Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Nie tylko czerwony dywan. Wspomnienia z festiwalu filmowego w Cannes

– My jako ATM Virtual jesteśmy absolutną forpocztą tego, jak się film przekształca, jak się przekształca sposób produkcji filmów. Naszym sztandarowym narzędziem jest tzw. wirtualna produkcja, która obecnie wygląda tak, że na ogromnych ścianach LED-owych wyświetla się wirtualną scenografię. W ogromnym uproszczeniu, w ten sposób to, czego nie ma w studiu, możemy zobaczyć w tym świecie cyfrowym. Zajmujemy się łączeniem świata fizycznego z cyfrowym, żeby dla widza było to zupełnie niedostrzegalne – wyjaśnia Maciej Żemojcin. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski KULTURA festiwal filmowy Cannes

Roland Garros. Iga Świątek obchodzi w Paryżu 22. urodziny

Iga Świątek obchodzi dziś 22. urodziny. Jak co roku, spędza je na kortach imienia Rolanda Garrosa, gdzie rozgrywany jest wielkoszlemowy turniej French Open. W pierwszym meczu pokonała Hiszpankę Cristinę Bucsę, a teraz zmierzy się z Amerykanką Claire Liu. - Mam nadzieję, że Iga będzie już pewniejsza i będzie dyktowała warunki, czyli zagra tak, jak potrafi - mówi Cezary Gurjew, dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Cezary Gurjew Iga Świątek french open Grzegorz Jankowski

Bartek Wąsik o "Pianokręgu": muzyka filmowa mnie inspiruje

- Program pierwszego koncertu tej edycji "Pianokręgu" jeszcze kilka miesięcy temu wyglądał inaczej, zdecydowałem jednak, że cykl rozpocznie się od spotkania specjalnego, poświęconego pamięci Ryuichiego Sakamoto. Jego kompozycje już wykonywałem w Królikarni, ale tym razem sięgnę po inne utwory. Są bardzo bogate, kolorowe i mocno fortepianowe - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik Dwójka fortepian Paweł Siwek

Polski Przebój XXI wieku. Ostatnie godziny na głosowanie w ramach plebiscytu

W ciągu ostatnich 23 lat scena muzyczna w naszym kraju uległa znacznym zmianom - pokazuje to organizowany przez Program 1 Polskiego Radia Plebiscyt Polski Przebój XXI wieku. Na swoje ulubione utwory można głosować już tylko do końca środy (31.05). Wyniki plebiscytu poznamy wkrótce, podczas audycji specjalnej.
Zobacz więcej na temat:  plebiscyt Weronika Puszkar Marcin Kusy Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa

"Odprawa posłów greckich" Kochanowskiego. "To dramat o ostatnich chwilach pokoju"

- Wydaje mi się, że Kochanowski chciał się zmierzyć z napisaniem polskiej tragedii na wzór klasyczny. Forma trzyma się zasad dramatu, ale raczej nie myślał o jej wystawianiu. To tekst o problemach zawsze aktualnych, wszystko zależy od ludzi, nie od losu i fatum - mówił w Dwójce profesor Krzysztof Koehler, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego literatura

"Cyfrowi Bohaterowie". Nowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej "Cyfrowi Bohaterowie" umożliwia przeniesienie wizerunków rzeczywistych osób do świata wirtualnego, aby poznać historię ludzi, którzy w przełomowy sposób wpłynęli na dzieje Polski. Wśród nich jest m.in. Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców strajku w sierpniu 1980 roku i działacz "Solidarności" lat 1980-1981.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN Andrzej Gwiazda

Sergio Leone - zafascynowany Ameryką dekonstruktor amerykańskiego mitu

- Nie warto polemizować, czy Sergio Leone Amerykę wynalazł, odkrył, czy stworzył na nowo, ale wydaje mi się to bardzo trafiony podtytuł - "Włoch, który wynalazł Amerykę". Jest bardzo wiele prawdy w tym dosyć efektownym stwierdzeniu - mówiła o nowym dokumencie poświęconym legendarnemu reżyserowi Adriana Prodeus, współprowadząca wtorkową odsłonę audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek FILM dokument kino Ameryka Dwójka

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa druk Jakub Kukla Dwójka Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka