Polskie Radio
Section05
przewodnik

Mapa, przewodnik turystyczny. Czy warto mieć taki "analogowy backup"?

Okres wyjazdów feryjnych, to planowanie tras, marszrut, wyszukiwanie atrakcji. Czy robimy to jeszcze "analogowo", czy może bez telefonu komórkowego jesteśmy jak "bez ręki", a brak zasięgu bywa największym problemem, gdy wyjedziemy poza miejsce zamieszkania? Mapa, przewodnik, orientacja w terenie - takie umiejętności odchodzą do lamusa. Czy warto mieć taki "analogowy backup"? 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz Ferie zimowe turystyka mapa przewodnik

Grzegorz Musiał w Toskanii. Tam bije serce Włoch

- Wpierw wciągam powietrze i nie wierzę w to, że wdycham powietrze Rzymu, że wdycham powietrze Włoch. Po prostu byłem w stanie ekstazy. Ja byłem zawsze tak zakochany w kulturze włoskiej - tak o swojej pierwszej podróży do Włoch mówił w Dwójce Grzegorz Musiał - lekarz, pisarz i poeta, autor książki "Umbria. Toskania".
Zobacz więcej na temat:  Włochy literatura przewodnik Toskania Dwójka Jakub Kukla podróże podróże zagraniczne Grzegorz Musiał

"Miłość komisarza Brunettiego do Wenecji nie jest pozbawiona krytycyzmu"

- To jest miłość okraszona pewnymi przemyśleniami, które nie są pozytywne ani dla wenecjan, ani dla samego miasta, w którym jak w soczewce skupiają się problemy współczesnego świata. Te, które wynikają z globalizacji, stanu środowiska, napływu turystów. To wszystko sprawia, że patrząc na miasto swojego dzieciństwa, dostrzega zmiany, z którymi trudno mu się pogodzić - mówił w Dwójce Marek Fedyszak, autor przekładu książki Toni Sepedy pt. "Wenecja komisarza Brunettiego".
Zobacz więcej na temat:  Wenecja KULTURA Dorota Gacek Dwójka tłumacz literatura przewodnik

Włochy. 111 przygód Renaty Pawłowskiej

Renata Pawłowska sama przyznaje, że to nie jest „przewodnik z opisem zabytków i listą muzeów, to dziennik podróżnika”. Ponad 25 lat mieszka we Włoszech i przybliża Polakom włoskie smaki, miejsca i ciekawostki. Pasjonatka życia oraz podróży, uwielbia dobre jedzenie i od lat dzieli się swoimi spostrzeżeniami na blogu „Kalejdoskop Renaty”. Właśnie wydała swoją debiutancką książkę „Włochy. 111 przygód”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Włochy podróże turystyka jedzenie Polonia KSIĄŻKA przewodnik Wenecja Małgorzata Frydrych

"Spacerownik". Podróż po artystycznych śladach w Zamku Ujazdowskim i wokół niego

"Spacerownik. Przewodnik po sztuce, która nie mieści się w pudełku" to nowy projekt edukacyjny Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. – Pokazuje to, co w ciągu ostatnich 30 lat działo się w Zamku Ujazdowskim, również od tej nietypowej strony, czyli z zewnątrz – mówi Anna Czaban, współkuratorka projektu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski mapa przewodnik

Ks. prof. Witold Kawecki: Rzym najlepiej odwiedzić w październiku

- Dla podkreślenia znaczenia październik jest nazywany miesiącem wakacji kardynałów. Jest wtedy jeszcze pięknie, gorąco, a już po sezonie. A kolory i zapachy Rzymu, wtedy gdy na rusztach ustawionych na ulicach podgrzewa się jadalne kasztany… - mówił w radiowej Jedynce ks. prof. Witold Kawecki, autor przewodnika "Rzym, moje miasto".
Zobacz więcej na temat:  senior Rzym Witold Kawecki przewodnik Małgorzata Raducha turystyka

Przewodnik z zasadami ruchu drogowego w Polsce dla kierowców z Ukrainy

- Naszą ideą było to, żeby ludzie, którzy przyjechali do Polski nagle i nie mieli szansy, żeby wcześniej poczytać sobie o zasadach ruchu drogowego, czuli się tutaj bezpiecznie. Jeżeli będą mieli poczucie świadomego poruszania się na drogach, to będzie sprzyjało nam wszystkim - mówiła w Jedynce Dorota Olszewska, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Stowarzyszenie to przygotowało specjalny przewodnik dla kierowców z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Ukraina Patryk Kuniszewicz samochód przepisy drogowe kodeks drogowy przewodnik Jedynka Ukraina