Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Tajemniczy kurhan i inkaska moneta ze srebra, czyli skarby Zamojszczyzny

Zamojszczyzna jest wdzięcznym terenem dla archeologów. Od tysięcy lat krzyżowały się tam główne trakty, mieszały kultury i tworzyły społeczności – stąd mnogość wykopalisk i ciekawych odkryć. Znaleziono tam m.in. ślady życia wczesnych Słowian, cmentarzysko Gotów w Ślipczu nad Bugiem oraz monetę wybitą kilkaset lat temu w Meksyku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Agnieszka Piela archeologia Zamojszczyzna

Przyszłość transportu kolejowego na targach InnoTrans 2022 w Berlinie

Co nowego słychać w branży kolejowej? To ważne pytanie, jeśli uświadomimy sobie, jak jest ona istotna dla transportu ludzi, ale i towarów. Odpowiedź można było znaleźć na targach Innotrans 2022 w Berlinie, najważniejszej tego typu imprezie w Europie, która odbyła się po czteroletniej przerwie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pociągi transport innowacje hybryda wodór Berlin targi technika Paweł Turski Trójka

"Sekcja" Krzysztofa Bizio na "Scenie teatralnej Trójki"

Krzysztof Bizio, architekt, wykładowca na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, jest zarazem autorem kilkunastu słuchowisk. Tom, zawierający jego pierwsze trzy dramaty, pod tytułem "Lament i inne sztuki", ukazał się w 2003 roku. Jego teksty realizowane były także w Teatrze TV. Jest również współautorem scenariusza filmu, zrealizowanego przez Piotra Łazarkiewicza (2008).
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Polskie Radio Scena Teatralna Trójki Wiktoria Gorodeckaja Marcin Przybylski Łukasz Garlicki KULTURA Teatr Polskiego Radia Krzysztof Bizio Dariusz Błaszczyk

Bartosz Niebielski zdradza tajemnicę, jak zostać mistrzem świata MTBO

MTBO – Mountain Bike Orienteering – rowerowa jazda na orientację. Ten popularny szczególnie w Skandynawii sport, w Polsce jest stosunkowo mało znany. Mimo to odnosimy w nim sukcesy: Bartosz Niebielski został mistrzem świata w kategorii U-23! Teraz w Trójce opowiadał m.in. o co w ogóle chodzi w MTBO i jak się zainteresował tak egzotyczną dyscypliną sportu.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Urbanowicz Norbert Michalak rower kolarstwo górskie mistrzostwa świata Trójka

Pisanie o historii. Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą

Czy historia może stać się tworzywem poczytnej beletrystyki? Jak zainteresować współczesnych czytelników nauką zwaną przez starożytnych nauczycielką życia? Na ile pisarz ma prawo manipulować autentycznymi wydarzeniami i biografiami rzeczywistych postaci? M.in. o tym w "Trójce literackiej" rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tomasz Zapert książki KULTURA historia Polski II wojna światowa Holokaust Trójka

Czy Giorgia Meloni i jej rząd przełamią "włoski syndrom" politycznej niestabilności?

Czy po wyraźnym zwycięstwie w niedawnych wyborach, centroprawica zapewni stabilność polityczną we Włoszech? Po długich latach niestabilności, częstych zmian rządów, wszyscy właśnie na to liczą. Dużym problemem mogą okazać się jednak ambicje poszczególnych przywódców partii tworzących zwycięską koalicję. Ile to już razy mieszkańcy Italii byli świadkami takiej sytuacji...
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo polityka ŚWIAT Włochy Witold Lazar

Nauka przetrwania, walki i udzielania pomocy w programie "Trenuj z wojskiem"

Rusza nowy, bezpłatny program "Trenuj z wojskiem". W jego ramach będzie można się nauczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Szkolenia będą jednodniowe i bezpłatne. Zaczynają się 8 października w 17 jednostkach na terenie całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo wojsko szkolenie broń samoobrona pierwsza pomoc Piotr Łodej Trójka

Córka, wnuczka i prawnuczka: opowieść o Simonie Kossak

Profesor Simona Kossak pochodziła ze słynnego rodu Kossaków. Miłość do zwierząt, chęć ich badania i poznawania, sprawiła, że porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej. Znana była przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Zasłynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej. To jej zawdzięczamy wzbogacanie nauk przyrodniczych o wartości humanistyczne. Natalia Koryncka-Gruz nakręciła poświęcony jej film dokumentalny "Simona"
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA film dokumentalny FILM premiera festiwal filmowy Jerzy Skolimowski Simona Kossak Trójka