Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Święto miłośników opowieści kryminalnych we Wrocławiu

- W tym roku we Wrocławiu pojawią się autorzy, którzy zdobyli sobie już wielu, wielu fanów. W niedzielę na przykład zagoszczą u nas m.in. Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz. Będą oni mieć spotkania autorskie wokół swoich najnowszych książek. To jednak nie wszystko, w programie także wiele różnych dyskusji na rozmaite tematy, np. o tym, jak autorzy kryminałów sięgają po motyw miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Dąbrowska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Dwójka Paweł Siwek Wrocław KSIĄŻKA literatura

80. Tour de Pologne. Poczta Polska uczciła jubileusz największego wyścigu w naszym kraju

Przed erą smartfonów, YouTube'a i internetu na każdej przerwie w szkole bez trudu można było zauważyć uczniów przeglądających klasery ze znaczkami. Poczta Polska chce, żeby ta moda powróciła. Przygodę z kolekcjonowaniem można rozpocząć na przykład od znaczka wydanego z okazji 80. Tour de Pologne, czyli największego polskiego wyścigu kolarskiego.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Tour de Pologne Czesław Lang Poczta Polska

Dziecięce kariery: efekt wielkiego talentu czy chorobliwych ambicji rodziców?

Już kilkuletnie dzieci marzą o karierze aktora, muzyka czy, to nowość, influencera. Jednak wspomnienia osób, które były takimi gwiazdami, pokazują, że marzenia i rzeczywistość rzadko do siebie przystają. I za wielki sukces, popularność i rozpoznawalność trzeba zapłacić wysoką, czasami nawet za wysoką, cenę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA FILM MUZYKA dzieci gwiazdy Natalia Kukulska Natalie Portman Michał Kowarski Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka

"W teatrze przemocy". Dzieci-żołnierze ze złamanym życiem

- Pierwsze i najważniejsze pytanie, które się pojawia, kiedy spotykamy postać Dominica Ongwena, brzmi: czy można sądzić go za wszystkie jego czyny, mając na uwadze to, że został jako dziewięciolatek porwany i zindoktrynowany - mówi operator filmowy Kacper Czubak. Nasz gość jest współautorem filmu dokumentalnego "W teatrze przemocy" opowiadającego historię człowieka, który jako dziecko siłą został wcielony do jednostki terrorystycznej.
Zobacz więcej na temat:  dzień dziecka kino film dokumentalny Joanna Sławińska

Festiwal Teatru WARSawy. Offowa wizytówka kulturalnej stolicy, celebruje swoje XXV-lecie

Teatr WARSawy ma za sobą już ćwierć wieku działalności. Z tej okazji proponuje przegląd spektakli granych przy owacjach na stojąco już od kilkunastu lat, m.in. "Taśmę", "Samotność długodystansowca" i "Kompleks Portnoya". Dopełnieniem wydarzenia będą spotkania z aktorami i twórcami w ramach paneli dyskusyjnych, aby podkreślić ideę i filozofię instytucji wpisującej się w koncepcję teatru "miejskiego", wsłuchanego w głos otaczającej go rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Adam Sajnuk Teatr WARSawy Warszawa Katarzyna Cygler Trójka

Prof. Michał Łuczewski: państwo nie może istnieć bez kultury

- Nie chcemy patrzeć na suwerenność tylko w techniczny sposób, militarny czy geopolityczny. Wydaje nam się, że nie może być jakiegokolwiek państwa bez kultury, bo wtedy można by zadać pytanie, po co nam takie państwo. Jeśli ma ono zarządzać jakąś masą członkowską, to może to robić gdziekolwiek i jakkolwiek - mówił w Dwójce prof. Michał Łuczewski, współorganizator XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Papcio Chmiel: słynny rysownik, ojciec Monique i Artura. Jaki był w domu?

Henryk Jan Chmielewski, czyli popularny Papcio Chmiel, dzisiaj skończyłby 100 lat. Znakomity grafik, twórca kultowych komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka stał się wręcz dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju. A jakim był ojcem? O tym opowiadają wspomnienia jego dzieci - Monique i Artura.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks literatura Katarzyna Cygler Trójka Papcio Chmiel Tytus

"Jazz.PL". Kasia Pietrzko: bardzo dobrze czuję się w klasycznej formie tria

- Trio to coś, w czym czuję się sobą, w czym się spełniam. Jest to też dla mnie forma bardzo wymagająca, bo jednak jest nas tylko trójka i wciąż jest to akustyczne trio, a żyjemy w czasach, gdzie wszyscy wciąż sięgają po elektroniczne nowości - mówiła w Dwójce pianista jazzowa Kasia Pietrzko. Jej trio wystąpi w najbliższy piątek (2.06) w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Andrzej Zieliński fortepian MUZYKA Dwójka

100 lat polskiego komiksu: od Koziołka Matołka, po "Wilcze tropy" i niezależne ziny

Historia polskiego komiksu sięga początku lat 20. XX wieku, jednak prawdziwy rozwój tego gatunku nastąpił dopiero niespełna 60 lat później, na przełomie lat 70. i 80. Dzisiaj polscy rysownicy, idąc drogą przetartą przez Grzegorza Rosińskiego, podbijają rynki zachodnie i przebijają się do komiksowego mainstreamu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura komiks historia Polski grafika Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

"Pilecki przeszedł brutalne śledztwo na Rakowieckiej". Komuniści chcieli go wymazać z kart historii

Miejsce pochówku zamordowanego przez komunistów Witolda Pileckiego nadal jest nieznane, a do 1989 roku informacje o rotmistrzu podlegały ścisłej cenzurze. Witold Pilecki bez wątpienia jest bohaterem ponadczasowym. - Taki człowiek nie mógł spokojnie żyć w Polsce Ludowej. Wymazano go z kart historii, dzisiaj jednak w końcu można mówić o takich postaciach jak Witold Pilecki - powiedział Paweł Sztama z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN Witold Pilecki

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta opieka nad zwierzętami Lasy Państwowe ornitologia