Polskie Radio
Section05

Stocznia Gdańska

"Trójka pod Księżycem" – 44. urodziny pozytywnego mitu

30 sierpnia 1980 część z 21 postulatów zostaje zaakceptowana podczas rozmów z komisją rządową. Lech Wałęsa nie godzi się na kompromis. MKS żąda uwolnienia więźniów politycznych. 700 zakładów, ponad 700 tys. pracowników strajkuje. Dzień później w ich imieniu MKS podpisuje z komisją rządową dokument końcowy porozumień. Strajk zostaje zakończony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR strajki sierpniowe 1989 Scena Teatralna Trójki Mirosław Wlekły Katarzyna Szyngiera Marcin Napiórkowski Bogdan Borusewicz Waldemar Modestowicz Jacek Kuroń Piotr Moss Studio im. Agnieszki Osieckiej Isaac Bashevis Singer Marta Rebzda Dorota Masłowska Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka

43. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Droga do powstania "Solidarności"

Mijają 43 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe 1980 IPN historia Polski Anna Walentynowicz Gdańsk NSZZ Solidarność Artur Wolski infografika

Wicepremier Sasin: zaczynamy nowy rozdział w dziejach polskiego przemysłu stoczniowego

- Chcemy inwestować w przemysł stoczniowy. Mamy ambicje, by budować silny polski przemysł i silną polską obronność - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Gdyni. Dodał, że okręty zbudowane w polskiej stoczni będą służyły Marynarce Wojennej, na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stocznia Szczecińska Jacek Sasin POLSKA przemysł firma Ministerstwo Aktywów Państwowych

Przemysł stoczniowy w Polsce. Wiceminister Gróbarczyk: sytuacja jest stabilna z tendencją na dobrą

- Sytuacja w przemyśle stoczniowym jest stabilna z tendencją na dobrą - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wszystkie stocznie "mają pełen pakiet zamówień w zakresie remontów i budów".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury Stocznia Szczecińska statki POLSKA inwestycje infrastruktura

"Zapomniał pan, jak pański rząd doprowadził do upadku stoczni?". Rzecznik rządu odpowiada Tuskowi

- Zapomniał już pan, jak pana rząd doprowadził do upadku polskich stoczni? Proszę nie straszyć Polaków i nie ubierać się w obrońcę miejsc pracy, bo pana działania temu przeczą - zwrócił się do lidera PO, byłego premiera Donalda Tuska rzecznik rządu Piotr Müller w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska praca Tauron

Sierpień '80. 42 lata temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

W połowie sierpnia minęły 42 lata, odkąd robotnicy Wybrzeża rozpoczęli strajki, które zmieniły historię Polski. Do udziału w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" zaprosiliśmy uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej oraz trójmiejskich dziennikarzy, którzy obserwowali strajki z drugiej strony stoczniowego płotu – Andrzeja Liberadzkiego, Edwarda Szczesiaka, Romana Stegarta i Bronisława Wildsteina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Bronisław Wildstein Piotr Semka Trójmiasto sierpień 80 strajki sierpniowe Gdańsk Lech Wałęsa Anna Walentynowicz

Festiwal Trans/Misje i gdańska stocznia w obiektywie Michała Szlagi

Na finiszu sezonu wakacyjnych festiwali teatralnych w Rzeszowie rozpoczyna się V Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje. Trójmorze – co ono oznacza? Na czym polega specyfika Trans/Misji – o to zapytaliśmy naszego przewodnika po festiwalach teatralnych – krytyka, blogera – Tomasza Domagałę. Połączyliśmy się z Rzeszowem na kilkanaście godzin przed pierwszą festiwalową premierą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik KULTURA TEATR Gdańsk fotografia Michał Szlaga Sopot