Polskie Radio
Section05

POLSKA

Prezydent weźmie udział w obchodach w Oświęcimiu. Yad Vashem pod znakiem zapytania

Główne uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau odbędą się 27 stycznia na terenie b. niemieckiego obozu zagłady. Do Oświęcimia przybędą setki ocalałych i dziesiątki państwowych delegacji z całego świata. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który nie potwierdził jeszcze swojej obecności na obchodach w Yad Vashem, planowanych na 23 stycznia. 
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Andrzej Duda prezydent kancelaria prezydenta Yad Vashem Izrael Żydzi Rosja Władimir Putin II wojna światowa historia Polski historia Europy

Polscy strażacy pomogą w Australii? Jest deklaracja premiera

Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z premierem Australii Scottem Morrisonem wyraził współczucie dla rodzin ofiar pożarów. Przekazał także informację o gotowości udzielenia przez polską stronę pomocy poprzez wysłanie wyspecjalizowanych jednostek straży pożarnej - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  Australia pożar premier Mateusz Morawiecki straż pożarna pomoc pożary w Australii

Marek Król: Grodzki z własnej winy staje się osobą kabaretową

- To dwie rzeczy nie do pogodzenia: nieodparte do tej pory zarzuty (...), a z drugiej strony zajmowanie stanowiska jednoznacznie politycznego, mimo że jako marszałek mógłby próbować być bardziej obiektywny - mówił o Tomaszu Grodzkim na antenie Polskiego Radia 24 prof. Henryk Domański, socjolog. Marek Król uważa, że polityk "sam z własnej winy staje się osobą kabaretową, niepoważną" i że "sam rozpoczął tę wojnę".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Domański polityka Marek Król Tomasz Grodzki Senat

"Mogą nastąpić zdarzenia nieprzewidziane". Ekspert o obchodach w Izraelu

- Jest przygotowany jakiś scenariusz na tę wizytę w Izraelu, natomiast jest pytanie czy będzie on realizowany. Czy treść wystąpienia Putina została na przykład zaakceptowana przez Izrael? - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Zaleśny, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Rosja II wojna światowa prezydent Andrzej Duda Żydzi Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24

Trzaskowski chce w Warszawie ulicy Adamowicza. Oskarżenia o partyjniactwo

Jedna z alei w stołecznym Śródmieściu ma nosić imię zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - podaje "Gazeta Wyborcza". W Warszawie imię patrona nadaje się jednak nie wcześniej niż pięć lat po jego śmierci. Rafał Trzaskowski chce ten czas skrócić. Takiego upamiętnienia nie doczekał się prezydent Lech Kaczyński, w latach 2002-2005 prezydent stolicy.
Zobacz więcej na temat:  regiony Warszawa Rafał Trzaskowski dekomunizacja mazowieckie

"Nie uwzględniono naszych sugestii". Wiceszef MSZ o spotkaniu Grodzki-Andriejew

- Jeżeli my sami nie będziemy siebie szanować, będziemy oferować spotkania na najwyższym szczeblu w sytuacji, gdy nie możemy liczyć na podobną otwartość drugiej strony, to nigdy żaden z naszych ambasadorów nie będzie odpowiednio szanowany - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Polskie Radio 24 Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych stosunki polsko-rosyjskie Senat