Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Prof. Jan Żaryn: z Romanem Dmowskim istnieje dziś problem społeczny

2 stycznia 1939 zmarł Roman Dmowski - polski polityk, publicysta, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP. Był twórcą Narodowej Demokracji oraz politycznym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego. O jednym z najbardziej kontrowersyjnych polityków w naszej historii najnowszej mówił w programie Wszystko Jest Historią historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Roman Dmowski historia Polski Jan Żaryn Józef Piłsudski

Yolokaust – jak bezczeszczona jest pamięć o ofiarach Holokaustu

Yolokaust to zgrabne połączenie młodzieżowego hasła „YOLO” (ang. You Only Live Once - żyjesz tylko raz) i słowa „holokaust”, określającego zagładę Żydów podczas II Wojny Światowej. Domena yolocaust.de zawiera zdjęcia młodych ludzi w kontrowersyjnej scenerii Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie. Projekt artystyczny „Yolocaust” zyskuje wielki rozgłos i błyskawicznie pnie się w górę w internetowych trendach. O zjawisku mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Nowak, ekspert ds. nowych mediów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Berlin pomniki Niemcy selfie zdjęcia Izrael Holokaust

Donald Trump: Ameryka przede wszystkim

– Chroniliśmy cudze granice kosztem własnych. To już przeszłość, patrzymy w przyszłość – mówił Donald Trump w przemówieniu inaugurującym swoją prezydenturę. Jakim przywódcą będzie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych? O tym w rozmowie z Witoldem Juraszem z Ośrodka Analiz Strategicznych i Wojciechem Cegielskim, dziennikarzem Polskiego Radia, który relacjonował amerykańską kampanię wyborczą.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump Stany Zjednoczone USA Wojciech Cegielski Witold Jurasz Olaf Osica Jarosław Guzy Grzegorz Frątczak Barack Obama George Bush

Kulisy Spraw: Losy sarkofagu marszałka Piłsudskiego

Pod koniec lat 30. XX wieku zorganizowano konkurs na wykonanie sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego. Plebiscyt wygrał Jan Szczepkowski, który przygotował nawet odlew gipsowy swojego projektu. II wojna światowa przeszkodziła jednak w ostatecznej realizacji przedsięwzięcia. Czy dziś istnieje jeszcze szansa na stworzenie pomnika? O tym w audycji Kulisy Spraw mówił prof. Janusz Smaza, ekspert ds. konserwacji dzieł sztuki z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski

Reforma sądownictwa i zmiany w służbach. Komentarze

– To kuriozalne, że do tej pory w Polsce nie było twardą zasadą losowanie sędziów – powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości podczas wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło zapowiedział m.in. zmiany dotyczące schematu wybierania sędziów orzekających w sprawach. W Polskim Radiu 24 proponowane przez Zbigniewa Ziobrę reformy komentował Adam Tomczyński, prawnik.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Kamiński

"W Polsce jest próba szybkiego pogodzenia się z Niemcami"

W Unii Europejskiej dominuje niepokój o przyszłe relacje z USA za prezydentury Donalda Trumpa. Elekt zostanie zaprzysiężony w piątek wieczorem. – W Polsce jest próba szybkiego pogodzenia się z Niemcami, wyłagodzenia wszystkich napięć. Może się okazać, że nam jest najbliżej do dużych sojuszników Unii Europejskiej – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania dr Paweł Kowal z Instytutu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Kowal Niemcy Rosja Donald Trump USA POLSKA

Trumpa wobec Bliskiego Wschodu. Czy to jeszcze dyplomacja?

Stany Zjednoczone są ważnym graczem w wielu częściach świata. Waszyngton istotną rolę odgrywa m.in. na Bliskim Wschodzie. Jak objęcie stanowiska głowy państwa przez Donalda Trumpa wpłynie na ten region? O tym w Świecie w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Bliski Wschód Izrael Syria Autonomia Palestyńska Michał Żakowski Agnieszka Bryc

Podsumowanie Dnia: przeglądu ministerstw ciąg dalszy

Spotkania premier Beaty Szydło z szefami resortów zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, decyzja sądu ws. sprawiedliwego kursu kredytu frankowego i spór dotyczący oceny kryzysu sejmowego. To najważniejsze wydarzenia, które komentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło KNF Kukiz'15 rząd Beaty Szydło Konstanty Radziwiłł Elżbieta Rafalska Sejm protest kredyt walutowy służba zdrowia NFZ PiS Rafał Wójcikowski Wojciech Reszczyński

Jest śledztwo ws. blokady w Sejmie. Poseł: karać finansowo

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie ws. organizacji i przebiegu posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 roku. Tymczasem, jak oceniał w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, poseł PiS i zastępca koordynatora ds. służb specjalnych, posłowie którzy okupowali wówczas Salę Plenarną, powinni zostać ukarani finansowo.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach MSWiA PiS Prawo i Sprawiedliwość sejm pr24 Sejm protest prokuratura Platforma Obywatelska Nowoczesna Marek Kuchciński

Przed inauguracją Trumpa. "To historyczny moment dla USA"

20 stycznia Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Dla mnie szczególnie istotny jest fakt, że w historii po zimnej wojnie nie było prezydenta, co do którego polityki zagranicznej byłyby tak wielkie wątpliwości i niepewności – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Spasmir Domaradzki, Uczelnia Łazarskiego, Res Publica Nowa.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump NATO USA Rosja Barack Obama Chiny