światowa Szachownica - archiwalne