Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

"Dzięki współpracy z rządem uniknęliśmy wzrostu bezrobocia". Prezes NBP o gospodarce w czasie pandemii

- Dzięki współpracy NBP z rządem, poprzez tarczę antykryzysową, udało nam się uniknąć prawie w ogóle wzrostu bezrobocia. Odbudowaliśmy prawie w pełni zatrudnienie do poziomu sprzed pandemii, czyli uniknęliśmy najgorszego - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NBP inflacja pieniądze Adam Glapiński

Kolejne inwestycje PKP PLK na Warmii i Mazurach. Mieszkańcy Wietrzychowa zyskają dostęp do kolei

Nowy przystanek w Wietrzychowie w woj. warmińsko-mazurskim umożliwi mieszkańcom dostęp do pociągów m.in. w kierunku Olsztyna, Nidzicy i Działdowa. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace w ramach rządowego programu przystankowego. Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 ma zwiększyć dostęp do kolei w kraju. Obejmuje on 355 zadań, w tym sześć na Warmii i Mazurach.
Zobacz więcej na temat:  PKP infrastruktura transport inwestycje warmińsko-mazurskie regiony POLSKA

PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł do 53,4 pkt PIE: tendencja widoczna w państwach UE

PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł we wrześniu do 53,4 pkt z 56 pkt w sierpniu. To już trzeci spadek z rzędu – poinformowała firma IHS Markit. "Indeks PMI powraca na standardowe poziomy, zgodnie z tendencjami widocznymi w całej Europie. Rosnące niedobory wskazują, że kolejne miesiące przyniosą wolniejszy wzrost przemysłu" - napisano w komentarzu PIE.
Zobacz więcej na temat:  PMI przemysł przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa

Prezes ZUS: obecny system emerytalny premiuje długie płacenie składek, ale trzeba o tym edukować

Z okazji obchodzonego 1 października Międzynarodowego Dnia Seniora mamy dla naszych emerytów dobre wiadomości. Dodatkowe świadczenia, a już dłuższa niedługo praca bez podatku, to niebagatelna finansowa pomoc. Ale to też przekaz do osób młodszych, że trzeba systematycznie odprowadzać składki, znacznie wcześniej niż po przekroczeniu 40 roku życia – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.  
Zobacz więcej na temat:  emerytura senior ZUS zatrudnienie pracownik 50 plus