Polskie Radio
Section05

pr24

"Romantyczny paradygmat aktora". Dr Łukasz Jasina o Wojciechu Pszoniaku

- Wojciech Pszoniak był z czasów, gdy aktorzy odgrywali ważniejszą rolę, to romantyczny paradygmat aktorów, pisarzy, przywódców narodu, który funkcjonował w Polsce. To pokolenie odegrało swoją rolę w latach 70. i 80., podczas stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina, krytyk filmowy. O dorobku Wojciecha Pszoniaka mówił także dr Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 film polski Wojciech Pszoniak odeszli 2020 aktor Łukasz Jasina Ryszard Gromadzki POLSKA Antoni Trzmiel

"Układ nadal istnieje". Tomasz Sakiewicz o sprawie pobitego dziennikarza TVP

- Jest ochrona ze strony sądów dla świata polityczno-biznesowego. To przypomina Chicago w 30. latach XX wieku, gdy mafia miała swoich sędziów, a sędziowie swoich opiekunów. Trudno jest wsadzić do więzienia nawet kogoś, kto na oczach popełnia ciężkie przestępstwo - mówił na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Giertych przestępczość dziennikarze dziennikarstwo służby i bezpieczeństwo POLSKA

"W Polsce są równi i równiejsi". Bogdan Pęk o pobiciu pracownika TVP przez syna Ryszarda K.

- Nie ulega wątpliwości, że pobicie pracownika TVP przez syna Ryszarda K. to zwyczajny, bandycki napad (…) W Polsce są równi i równiejsi, są ludzie, którzy czują się bezkarni, ten młody człowiek, jak podają media, od lat czuł się bezkarny, z wielu opresji wychodził obronną ręką - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Roman Giertych reforma sądownictwa Polskie Radio 24 CBA Michał Rachoń sądownictwo POLSKA

"Podobnie jak z AIDS". Władysław T. Bartoszewski o pandemii koronawirusa

- Kiedyś wirus HIV powodował, że większość chorych zapadała na AIDS i ludzie umierali. Dopracowaliśmy się lekarstw, które doprowadziły do tego tego, że ludzie żyją z wirusem, ale już na AIDS nie umierają. Obawiam się, że ws. koronawirusa może być podobnie. Będziemy mieli środki lecznicze, żeby żyć z koronawirusem, ale będzie to długotrwała choroba przewlekła - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL-Koalicji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  PSL-Koalicja Polska koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia Stadion Narodowy COVID-19 Władysław Teofil Bartoszewski POLSKA

"Życie z duszą czy bez". W czasie pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo

- Dzisiaj mamy kłopot z takim spojrzeniem na rzeczywistość, na to co się dzieje, jako na znak czegoś innego, mamy kłopot z powierzeniem się wyższej sile, nie patrzymy z ciekawością i nadzieją, tylko raczej próbujemy szukać nowej normalności - mówił w Polskim Radiu 24 dr. hab. Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki Jan Paweł II

"Bezpieczeństwo drogowe jest naszym wspólnym dobrem". Agnieszka Kamińska o Polskim Radiu Kierowców

- Bardzo wielu słuchaczy korzysta z radia w samochodach, informacja drogowa, pogodowa jest niezmiernie ważna. Do tego dodajemy mnóstwo dobrej muzyki, specjalnie dostosowanej do potrzeb użytkowników dróg - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radio kierowców transport bezpieczeństwo kierowca drogi Agnieszka Kamińska Polskie Radio Kierowców społeczeństwo POLSKA

"Prokuratura i CBA działają sprawnie". Andrzej Dera o zatrzymaniu Romana Giertycha

- Roman Giertych w ostatnim czasie robił bardziej karierę polityczną niż prawniczą, stał się prawnikiem opozycji. Nie ma większej sprawy ludzi związanych z opozycją, w której by się nie pojawiał, zastanawiające jest to, jak teraz wszyscy go bronią - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz kancelaria prezydenta Andrzej Dera Roman Giertych prokuratura służby i bezpieczeństwo

"Solidarność i mobilizacja". Prof. Walewski o pracy personelu Narodowego Instytutu Onkologii w czasie pandemii

- Instytut funkcjonuje dzięki ofiarności całego zespołu, lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników. Nie zetknąłem się z sytuacją unikania pracy, wręcz przeciwnie widzę ofiarność i nie liczenie się z kosztami, jakie trzeba ponosić, by tę pracę wykonać. Jest solidarność i mobilizacja - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA onkologia służba zdrowia zdrowie Koronawirus w Polsce społeczeństwo pandemia

Aktualne informacje o sytuacji na drogach. Wystartowało Polskie Radio Kierowców

- Dostępna jest specjalna, bezpłatna aplikacja pod nazwą Polskie Radio Kierowców. Prosta, intuicyjna, ale zawiera funkcje, które pozwalają się z nami kontaktować. Można wysłać wiadomość o zdarzeniu drogowym, wypadku, innym zdarzeniu, a także przesłać zdjęcie. Te informacje publikowane są na stronie internetowej i w aplikacji - mówiła Edyta Późniak, dziennikarka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radio kierowców transport bezpieczeństwo kierowca drogi POLSKA Polskie Radio Kierowców

"Nie zrobiliśmy spiżowego pomnika". Damian Żurawski o filmie o ks. Stanisławie Orzechowskim

- Chcieliśmy pokazać postać księdza, która wpłynęła na bardzo wiele osób we Wrocławiu i w Polsce. jesteśmy także jego wychowankami, to nie jest opowieść o fikcyjnej postaci, sami mogliśmy doświadczyć tego wpływu, ksiądz pokazał na, jak warto przeżyć swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 Damian Żurawski, który wraz z Magdaleną Piejko wyreżyserował film "Orzech. Zawsze chciałem być wśród ludzi".
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci festiwal filmowy pamięć Magdalena Piejko Polskie Radio 24 POLSKA Kościół FILM

"Powinna być poddana konsultacjom". Poseł Koalicji Polskiej o ustawie o ochronie zwierząt

- Mogę zgodzić się z moralnym podejściem. Natomiast nie mogę się zgodzić na takie państwo, gdzie rzeczywistość zmienia się z dnia na dzień, nie pytając nikogo o zdanie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Ścigaj, komentując sprzeciw polityków PSL-Koalicji Polskiej wobec ustawy o ochronie zwierząt. 
Zobacz więcej na temat:  ochrona zwierząt Senat rolnictwo ubój rytualny Agnieszka Ścigaj POLSKA polityka ustawa

"Olbrzymi potencjał". Prof. Jan Żaryn o tradycji nurtu narodowego w Polsce

- Polski ruch narodowy został dramatycznie skonfrontowane z dwoma totalitaryzmami.  Zdecydowana większość narodowców została wymordowana przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej. Natomiast komuniści byli równie wytwornymi przeciwnikami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP Ruch Narodowy PRL komunizm Bolesław Piasecki