Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Nieścisłości w przepisach. Dlaczego "zabetonowane" auto nie zostało odholowane? Wyjaśnia radca prawny

Auto uwięzione w betonie na remontowanej ul. Legionów było hitem internetu i nową "atrakcją" turystyczną Łodzi. Dlaczego nie zostało usunięte przed rozpoczęciem prac? - Pod zakazem nie znajdowała się tabliczka, że w przypadku zatrzymania pojazdu, ten zostanie odholowany - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Dobija, radca prawny. Co w takiej sytuacji mogła zrobić straż miejska?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek samochody samochód parkowanie samochód parkowanie Wojciech Dobija

Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek zwierzęta morskie jacht statek Morze Bałtyckie Morze Śródziemne rekiny orki ekosystem przyroda Gibraltar

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej otyłość nadwaga jedzenie zdrowie medycyna dieta Kamil Jasieński Martyna Ogonek zdrowie i dieta talerz zdrowego żywienia

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach. Czy Polska pójdzie tym tropem?

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych od stycznia 2024 roku wprowadzi Holandia. Czy Polska pójdzie tym tropem? Jacek Marciniak odwiedził Szkołę Podstawową nr 4 w Lesznie, na terenie której już od kilku lat obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych. 
Zobacz więcej na temat:  telefony komórkowe szkoła Leszno społeczeństwo młodzież elektronika szkoła podstawowa Jacek Marciniak

Zamek w Malborku – dawna siedziba zakonu krzyżackiego

Ogromny, potężny, nie do zdobycia. Przed wiekami siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a dziś jeden z najczęściej zwiedzanych zamków w Polsce. Gotycki zamek w Malborku w 1997 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego historię w "Trójce po królewsku" przypomnieli Marta Piasecka i Marek Gaworski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Marek Gaworski zabytki Malbork zamek w Malborku

Upiór, czyli człowiek o dwóch duszach. Wystawa "Dziady – Upiór" w Warszawie

- Mickiewicz, nazywany wieszczem, kojarzył się od razu z upiorem, ponieważ słowo "wieszcz", "wieszczy" jest synonimem upiora. A miesiąc po pogrzebie Mickiewicza na Wawelu - to jest sierpień, mamy żniwa - spada koszmarny deszcz, grad zabija ptaki na Plantach, wszystkie zbiory są pobite i chłopi zaczynają kombinować, dlaczego to się stało - mówił w Dwójce dr Łukasz Kozak, kurator wystawy "Dziady – Upiór", którą można oglądać w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Paweł Siwek Słowianie folklor kultura ludowa upiór Biblioteka Narodowa wystawa literatura romantyzm Wiedźmin wampir Dziady Maria Janion Dwójka

Imię dla dziecka. W jakich sytuacjach urzędnik może powiedzieć "nie"?

Wybór imienia to niełatwa sprawa. Przekonał się o tym niedawno pewien hiszpański książę, który chciał swojej córce nadać ich aż 25. Niektórzy rodzice mogą z kolei postanowić nazwać dziecko w nietypowy sposób. Zgody na to mogą jednak nie wyrazić urzędnicy. Prawo w pewnych sytuacjach przewiduje także możliwość zmiany swojego imienia lub nazwiska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Józef Niewiarowski imię dla dziecka imiona

Festiwal Korelacje - seans filmowy i słuchowisko w jednym

Już niedługo we wrocławskim kinie DCF odbędzie się pilotażowa edycja festiwalu filmowego Korelacje. - To nowatorskie podejście do prezentacji filmów, a w pierwszej odsłonie festiwalu wezmą udział Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka DCF. - Przygotują one autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo FILM festiwal filmowy Dorota Masłowska Agnieszka Wolny-Hamkało

Misja PROBA-3. Czy umożliwi zbadanie korony słonecznej?

PROBA-3 to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) polegająca na wystrzeleniu dwóch satelitów, które będą tworzyć jedną sztywną platformę orbitalną. Satelity będą poruszać się jeden za drugim - zsynchronizowane z milimetrową dokładnością - i tworzyć teleskop o długości 150 metrów. Celem jest obserwacja korony słonecznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia astronautyka Polska Akademia Nauk esa Dorota Truszczak Piotr Orleański słońce korona słoneczna Aleksander Urbaniak

Libera aktualizuje Kochanowskiego. "Odprawa posłów greckich" w Teatrze Polskiego Radia (reż. Leszek Zduń)

- Antoni Libera przyczynił się do tego, że tekst Kochanowskiego możemy na nowo rozpoznać. Ta transkrypcja pozwala moim zdaniem wrócić temu wybitnemu autorowi i dobremu tekstowi na właściwe miejsce - mówił Leszek Zduń, reżyser słuchowiska "Odprawa posłów greckich". Premiera w najbliższą sobotę w samo południe na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Monika Zając Leszek Zduń premiera Teatr Polskiego Radia Antoni Libera