Polskie Radio
Section05

videoMozaika

Projekt "Lekcja:Enter". Darmowe szkolenia dla nauczycieli

"Lekcja:Enter" to jeden z największych obecnie realizowanych projektów edukacji cyfrowej w Polsce skierowanych do szkół. Podczas szkoleń nauczyciele mogą dowiedzieć się, jak zmienić swoje dotychczasowe metody nauczania, aby lekcje były bardziej atrakcyjne dla uczniów. Projekt umożliwia m.in. poznanie narzędzi cyfrowych przydatnych w prowadzeniu zajęć. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo fundusze europejskie Aleksander Ziemiańczyk szkoła nauczyciel edukacja szkolenia nowe technologie cyfryzacja internet

XVI edycja Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"

Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl, po raz szesnasty ogłasza Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku", którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Zgłoszenia przyjmowane są od 15 marca do 14 kwietnia 2023 r. przez stronę www.whr.muzhp.pl. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU konkurs historia Polski plebiscyt

Sawicki o słowach Ochojskiej: dobrze, że zajmie się tym prokuratura

- Obwinianie strony polskiej o masowe groby, śmierć zaginionych osób, to nadużycie. Dobrze, że sprawą zajmie się prokuratura - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), odnosząc się do słów europoseł Janiny Ochojskiej nt. wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL Marek Sawicki Janina Ochojska granica Białoruś kryzys na granicy Grzegorz Jankowski

Sobolewski o sprawie Ochojskiej: pytamy Tuska, czy to jest stanowisko PO i jego samego

- Kiedyś Jarosław Kaczyński powiedział, że wiemy, że w Polsce są agenci Putina, ale nie wiedzieliśmy, że aż tylu. Pani Ochojska powinna sobie odpowiedzieć na ten temat - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, odnosząc się do ostatnich działań Janiny Ochojskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krzysztof Sobolewski Donald Tusk Grzegorz Jankowski Janina Ochojska straż graniczna Białoruś

"Czy to się śni?" Reportaż o wojnie we śnie i na jawie [POSŁUCHAJ]

– Byłam już w Polsce. Przyjechałam do znajomych na tydzień. 24 lutego Ukraina została zaatakowana i wszyscy przeżyli szok. Dzień przed tym miałam sen. Widziałam dużą babę o okropnym spojrzeniu i strasznych oczach. Była ubrana w szarą koszulę, a od pasa miała taką czerwoną szmatę, w kolorze krwi. Następnego ranka Rosja zbombardowała Charków. Ludzie byli nieprzygotowani. Niektórzy myśleli, że to jakieś fajerwerki – mówi Ukrainka, jedna z rozmówczyń Jakuba Tarki. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca Jakub Tarka uchodźcy wojna na Ukrainie Trójka Ukraina

Król Ludwik XV i jego zainteresowania. Nauka, botanika i sztuka

Podróż z Paryża do Wersalu trwa niecałą godzinę, natomiast podróż "Eureki" w czasie sięga XVIII wieku i okresu panowania Ludwika XV. Z racji pasji botanicznych mówiono o nim "król ogrodnik". Poprzez naukę i sztukę, której był mecenasem, poznajemy atmosferę dworu, wystrój, obyczaje i historie jego mieszkańców, w tym królewskiej małżonki, Marii Leszczyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wersal Francja ogrodnictwo Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy - start konkursu!

Wystartowała III edycja poetyckiego konkursu "Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy", zorganizowanego przez Polskie Radio Dzieciom. Konkurs skierowany jest do rodzin, które  uwielbiają wspólną zabawę oraz pisanie wierszy. Propozycje swoich prac można nadsyłać do 31 marca. Ogłoszenie wyników nastąpi 2 kwietnia, w audycji "Kulturoteka". Na zwycięzców czekają rodzinne upominki. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci wiosna DAB+ wiersze Kulturoteka kultura dla dzieci

"Sklepy cynamonowe" według opowiadań Brunona Schulza w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza

W centrum niezwykłej opowieści Józefa znajduje się rodzinny dom pełny tajemniczych zakamarków i labiryntów, codzienność rozpięta między fantazją i marzeniem, senną realnością i metafizycznym konkretem. Oto magiczny świat, który powstaje i ginie, powstaje i ginie, i trwa jedynie wtedy, gdy o nim słuchamy. "Sklepy cynamonowe" to jeden z najbardziej oryginalnych zbiorów opowiadań literatury dwudziestolecia międzywojennego, debiut wydawniczy Brunona Schulza, opublikowany w 1934 roku w dużej mierze dzięki wsparciu Zofii Nałkowskiej. Adaptacja i reżyseria: Tomasz Cyz. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: Paweł Szamburski. Obsada: Grzegorz Małecki, Mirosław Konarowski, Olga Stokłosa, Pola Błasik, Zuzanna Lit 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Bruno Schulz pr poleca