Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Przed protestem nauczycieli. Jaki system edukacji?

Nauczyciele z całej Polski zapowiadają na sobotę protesty związane z przygotowaną przez MEN. Uważają, że likwidacja gimnazjów nie jest potrzebna, obawiają się też utraty pracy i żądają wyższych wynagrodzeń. Zarzucają również resortowi edukacji, że nie słucha ich postulatów. O kontrowersjach wokół reformy mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Dolata z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła reforma szkolnictwa gimnazjum szkoła podstawowa Ministerstwo Edukacji Narodowej protest protesty w Warszawie Związek Nauczycielstwa Polskiego

Obama w Berlinie. "Niemcy ostoją demokracji"

Barack Obama zapewnił, że bezpieczeństwo i stabilność Europy mają fundamentalne znaczenie dla Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent mówił o tym w Berlinie, po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa, w Europie pojawiły się obawy o przyszłość relacji transatlantyckich. Co w myśleniu Niemców zmienia wynik wyborów w USA? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy USA Barack Obama Angela Merkel Donald Trump wybory prezydenckie w USA

"Polacy wybiorą wcześniejsze emerytury by sobie dorobić"

Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od pierwszego października przyszłego roku Polacy będą mogli kończyć aktywność zawodową po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała, że ustawa daje również wybór zatrudnionym, jak długo mają pracować. O dobrowolności przechodzenia na emeryturę mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Stanisław Szwed Leokadia Oręziak wiek emerytalny w Polsce ZUS NFZ

Zintegrowany bilet kolejowo-autobusowy już w 2019 roku?

– Istnieje pomysł stworzenia jednego, wspólnego systemu – by można było jeździć z przesiadkami na jednym bilecie tak, by pasażera jak najmniej obchodziło to, z kim jedzie, a najważniejsze było to, żeby dojechał na miejsce na czas i za jak najbardziej rozsądną cenę – mówił w Magazynie Samorządowym Marcel Klinowski (Fundacja Projektów Obywatelskich, Stowarzyszenie "Republikanie").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transport transport publiczny komunikacja autobus pociągi

Cezary Łazarewicz: powstanie film o Grzegorzu Przemyku

Cezary Łazarewicz został jednym z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Jego książkę pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Dziennikarz i publicysta był gościem audycji Kulisy Spraw.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk PRL książki Cezary Łazarewicz Kulisy Spraw Michał Majewski Książka Historyczna Roku historia Polski

Rok rządu Beaty Szydło. "PiS trafnie zdiagnozował system"

- Gdyby przefiltrować wszystkie opinie na temat rocznych rządów PiS można znaleźć rzeczy, które nowa władza zrobiła trafnie i te, których nie udało się jej zrobić. Potrafiła ona jednak zdiagnozować pewien stan systemu i dzięki temu wygrała wybory – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym socjolog prof. Andrzej Rychard. O tym, czy rządy PiS są symptomem większej zmiany, która dotyka też Zachód, mówił również Bartłomiej Radziejewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Prawo i Sprawiedliwość rząd Beaty Szydło Andrzej Rychard Platforma Obywatelska PSL

Książka Historyczna Roku. Znamy laureatów konkursu

- Polska jest krajem historycznym, historia odgrywa u nas nieproporcjonalnie dużą rolę. Odniesienia do niej kształtują naszą teraźniejszość. Nie jesteśmy w stanie określić swojego miejsca dziś, bez tej wiedzy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Wierzbicki, jeden z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku".
Zobacz więcej na temat:  książki IPN Polskie Radio Książka Historyczna Roku literatura historia Polski Cezary Łazarewicz

Krzysztof Brejza: gabinet cieni to rzeczywista zmiana

Platforma Obywatelska przedstawiła swój "gabinet cieni". Na jego czele stanął "premier" Grzegorz Schetyna. "Ministrami" zostali natomiast m.in. Borys Budka, Rafał Trzaskowski i Krzysztof Brejza. – To propozycja dla wszystkich Polaków – mówił w Polskim Radiu 24 polityk Platformy Obywatelskiej i "minister sprawiedliwości".
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość prokuratura Prokuratura Generalna Ministerstwo Sprawiedliwości Grzegorz Schetyna

Innowacje. Przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej

– Budujemy środowisko innowatorów, które rozciąga się od Estonii po Chorwację – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski z Fundacji Res Publica. Już po raz trzeci ogłoszono listę New Europe 100, na której znajdują się osoby wyznaczające standardy innowacyjności w naszym regionie.
Zobacz więcej na temat:  innowacyjność innowacyjna gospodarka Wojciech Przybylski Europa Środkowo-Wschodnia Financial Times Anna Streżyńska