Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Irena Iłłakowicz - polska agentka w czasie II wojny światowej

Brawurowo, na motocyklu, uciekła z Kurdystanu do Teheranu od swojego pierwszego męża księcia, zresztą z jego pomocą. W Alpach, nie zważając na niebezpieczeństwo, spuściła się na linie, aby ratować alpinistę, który spadł w głęboką szczelinę, a władze szwajcarskie uhonorowały ją za to złotą odznaką alpinistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa Jan Żaryn

37. rocznica śmierci błogosławionego ks. Popiełuszki. Paweł Kęska: czczony jest nawet w nawet w państwach arabskich

- Na świecie jest półtora tysiąca miejsc oficjalnego kultu bł. ks. Popiełuszki, z czego za granicą ponad 500. Najciekawsze z nich są w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w krajach północno- i południowoamerykańskich, a także w Azji Wschodniej, w Afryce i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Kęska (Muzeum i Ośrodek dokumentacji ks. Jerzego Popiełuszki).      
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Jerzy Popiełuszko rocznica śmierć Polskie Radio 24 Kościół katolicki wiara PRL

Jak "rozpuścić" I Rzeczpospolitą (1795-1806)?

Rozbiór Polski między 1772 a 1795 rokiem był przełomem nie tylko w historii naszego kraju, ale i wyjątkowym wydarzeniem w historii Europy. 13-milionowe Królestwo było jeszcze do niedawna drugim co do wielkości i znaczenia państwem na kontynencie. Zostało przejęte przez Rosję, Prusy i imperium Habsburgów - trzy z pięciu największych europejskich mocarstw - które dzięki temu przybrały na wielkości i sile. Jak to zmieniło warunki geopolityczne świata? Czym była wówczas dla naszych rodaków polskość? O tym w audycji "Historia żywa".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak rozbiory Polski

Austria. Prehistoryczni górnicy pili piwo i jedli sery pleśniowe

W kopalniach soli znajdujących się na terenie dzisiejszej Austrii w regionie Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut znaleziono ludzkie odchody sprzed blisko trzech tysięcy lat. Podczas ich analizy naukowcy odkryli, że zawierają one dwa gatunki grzybów, których używa się do produkcji piwa oraz sera pleśniowego.
Zobacz więcej na temat:  archeologia ciekawostki dieta górnicy piwo jedzenie Austria NAUKA odkrycia i ciekawostki

"Nastąpiła gorączka ułaskawień". Prof. Kulesza o postępowaniu Niemców względem zbrodniarzy wojennych

- Po przejęciu przez Niemców osądów zbrodni popełnianych w okresie istnienia III Rzeszy nastąpiła gorączka ułaskawień tych, którzy zostali skazani na karę więzienia lub śmierci - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Witold Kulesza (były dyrektor Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa okupacja niemiecka III Rzesza nazizm kara śmierci zbrodnie wojenne

Rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Historyk: dla komunistów to był szok

- Bezpieka nie do końca zdawała sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Ostatecznie przyjęto, że kardynał Karol Wojtyła będzie lepszy jako papież w Watykanie niż jako prymas w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Rafał Łatka. 43 lata temu, 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Watykan historia Polski PRL komunizm

"Ostatni pojedynek". Prawdziwa historia za filmem Ridleya Scotta

Przedstawione przez reżysera wydarzenia to średniowieczny odpowiednik współczesnych afer kryminalnych i obyczajowych pokroju historii O.J. Simpsona, Billa Clintona i Moniki Lewinsky, skandali w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Historia ekscytowała elity Europy Zachodniej, a jej finał, tytułowy "ostatni pojedynek", obserwowali najpotężniejsi ludzie we Francji. Nic dziwnego, zawierała bowiem wszystkie elementy dobrego skandalu: seks, przemoc, zdradę, pieniądze i władzę.  
Zobacz więcej na temat:  Ridley Scott średniowiecze rycerstwo rycerz FILM

Historyczny aparat przekazany Muzeum Powstania Warszawskiego. Właściciel fotografował nim przez całą wojnę

Weteran Armii Krajowej Ryszard Witkowski pseudonim "Orliński" przekazał do Muzeum Powstania Warszawskiego aparat fotograficzny Leica, którym fotografował przez cały okres drugiej wojny światowej. Za jego pomocą uwiecznił między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne czy działania żołnierzy AK w Milanówku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA muzeum wystawa Powstanie Warszawskie II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego