Polskie Radio
Section05

pr24

35-lecie rządu Mazowieckiego. "Nie chciał wojny domowej"

- Tadeusz Mazowiecki miał świadomość, że Polska została głęboko podzielona w wyniku istnienia PRL. Dlatego nie można zaczynać od rozprawiania się z tymi, którzy utożsamiali się z poprzednim systemem. Oznaczałoby to wojnę domową. Te myśli są do dziś aktualne - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Aleksander Smolar.   
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Mazowiecki POLSKA III RP historia Polski Polskie Radio 24

Sprawa Czarneckiego. "Czarne chmury gromadziły się nad nim od dłuższego czasu"

- Pomyślałem, że dopadli go w końcu za kilometrówki. Zdaje się, że kilkakrotnie okrążył Ziemię oryginalnymi pojazdami m.in. ciągnikiem siodłowym, niczym bohater filmu Davida Lyncha. Tymczasem chodzi o sprawę Collegium Humanum. Po wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego mam jednak wrażenie, że w obronie Ryszarda Czarneckiego nie zostaną wyciągnięte działa jak w przypadku Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i byłego prezesa RARS Michała K. - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".    
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki PiS

Poparcie Taylor Swift dla Kamali Harris zaszkodzi Trumpowi. Jej fani wzmocnią ten przekaz

- Wypowiedź Taylor Swift o jej poparciu dla Kamali Harris, nie jest punktem zwrotnym kampanii prezydenckiej. Chodzi o to, że pojawiła się jej opinia, a fani piosenkarki dadzą mu duży ciężar gatunkowy, będzie się o tym dużo mówiło, także w mediach społecznościowych -  powiedział w Polskim Radiu 24, dr Jacek Wasilewski medioznawca i antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego   
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 media wybory prezydenckie w USA Kamala Harris Donald Trump Taylor Swift Małgorzata Żochowska

POLSKIE RADIO 24 "Zaraz włączy się Bond". Poseł PiS o sprawie b. szefa RARS

- Wielu urzędników chowało się, gdy wybuchł COVID i były początki wojny. Michał K. był jednym z niewielu, który działał. Gdy trzeba było jechać w środku nocy na Ukrainę i załatwiać sprawy pomocowe dla uchodźców, to K. brał to na siebie. Nie uchylał się od obowiązków - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Przydacz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Marcin Przydacz Prawo i Sprawiedliwość polityka Wielka Brytania

Absolwenci "zielonych" kierunków w cenie. Nie zabraknie miejsc pracy dla ekspertów ds. ekologii

- Coraz więcej firm stara się pokazać, że sprawdza ślad węglowy swojej działalności, np. ile CO2 wyzwala się podczas sprowadzania komponentów do produkcji. Tym bardziej, że prawo unijne nakłada na duże spółki obowiązek raportowania takich danych jak ESG. Dlatego rośnie zapotrzebowanie na absolwentów "zielonych uczelni" - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Skórka z sieci stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe edukacja edukacja przyrodnicza ekologia

Wyspiańskiego można odkrywać w nieskończoność. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Muzeum Nardowe w Warszawie zaprasza na nową odsłonę wystawy w Galerii Sztuki XIX wieku w Sali Stanisława Wyspiańskiego. - Co 10 miesięcy prezentujemy publiczności nowe obiekty wykonane w technice pastelu, która jest znakiem rozpoznawczym sztuki Wyspiańskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Adamczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Wyspiański Muzeum Narodowe w Warszawie

Polskie Radio 24 Posłanka KO atakuje Dudę. "To głęboka ingerencja"

- Prezydent przyznał sobie uprawnienie do tego, żeby wybrać osobę, która będzie przewodniczyć Zgromadzeniu Ogólnemu Sędziów Izby Cywilnej SN, czyli organowi samorządowemu sędziów. To tak, jakby sędziowie wybierali marszałka seniora, który ma przewodniczyć posiedzeniu Sejmu, które wybierze właściwego marszałka. To bardzo głęboka ingerencja. Przepis, który pozwala na działanie prezydenta, jest niezgodny z konstytucją. Tym samym jest nieważny - mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka KO Barbara Dolniak. 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja Andrzej Duda Donald Tusk Sąd Najwyższy POLSKA polityka

Akcja "Stop łańcuchom". Podpisz, by pomóc zwierzakom

- Potrzebna jest zmiana przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Obowiązująca ustawa ma już 20 lat i wielu spraw nie rozwiązała. Dlatego apelujemy o podpisanie się na naszym społecznym projekcie zmian do tej ustawy, który złożymy w Sejmie 24 września. Czasu jest coraz mniej - alarmował w Polskim Radiu 24, Cezary Wyszyński z Fundacji Viva, przedstawiciel komitetu społecznego "Stop łańcuchom".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Marta Hoppe PSY zwierzęta domowe schronisko dla zwierząt ochrona zwierząt