Polskie Radio
Section05

Zobacz także

ABC mediacji. O sztuce rozwiązywania konfliktów poprzez dialog

Mediacja to najszybszy i najtańszy sposób rozwiązywania sporów. Jest on szansą na osiągnięcie porozumienia w rodzinie czy pracy, zanim zdecydujemy się na przeniesienie sprawy do sądu. W dniach 16-20 października obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Mediacji. Przy tej okazji wyjaśniamy, na czym dokładnie polega ten sposób na osiągnięcie porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska mediacje społeczeństwo rozwiązywanie sporów

Zwierzęta w czasach dinozaurów. Na co chorowały?

Zwierzęta żyjące w czasach dinozaurów wciąż stanowią dla naukowców fascynujący obiekt badań. O tym na co chorowały, mogą nam powiedzieć na przykład ich kości. - Trzeba wiedzieć co z nich odczytać. Zarówno jeśli chodzi o to jak to zwierzę funkcjonowało w środowisku, ale kości mogą mieć też informacje odnośnie schorzeń - tłumaczy dr Dawid Surmik. 
Zobacz więcej na temat:  dinozaury choroby Katarzyna Kobylecka paleontologia

Wystawa numizmatów w MNK Czapscy w Krakowie. "Tego jeszcze nie było"

- To są bardzo różnego rodzaju obiekty, które budują niezwykłą, fenomenalną opowieść o tym, jak złoto funkcjonowało symbolicznie, a także jako bardzo cenny kruszec od starożytności po XIX wiek - tak dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski zaprasza na wystawę "Blask złota. Z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego" w MNW Czapscy.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie Dwójka Paweł Siwek złoto wystawa muzeum

Nagrody miesięcznika "Teatr". "Najważniejsza jest umiejętność budowania postaci"

- Agnieszka Przepiórska i Roman Gancarczyk to były kandydatury, które nie podlegały dyskusji. Agnieszka Przepiórska w monodramie gra Barbarę Sadowską, od początku to jej kunszt aktorski decyduje o efekcie końcowym. W spektaklu "Pewnego długiego dnia" kilkoro aktorów, w tym Roman Gancarczyk, gra w pustej przestrzeni na tle białego ekranu. Okazuje się, jak wiele zależy od aktorskich umiejętności - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Paweł Siwek aktorzy aktor aktorstwo Agnieszka Przepiórska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Roman Gancarczyk Jacek Kopciński

Aktorstwo rodzi fikcję? Joanna Żółkowska: starałam się "wskakiwać w życie"

Joanna Żółkowska, aktorka teatralna i filmowa, świętuje w tym roku pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. W rozmowie z Joanną Ficińską wskazuje, że aktorstwo rodzi niebezpieczeństwo życia w fikcji. - Czasami miałam wrażenie, że nie stykam się z prawdziwym życiem. Bardzo starałam się więc "wskakiwać w życie" - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Żółkowska Joanna Ficińska KULTURA aktorstwo

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego: po 120 latach wciąż niebywale aktualny dramat

Narodowy arcydramat Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" to jedna z najważniejszych sztuk w historii polskiego teatru. To sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. W przedwyborczą sobotę, 14 października, miała premierę najnowsza interpretacja "Wyzwolenia", które na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże przedstawił jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów: Jan Klata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Stanisław Wyspiański premiera Jan Klata Michał Żołądkowski Trójka

Powstają dwie ekranizacje "Hrabiego Monte Christo". Renesans kina "płaszcza i szpady"?

Słynna powieść Aleksandra Dumasa (ojca) "Hrabia Monte Christo" cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, ale również – filmowców. Właśnie powstają dwie kolejne ekranizacje. Jedna z nich, francuska, będzie filmem fabularnym, druga to włosko-francuski serial telewizyjny, chociaż w wersji angielskojęzycznej, gdyż obsada jest międzynarodowa, a producenci na pewno liczą na sprzedaż dzieła do różnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Aleksander Dumas ekranizacja bille august Michał Żołądkowski Trójka

Jurij Andruchowycz na Festiwalu Przestrzeń Słowa. "Z radością przyjąłem zaproszenie"

Gościem III Festiwalu "Przestrzeń słowa" był w poniedziałek (16.10) Jurij Andruchowycz. - Byłem już w Sosnowcu w listopadzie 2021 roku. Na spotkaniu byli też wtedy ze mną przyjaciele muzycy z zespołu Karbido. Pamiętam, że wszystkim się podobało, i nam, i publiczności. Dlatego bardzo chętnie ponownie tu przyjechałem - mówił w Dwójce jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Sosnowiec Dwójka Ukraina KULTURA Dwójka Jurij Andruchowycz Festiwal Przestrzeń Słowa