Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

Michał Laszczkowski: wciąż zbyt mało wiemy o zabytkach

- Polacy cenią zabytki i uważają je za element naszej tożsamości. Problem polega na tym, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co jest, a co nie jest zabytkiem. Nie zawsze obiekty z przeszłości traktujemy odpowiednio, zostało nam ich niewiele, a sporo niszczymy. Nowa instytucja ma promować profesjonalną konserwację i wartości, jakie z niej wypływają - mówił dr Michał Laszczkowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka zabytki

Mistrz Mowy Polskiej 2022. Już 6 czerwca poznamy kandydatów do tytułu

Już 6 czerwca poznamy na Zamku Królewskim w Warszawie nazwiska tegorocznych nominowanych do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. - Ostatnie miesiące pokazały nam, jak ważne jest, żeby czuć się związanym ze swoją ojczyzną i być prawdziwym patriotą. To budujemy głównie przez język - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, organizator i juror konkursu Mistrz Mowy Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke KULTURA Zamek Królewski język polski

Czy Polacy korzystają z prawa do urlopu? "Młodsze pokolenia potrafią brać życie pełnymi garściami"

Polscy pracownicy zyskali prawo do urlopu jako pierwsi w Europie. 16 maja 1922 roku Sejm II RP przyjął pionierską ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu. Czy Polacy potrafią efektywnie odpoczywać i korzystają z należnego im prawa do urlopu wypoczynkowego? 
Zobacz więcej na temat:  urlop wypoczynek społeczeństwo podróże kodeks pracy urlop prawo infografika

25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 Piknik Naukowy Maciej Walecki Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio

Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa. Kiedy jest najlepszy moment?

Bardzo często powodem zgłoszenia się do dentysty jest problem w jamie ustnej, który trzeba szybko rozwiązać. Taka wizyta zwykle nie jest przyjemna i wiąże się z bólem. Zamiast udawać się do stomatologa w ostatniej chwili, zdecydowanie lepiej działać profilaktycznie i zapobiegać pewnym sytuacjom. O tym, kiedy wybrać się z dzieckiem do stomatologa po raz pierwszy, a także o tym, w jaki sposób dbać o zęby dziecka w domowym zaciszu, w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem był lekarz stomatolog, Łukasz Zadrożny.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam Strefa Rodzica zdrowie dziecka dentysta

Ida Haendel - cudowne dziecko skrzypiec z Chełma [POSŁUCHAJ]

- Pamięć o Idzie tak naprawdę była nieobecna w powojennym Chełmie. Udało się ją z tej niepamięci wydobyć, przypomnieć. Mało tego - ponownie rozsławić imię tej niezwykłej, genialnej skrzypaczki nie tylko w Chełmie, ale również w Polsce - mówi Dominika Gila, jedna z bohaterek reportażu "Powrót Idy", o polskiej skrzypaczce żydowskiego pochodzenia Idzie Haendel.
Zobacz więcej na temat:  reportaż skrzypce MUZYKA Chełm reportaż w Jedynce