Polskie Radio
Section05

pr24

Straż Pożarna: W Polsce nie ma zagrożenia powodzią

Nadal w trzech województwach – śląskim, opolskim i łódzkim – utrzymuje się ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jednak, jak uspokajał w Polskim Radiu 24 st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, „nie ma w Polsce zagrożenia powodzią, możemy najwyżej mówić o lokalnych podtopieniach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powódź pogoda straż pożarna MSWiA rzeka deszcz klęska żywiołowa

Życie po uszkodzeniu rdzenia kręgowego

Uraz rdzenia kręgowego. W wielu przypadkach wyrok jest jeden: niedowład i wózek inwalidzki. Jednak, jak pokazują działania Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, problemy związane brakiem możliwości chodzenia nie przekreślają szansy na korzystanie z pełni życia. Gośćmi audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja byli Rafał Skrzypczyk i Monika Brzezińska, przedstawiciele FAR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo obywatelskie niepełnosprawni niepełnosprawność choroba zdrowie

"Gazprom traci wiele pod względem pozycji negocjacyjnej"

Już w czerwcu po raz pierwszy w historii do Polski dotrze amerykański gaz skroplony. O pierwszej dostawie LNG ze Stanów Zjednoczonych do Polski poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Umowę krótkoterminową z Chaniere Energy (bezpośrednio z dostawcą) podpisano przy udziale biura handlowego w Londynie. O umowie mówił Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Gazprom gaz PGNiG Wojciech Jakóbik Rosja

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Górny Śląsk Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek

Jubileusz Kabaretu Pod Egidą Jana Pietrzaka

Kabaret pod Egidą obchodzi swoje 50-lecie. Założony w 1967 roku z inicjatywy Jana Pietrzaka, zgromadził wielu wspaniałych artystów, którzy na stałe wpisali się w naszą kulturę i sztukę. Członkami zespołu byli m.in. Jonasz Kofta, Barbara Krafftówna, Adam Kreczmar, Wojciech Siemion i Jan Stanisławski. Pierwszy występ odbył się w lutym 1968 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Pietrzak Barbara Krafftówna Ewa Błaszczyk Piotr Fronczewski Janusz Gajos Wojciech Pszoniak Agnieszka Osiecka

Piłkarska ekstraklasa, kto spadnie, a kto zostanie mistrzem?

Ruszyła pierwsza kolejka finałowej rundy o mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Po zakończeniu zasadniczej fazy rozgrywek i podziale punktów na czele tabeli jest Jagiellonia Białystok z 30 punktami. Drugie miejsce zajmuje broniąca tytułu Legia Warszawa - 29 punktów, a trzecie Lech Poznań - 28. W grupie mistrzowskiej rywalizować będą także Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Pogoń Szczecin, Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Korona Kielce. O sytuacji w ekstraklasie mówił w Magazynie Sportowym Janusz Basałaj - szef departamentu PZPN ds. Mediów i Marketingu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ekstraklasa

"Gollob utracił zdrowie w sytuacji absurdalnej, drobnej"

Tomasz Gollob dochodzi do siebie po wypadku, do którego doszło w niedzielę podczas treningu przed zawodami motocrossowymi. Jak poinformował anestezjolog dr Robert Włodarski, żużlowiec rozpoczął właśnie współpracę z psychologiem. Podkreślił, że przesądzanie odnośnie trwałych skutków urazu rdzenia kręgowego jest przedwczesne. O Tomaszu Gollobie mówili w Debacie Dnia i Adrian Stankowski (Gazeta Polska Codziennie) i Janusz Schwertner (Onet.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 tomasz gollob żużel Adrian Stankowski

Biskupi: autentyczny patriotyzm nie zna nienawiści do nikogo

Biskupi zabrali głos w sprawie patriotyzmu, nacjonalizmu i języka debaty publicznej. W siedzibie Episkopatu Polski zaprezentowano dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Oprócz duchownych, omawiali go politolodzy, politycy i naukowcy. Dokument episkopatu komentowali w programie Gorący Temat profesor Jan Hartman z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Episkopat Polski chrześcijaństwo patriotyzm Jan Hartman nacjonalizm