Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Jagielloński

Sukces polskiej dyplomacji. Obraz Jana Matejki na wystawie w londyńskiej galerii sztuki

W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Władimir Putin Rosja USA Andrzej Duda Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych język polski Uniwersytet Jagielloński Powstanie Warszawskie Jan Matejko

Letnie kursy językowe NAWA. Intensywna nauka języka polskiego oraz poznawanie polskiej kultury i historii

Jednym z ważnych działań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w ramach promocji języka polskiego i kultury polskiej, jest organizacja letnich kursów językowych. Celem kursów jest wzmocnienie kompetencji językowych, a także pogłębienie więzi z Polską i zachęcenie uczestników do podjęcia w Polsce studiów lub – w dalszej perspektywie – podjęcia współpracy z polskimi uczelniami i firmami na polu naukowym i gospodarczym.
Zobacz więcej na temat:  język polski KULTURA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski Rosja Brazylia

Wybitni zagraniczni poloniści znakomicie promują język polski i polską kulturę w świecie

Warto słuchać zagranicznych polonistów, uważa wybitny językoznawca, wychowawca i mentor kilku pokoleń polonistów, profesor Władysław Miodunka. - Mają wiele ciekawego do powiedzenia o swojej drodze do poznawania języka polskiego, odkrywania naszej literatury i zgłębiania historii - uważa naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  język polski Uniwersytet Jagielloński Chiny Wietnam Japonia Korea Południowa literatura

Promocja języka polskiego w świecie. Spotkanie z prof. Władysławem Miodunką, ambasadorem polszczyzny

Prof. Władysław Miodunka specjalizuje się w badaniach języka polskiego w świecie. Jego prace naukowe z tego zakresu mają charakter pionierski. Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz serii podręczników. Jest wychowawcą i mentorem wielu polonistów w kraju i na świecie.
Zobacz więcej na temat:  język polski Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Fenomen popularności studiów polonistycznych na azjatyckich uczelniach

W ramach wymiany naukowej do uczelni azjatyckich docierają naukowcy z Polski, a mobilność pomiędzy uniwersytetami oraz ośrodkami badawczymi wspiera m.in. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Polonistyki w takich krajach jak Chiny, Japonia czy Korea Południowa ściśle ze sobą współpracują.
Zobacz więcej na temat:  studia Chiny Japonia Korea Południowa język polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki Uniwersytet Jagielloński

Piękno świata w oczach profesora Michała Siedleckiego

81 lat temu, 11 stycznia 1940 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Michał Siedlecki. Był wybitnym zoologiem, obrońcą zwierząt, szczególnie morskich i ptaków, ze znawstwem opisującym niedostępne dla większości Polaków odległe morza, lądy i oceany.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Uniwersytet Jagielloński zbrodnie wojenne Kraków niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Sachsenhausen

Śladami pierwszego polskiego podróżnika

Polski duchowny, łotewski historyk i włoski profesor laureatami szóstej edycji Nagród im. Benedykta Polaka. Nagrody przyznawane są za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, w powietrzu i w kosmosie. Zazwyczaj laureatów jest dwóch – Polak i cudzoziemiec. Tym razem werdyktem Kapituły uhonorowano jeszcze jednego obcokrajowca. Pomysłodawcą nagrody jest Oddział Polski The Explorers Club.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Popek Trójka podróże Australia Uniwersytet Jagielloński

TYLKO U NAS Uczelnie wyższe stawiają na kształcenie online. Prof. Nalaskowski: to proteza prawdziwego nauczania

1 października do nauki wracają studenci. W ogromnej większości szkół wyższych zajęcia będą prowadzone głównie w trybie zdalnym. - To rozwiązanie w tym momencie optymalne, choć nie do końca dobre. Powiedziałbym, że jest najmniejszym złem - podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Aleksander Nalaskowski, pedagog, wykładowca z UMK w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA studenci edukacja szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Jagielloński koronawirus zdalne nauczanie

Kierunek: Polska. „Może uda się przylecieć do kraju na święta”

W czasie pandemii podróże mogą być wyzwaniem. „Obecnie z Australii wyjechać można tylko za zgodą tutejszego rządu. Mam nadzieję, że do grudnia epidemia na świecie nieco złagodnieje lub znajdziemy szczepionkę na koronawirusa, i będę mógł przylecieć do Polski na Boże Narodzenie” - relacjonuje z Sydney, dr Szymon Drobniak.
Zobacz więcej na temat:  emigracja praca koronawirus epidemia Australia POLSKA Uniwersytet Jagielloński Małgorzata Frydrych