Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Zmiany w służbie zdrowia. Czy szykuje się podwyżka podatków?

Minister Konstanty Radziwiłł zapowiada likwidacje NFZ oraz wprowadzenie powszechnego dostępu do opieki medycznej. Służba zdrowia miałaby natomiast być finansowana z budżetu państwa. O zmianach mówili w Pulsie Gospodarki Paweł Jabłoński (Rzeczpospolita), Piotr Kuczyński (Xelion) i Piotr Soroczyński (KUKE).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia NFZ Robert Lidke Piotr Kuczyński Mateusz Morawiecki Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia

Gazociąg Opal "pozwala Rosjanom naciskać na nas"

Opal to element gazociągu podmorskiego Nord Stream, mającego pompować gaz z Rosji bezpośrednio do Niemiec, z pominięciem państw tranzytowych. – Widać kwestię polityczną bardzo wyraźnie, bo to współpraca energetyczna ponad głowami krajów Europy Środkowej. Pozwala Rosjanom naciskać na nas i naszych sąsiadów – mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Piotr Maciążek z Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Warzecha bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Komisja Europejska Niemcy Rosja Gazprom Nord Stream 2

Brytyjski rząd potrzebuje zgody parlamentu na Brexit

Brytyjski Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok Wysokiego Trybunału i orzekł, że do rozpoczęcia formalnego procesu wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezbędna jest zgoda obu izb parlamentu. Rząd oznajmił, że orzeczenie nie zmieni jego planów. Sprawę w Świecie w Południe komentował Dariusz Rosiak, wieloletni korespondent w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Dariusz Rosiak Theresa May Szkocja

Debata Poranka: IPN ujawnia zbiór zastrzeżony

Instytut Pamięci Narodowej opublikował dziś wykaz materiałów, wyłączonych w zeszłym roku ze zbioru zastrzeżonego. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 – Piotr Semka, publicysta „Do Rzeczy”, dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i prof. Antoni Dudek, historyk – mówili o znaczeniu tych materiałów w najnowszej historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  zbiór zastrzeżony IPN IPN historia PRL Piotr Semka Andrzej Anusz Antoni Dudek

"Priorytetem polityki MSZ nadal będzie bezpieczeństwo"

Premier Beata Szydło zapowiada że w tym roku rząd będzie prowadził aktywną politykę zagraniczną. Na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych, Witoldem Waszczykowskim pani premier podkreśliła, że polityka ta będzie uwzględniała reprezentację naszych najważniejszych interesów zarówno wobec partnerów europejskich, jak i naszego głównego sojusznika za oceanem - Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Witold Waszczykowski rząd Beaty Szydło Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Dla Polski wybór Donalda Trumpa jest bardzo dobry"

-  Dla Polski wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest bardzo dobry, ponieważ pozycja Stanów Zjednoczonych na świecie będzie odbijać się w górę. Przez całe 8 lat prezydentury Baracka Obamy mieliśmy do czynienia z osłabianiem pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej – powiedział w programie 24 Pytania Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15. Poseł był gościem amerykańskiej ambasady w Warszawie z okazji rozpoczynającej się prezydentury Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski USA Donald Trump Barack Obama POLSKA

Jarosław Kaczyński odwiedza kolejne polskie miasta

Przedwyborczy objazd kraju przez Jarosława Kaczyńskiego, polityczna przyszłość Donalda Tuska, znaki zapytania dotyczące polityki zagranicznej Donalda Trumpa. Oto główne tematy, które skomentowali goście audycji „Podsumowanie Dnia” w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Krzysztof Grzybowski Jakub Kukla Beata Szydło rząd Beaty Szydło Donald Trump USA Donald Tusk Rada Europy Jarosław Kaczyński ordynacja wyborcza Marek Brzeziński Jarosław Guzy

Nowe akcenty w polityce zagranicznej USA

Donald Trump podczas swojej piątkowej mowy inauguracyjnej skupił się głównie na Stanach Zjednoczonych. Mówił m.in. że każda decyzja dotycząc handlu, podatków, migracji i spraw zagranicznych będzie podejmowana tak, aby przyniosła korzyści amerykańskim pracownikom i rodzinom. O tym, czy jest to zapowiedź izolacjonizmu czy też amerykocentryzmu, rozmawiały w programie 7 Dni Wschód europeistka dr Agnieszka Cianciara (PAN) i dr hab. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Rosja Barack Obama Piotr Pogorzelski

Najcenniejsze dzieło utracone podczas II wojny światowej

Zaginiony podczas II wojny światowej „Portret młodzieńca” Rafaela Santi rozpala wyobraźnię nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ślad po dziele - które trafiło do polskich zbiorów za sprawą Izabeli z Flemingów Czartoryskiej - urwał się w 1945 roku. Mówił o tym w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, Odzyskane" dr Robert Kudelski, autor pracy „Zaginiony Rafael”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo dzieła sztuki II wojna światowa Magdalena Ogórek robert kudelski historia Polski Rafael Santi SZTUKA