Polskie Radio
Section05
Archiwum Polskiego Radia

"Polish Radio Jazz Archives 36 - Zbigniew Namysłowski" - zapomniane sesje na krążku

- Tata wspomniał, że miał kiedyś etat w radiu i ten etat polegał na tym, że on musiał co miesiąc przygotować materiał do nagrania, a także chyba płacono mu za kompozycje, więc bardzo fajny był to dla niego, i twórczy, okres - mówił w Dwójce Jacek Namysłowski. Muzyk opowiadał o archiwalnych nagraniach Zbigniewa Namysłowskiego wydanych na krążku z serii "Polish Radio Jazz Archives 36" staraniem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Zbigniew Namysłowski Jazz

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

W POLSKIM RADIU "Nieznane fakty z historii Polskiego Radia". Berus-Tomaszewska o albumie "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963"

Skupiliśmy się przede wszystkim na działalności cywilnej, chciałabym zwrócić szczególną uwagę na działalność państwa polskiego na arenie międzynarodowej - powiedziała Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska podczas prezentacji albumu "Biało-Czerwona Podziemna 1939-1963".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo W POLSKIM RADIU historia Polski POLSKA

Kaja Danczowska: boję się, czy nie za często gram

- Z tym "elektryzowaniem" publiczności różnie jest - mówiła w jednym z wywiadów Kaja Danczowska, zdobywczyni trzeciego miejsca na V Konkursie Wieniawskiego (1967 rok). - Czasami można "zelektryzować" tzw. chwytami, może nawet tanimi. Różne sposoby elektryzowania są potrzebne na estradzie na pewno. Ale ja nie jestem ich zwolenniczką. Jeśli chciałabym "elektryzować", to może czymś innym - precyzowała. W "Zapiskach ze współczesności" przywołaliśmy głosy polskich artystów, którzy wzięli udział w Konkursie Wieniawskiego, a ich wspomnienia zachowały się w radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Grażyna Bacewicz Małgorzata Szymankiewicz Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu skrzypce

W hołdzie pracownikom Polskiego Radia. Reportaż "Radiowe Westerplatte" [POSŁUCHAJ]

Polskie Radio w ubiegłym roku upamiętniło swoich pracowników, którzy we wrześniu 1939 r. mobilizowali Polaków do obrony przed inwazją wojsk niemieckiej Trzeciej Rzeszy. Z okazji pierwszej rocznicy odsłonięcia pamiątkowej tablicy w reportażu przypominamy, jak dramatyczna dla pracowników Polskiego Radia była decyzja o ewakuacji 5 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polskie Radio Płyty Polskiego Radia historia Polski reportaż w Jedynce Bez Przedawnienia

"Gdzie jest czarny neseser?". Trwa akcja Polskiego Radia

Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych płyt z września 1939 roku. Do dzisiaj jednak nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu wyniesionej z radia i ukrytej przez Mirosława Panufnika w czarnym neseserze. O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski II wojna światowa Płyty Polskiego Radia historia radiofonii nagrania Stefan Starzyński Warszawa

Bezcenne płyty z Archiwum Polskiego Radia pod czujnym okiem badaczy

- Są to dość szczególnej konstrukcji płyty, mają metalową duszę i na ten metal naniesiony jest polimer, w tej warstwie w czasie nagrania igła ryła i zapisywała ścieżkę dźwiękową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który badał bezcenne metalofony z nagraniami Polskiego Radia z 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Płyty Dwójka Jakub Kukla badania

Z Archiwum Polskiego Radia. "Gdzie jest czarny neseser?"

Kiedy historia spotyka się z dźwiękiem możemy usłyszeć rzeczy niezwykłe. - W Archiwum Polskiego Radia mamy bardzo dużo fonogramów i doskonale wiemy jakie one są i skąd pochodzą. Ale tak, jak w "Archiwum X", mamy też zagadki do rozwiązania. Na przykład, gdzie jest czarny neseser - mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia Polski historia radiofonii Jakub Jamrozek

Pierwsze efekty akcji "Gdzie jest czarny neseser?" [POSŁUCHAJ]

Do Polskiego Radia zgłaszają się pierwsi słuchacze, którzy natrafili na ślady płyt gramofonowych nagranych w Polskim Radiu w 1939 roku. To efekt szeroko zakrojonej akcji "Gdzie jest czarny neseser?", którą publiczny nadawca rozpoczął na początku maja. Portal Polskiego Radia uruchomił specjalny serwis: czarnyneseser.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat akcji. We wtorek, 31 maja, radiowa Jedynka wyemituje rozmowę z jednym ze słuchaczy, który odnalazł kilka płyt nagranych w Polskim Radiu 73 lata temu. – Ponawiamy apel o poszukiwanie zaginionej kolekcji. Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną nam informację i płytę – mówi Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych UNESCO historia Polski