Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Przyszłość hulajnóg elektrycznych. Czy e-pojazdy znajdą się w odwrocie?

Na ulicach miast znajdziemy mniej hulajnóg elektrycznych niż rok temu. Jesienią ubiegłego roku liczba tych pojazdów zmalała o 1 proc. Nie jest to duża zmiana, ale pokazuje pewną tendencję. Niedawno usługa obchodziła pięciolecie dostępności w Polsce. Tymczasem eksperci oceniają, że wciąż są potrzebne zmiany w jej sposobie funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Aleksandra Dobieszewska hulajnoga hulajnogi elektryczne elektryczne hulajnogi

Placówki Ambasadorskie PR Dzieciom. Wizyta w Szkole Muzycznej I stopnia

Przedszkola, szkoły podstawowe i muzyczne, a w każdej placówce uczniowie, których talentami warto się pochwalić! Polskie Radio Dzieciom odkrywa je na swojej antenie i prezentuje w czasie roku szkolnego, a także w ferie i wakacje. Podczas ostatniej wizyty odwiedziliśmy Szkołę Muzyczną I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie, gdzie trwała właśnie próba szkolnej orkiestry? Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom i czyje talenty odkrywaliśmy podczas ostatniej wizyty z mikrofonem? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci gitara klarnet instrumenty muzyczne

"Tyle co nic" - uniwersalna opowieść o człowieku. "Tu nie ma dobrych i złych" [WIDEO]

- "Tyle co nic" to uniwersalna opowieść o człowieku. W mieście mamy takie same problemy i rozterki, ta mała społeczność wyciąga to wszystko na wierzch, łatwiej o tym opowiedzieć. Tam na wsi wszyscy się znają, kiedyś mieliśmy nasze osiedlowe społeczności, a teraz trudno o "dzień dobry" na klatce schodowej - mówiła w "Poranku Dwójki" aktorka Agnieszka Kwietniewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek kino Agnieszka Kwietniewska Artur Paczesny aktorzy aktor aktorstwo Grzegorz Dębowski konflikt pokoleń FILM KULTURA

StartupEdu - polscy studenci na stażach w światowych startupach

Startupy to małe firmy o globalnym zasięgu. Działają poza znanymi modelami biznesowymi, w oparciu o tzw. kapitał społeczny. Dla ludzi młodych to przygoda, praca i wyzwania, które można realizować w gronie rówieśników. Nie bez znaczenia jest także chęć i możliwość zmieniania świata na lepsze.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA studenci edukacja startup start-up przedsiębiorca Szkoła Główna Handlowa Kamil Jasieński GOSPODARKA

Młodzi dorośli coraz bardziej zadłużeni. "Zmienia się system wartości i mentalność"

Nieważne, czy ich stać, ważne, by mieć. Raporty wykazują, że młodzi dorośli chętnie sięgają po zewnętrzne formy finansowania, aby zdobyć środki na kupno produktów. Nie chodzi tu jedynie o towary potrzebne do życia, ale też np. najnowsze modele telefonów czy nowe buty. - Międzynarodowe badanie pokazuje, że kolejne pokolenia przedkładają osobiste szczęście ponad pracę za wszelką cenę - komentuje Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Kuba Witkowski finanse oszczędności oszczędzanie

Robert Piaskowski: Narodowe Centrum Kultury projektuje przyszłość [ZOBACZ WIDEO]

- Na podstawie danych, pobieranych z całego pola kultury, NCK bada trendy. Jest więc instytucją, która w dużej mierze projektuje przyszłość. To bardzo ważna część jej działalności - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Piaskowski, nowy dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski Paweł Siwek KULTURA Rafał Wiśniewski prezydencja Polski w UE Dwójka

Jerzy Jarzębski we wspomnieniach. "Nie obrażał się na to, że literatura się zmienia"

- To jeden z tych krytyków starszego pokolenia, który nie obrażał się na to, co się zmienia w literaturze, co już nie jest jakby jego czy nie jest po jego myśli. Zamiast tego zawsze w bardzo otwarty sposób poszukiwał tego, co nam to mówi o naszej rzeczywistości - mówiła w Dwójce prof. Dorota Kozicka o zmarłym pod koniec lutego prof. Jerzym Jarzębskim.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarzębski literatura Witold Gombrowicz Dorota Gacek odeszli 2024 KULTURA Dwójka Dorota Kozicka

"Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych". Wyjątkowa wystawa na Zamku Królewskim

O historii naszej ojczyzny myślimy obrazami stworzonymi przez Jana Matejkę, często nawet o tym nie wiedząc. Nazywany niekiedy "wieszczem pędzla", geniusz polskiego malarstwa historycznego ma swoją stałą galerię na Zamku Królewskim w Warszawie. - Matejko to ktoś więcej niż sam artysta - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zamek Królewski Wojciech Fałkowski Jan Matejko Mariusz Klarecki

Sylwia Chutnik: "Dintojra". Książka o - nieoczywistej - zemście

- Czasami najbardziej bolesną zemstą dla osoby, która nas krzywdziła, jest to, że my żyjemy dalej, że nas to nie złamało, że nadal jesteśmy wierni swoim zasadom, wartościom. Wbrew temu, jak bardzo skrzywdził nas świat, najbliżsi, społeczeństwo, trwamy w sobie. Czasem to jest największa zemsta, którą możemy zaproponować, spełnić. W której my sami możemy odnaleźć coś, słodką satysfakcję - powiedziała Sylwia Chutnik w audycji "Moje książki".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Sylwia Chutnik KSIĄŻKA książki literatura KULTURA

Ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać. Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?

Opublikowany właśnie raport dotyczący rynku nieruchomości pokazuje pierwsze tendencje zmian. Wyraźnie rosnąca liczba ofert mieszkań na wynajem sprawia, że osoby szukające mieszkania mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Za to właściciele mieszkań może nie mają jeszcze powodu do niepokoju, ale powinni już mieć świadomość, że eldorado się skończyło.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mieszkanie wynajem mieszkań nieruchomości Jacek Frentzel Piotr Łodej Trójka

Jak zapobiegać wadom wymowy i leczyć już zaistniałe?

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe i na czym polega gimnastyka narządów mowy? Które łamańce językowe są najciekawsze i jakie są najpopularniejsze mity związane z logopedią? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z dr hab. Olgą Jauer-Niworowską, kierowniczką Zakładu Logopedii i Emisji Głosu na Wydziale Polonistyki UW. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki logopedia artykulacja wady wymowy społeczeństwo ćwiczenia językowe ćwiczenia artykulacyjne ćwiczenia logopedyczne język polski łamańce językowe Europejski Dzień Logopedy emisja głosu

"Dzieła wybrane" Wincentego Witosa. "To jeden z ojców naszej niepodległości"

- Wincenty Witos był jednym z najważniejszych polityków nie tylko dwudziestolecia międzywojennego, także okresu końca zaborów oraz II wojny światowej. Bez poznania jego życiorysu trudno zrozumieć historię, a ona jest istotna dla zrozumienia teraźniejszości. Dla osób, które chcą na poważnie analizować przeszłość, to lektura obowiązkowa. Najważniejsze wątki to formowanie się II Rzeczypospolitej, ważne przełomy, jak rok 1926, również są bardzo istotne. Witos odgrywał w nich role pierwszoplanowe - mówił w Dwójce historyk dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos Wacław Holewiński historia Polski Dwójka Mateusz Szpytma