Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Niezwykłe odkrycie. Historyczny skarb na Lubelszczyźnie

Niedaleko Tomaszowa Lubelskiego dokonano historycznego odkrycia - znaleziono zabytkowy sztandar sprzed drugiej wojny światowej. "Płat sztandaru najprawdopodobniej z uwagi na miejsce zakopania oraz wysoką jakość materiału, z jakiego został wykonany (w tym złote i srebrne nici), jest najlepiej zachowanym sztandarem wydobytym z ziemnego depozytu" - piszą pracownicy cieszyńskiego Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lubelskie Lubelszczyzna

Maurycy Zamoyski - zbyt łagodny na prezydenturę

Był wybitnym dyplomatą i człowiekiem, który miał istotny wkład w odzyskanie niepodległości. Najbardziej kojarzony jest jednak jako konkurent Gabriela Narutowicza w wyborach prezydenckich w 1922 roku. – Wybranie mojego ojca nie byłoby szczęśliwe dla niego. Był za mało twardy i bezwzględny, a takim niestety trzeba było być w tym czasie – wspominał po latach jego syn, Jan Zamoyski.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Zamoyski Gabriel Narutowicz II Rzeczpospolita II RP niepodległość odzyskanie niepodległości

Zapomniana Golgota Zachodu

29 kwietnia minęła 80. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. W obozie tym przebywało prawie 2 tys. polskich księży, z których ponad połowa została zamordowana. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. W gronie 108 męczenników II wojny światowej Jan Paweł II wyniósł na ołtarze również księży – byłych więźniów Dachau: m. in. bł. bp Michała Kozala oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia