Polskie Radio
Section05

służby i bezpieczeństwo

Hybrydowe ataki Rosji. Niemiecki dowódca NATO: polscy pogranicznicy wykonują doskonałą pracę

- Praca polskich służb granicznych jest godna pochwały, gdyż chroni państwa NATO przed prowokacjami ze strony Białorusi i Rosji - powiedział w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" gen. Jurgen-Joachim von Sandrart, dowódca Wielozadaniowego Korpusu Północno-Wschodniego Sojuszu Północnoatlantyckiego (z siedzibą w Szczecinie).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wschodnia flanka NATO straż graniczna imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 wojna hybrydowa granica Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja

Komisja ds. Pegasusa. Żaryn: czeka nas spór prawny i szopka polityczna, która otworzy publiczne pranie niejawnych spraw

 - Przecieki medialne z komisji ds. Pegasusa są niemalże pewne. Taki jest zresztą pomysł na tę komisję, która ma być formą politycznej zemsty na obecnym rządzie. Będzie prowadziła nagonki medialno-polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm komisja śledcza pegasus Stanisław Żaryn

Komisja ds. wpływów rosyjskich wskazała, kto powinien zniknąć z życia publicznego w Polsce [POBIERZ RAPORT]

Były premier Donald Tusk oraz byli ministrowie Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz powinni zniknąć z instytucji publicznych - wynika z treści cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Wśród wymienionych są też generałowie. W odniesieniu do byłych szefów SKW gen. Janusza Noska i gen. Piotra Pytla oraz zastępcy szefa SKW płk. Krzysztofa Duszy Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Sławomir Cenckiewicz Donald Tusk jacek cichocki Bogdan Klich Tomasz Siemoniak Rosja

PR24 Tusk zgodził się na współpracę SKW z rosyjską FSB. Mosiński: to dyskwalifikujące

- Sprawozdanie, które przedstawiła komisja ds. badania wpływów rosyjskich, poraża. Dowiadujemy się, że SKW za rządów Donalda Tuska traktowało Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji jako partnera do współpracy. To dyskwalifikuje tych, którzy doprowadzili do takich relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński POLSKA służby specjalne Donald Tusk FSB

Atak hybrydowy Putina. SG: dwóch polskich funkcjonariuszy rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej

Dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej - z placówek Warmińsko-Mazurskiej oraz Bieszczadzkiej - rozpoczyna służbę na granicy fińsko-rosyjskiej w ramach operacji Frontexu. W przyszłym tygodniu planowany jest wyjazd kolejnych dwóch funkcjonariuszy SG, tym razem w ramach misji doradczej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia straż graniczna migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Frontex granica wojna hybrydowa Rosja

TYLKO U NAS UE superpaństwem? Prof. Szeremietiew ostrzega: to może zatrzymać rozwój polskiego przemysłu obronnego

- Obawiam się, że gdyby doszło do przekształcenia UE w postulowane przez Berlin "superpaństwo", kontrakty, które podpisała Polska w Korei Południowej i w USA, mogą być anulowane. Może także zostać zatrzymany rozwój polskiego przemysłu obronnego - ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Romuald Szeremietiew, były szef MON.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie zakupy Romuald Szeremietiew USA Abrams Unia Europejska Korea Południowa bezpieczeństwo

Sejmowa debata o komisji ds. Pegasusa. Minister Warchoł obala zarzuty opozycji

To sądy, a nie politycy, decydują o zastosowaniu kontroli operacyjnej - podkreślali przedstawiciele rządu w trakcie sejmowej debaty nad utworzeniem komisji śledczej do spraw Pegasusa. Miałaby ona zbadać wykorzystywanie tego oprogramowania szpiegującego w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, a więc w latach 2015-2023.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka komisja śledcza pegasus Sejm Marcin Warchoł

Przepisy o rekompensacie za nadgodziny Straży Granicznej niezgodne z konstytucją. Jest wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Straży Granicznej dotyczący rekompensaty za nadgodziny jest niezgodny z Europejską Kartą Społeczną. Chodzi o wyłączenie funkcjonariuszy z prawa do otrzymywania zwiększonej stawki rekompensaty pieniężnej za pracę w godzinach nadliczbowych oraz całkowite pozbawienie takiej rekompensaty strażników uprawnionych do dodatku funkcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna pieniądze prawo konstytucja Trybunał Konstytucyjny POLSKA