Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Obraz Wojska Polskiego II RP na przedwojennych fotografiach

Wojsko Polskie było bardzo wdzięcznym tematem dla fotografów tuż po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Fotoreportaże pokazywały budowanie się państwowości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej. Zdjęcia miały pokazać, że "w końcu jest to nasze polskie wojsko, a nie obca armia".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski wojsko Wojsko Polskie fotografia Józef Piłsudski Krzysztof Michalski

"W każdej sytuacji jest w stanie powiedzieć coś złego o Polsce". Prof. Grabowska o słowach Verhofstadta

Belgijski europoseł Guy Verhofstadt napisał na Twitterze, że Polska "nie otrzyma unijnych funduszy". - Prawnie ta wypowiedź nie ma absolutnie żadnego znaczenia […]. Decyzję podjęła Rada Unii Europejskiej 17 czerwca i ona jest ważna. Nie było nikogo, kto w ramach Rady głosowałby przeciw przyznaniu Polsce tych funduszy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i była europoseł.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Europa Guy Verhofstadt Genowefa Grabowska Unia Europejska Beata Górka-Winter

Nowy projekt Stokłosa Collective. "Będą rockowi wokaliści, ale i popowi, jazzowi i klasyczni"

- To pierwszy singiel z projektu, który teraz ruszam ze swoim zespołem Stokłosa Collective - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o utworze "Zawsze i wszędzie" Jan Stokłosa. Popularny kompozytor, dyrygent i multiinstrumentalista zaprosił do jego zaśpiewania Łukasza Drapałę, zaś bazą do powstania tego singla był wiersz Zygmunta Krasińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Zygmunt Krasiński Jan Stokłosa

Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych m.in. Maria Szabłowska

Kto zdobędzie tytuł Mistrza Mowy Polskiej? Wśród dziesięciu osób nominowanych do nagrody znalazła się m.in. Maria Szabłowska, dziennikarka Polskiego Radia. O nagrodę ubiega się też pianista jazzowy Leszek Możdżer. - Już po raz 22 będziemy wybierać najlepszych mówców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, dyrektor konkursu Mistrz Mowy Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Maria Szabłowska Leszek Możdżer Stanisław Brejdygant Grzegorz Damięcki Andrzej Ferenc Karolina Lewicka Mariusz Szczygieł Poznań

Energia z odzysku? "Lato z Radiem" w kopalni w Brzeszczach

Szkodliwe dla zdrowia pyły, ryzyko upadku, możliwość zranienia przez ruchome elementy, a także potencjalne zagrożenie wybuchem metanu - praca górnika do bezpiecznych z pewnością nie należy. Dlaczego metan jest tak bardzo niebezpieczny? I czy można go wykorzystać w słusznym celu? Patryk Bedliński odwiedził kopalnię węgla kamiennego w Brzeszczach, kilka kilometrów od Oświęcimia.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem węgiel małopolskie samochody elektryczne Patryk Bedliński Tauron

Stworzyć pozytywny snobizm. Roman Gutek o powrocie Konfrontacji Filmowych

Po dłuższej przerwie do kin powrócą Konfrontacje Filmowe. - Oglądajmy filmy w kinie, oglądajmy wspólnie i przeżywajmy te emocje. Ta magia gaszenia światła, przeżywanie wspólnie, przyglądanie się, jak inni reagują. To jest magia kina, do tego też rozmowa i wymiana różnych spostrzeżeń. I mamy nadzieję, że tak będzie między 9 a 18 września w całej Polsce - mówi Roman Gutek, działacz kulturalny i organizator wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Roman Gutek FILM kino festiwal filmowy

Narodowe Czytanie 2022: "Ballady i romanse"

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się w całej Polsce w sobotę 3 września 2022. W Ogrodzie Saskim w Warszawie w południe rozpocznie się uroczysta lektura z udziałem pary prezydenckiej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Narodowe Czytanie Janusz Kukuła Rok Romantyzmu Polskiego Teatr Polskiego Radia wiersze poezja recytacja romantyzm aktorzy aktor Krzysztof Kwiatkowski Marcin Przybylski jarosław gajewski Andrzej Mastalerz Narodowe Centrum Kultury literatura Ballady i Romanse