Agata Sapiecha: muzyk powinien poruszać czułość w słuchaczu [ZOBACZ WIDEO] - Dużo wiemy na temat minionych epok dzięki muzykologom, dzięki poszukiwaniom i źródłom, które odnajdujemy, i jest w nich podkreślane, żeby przekazywać uczucia, ale - nie epatować swoimi uczuciami - mówiła w audycji Cafe "Muza" skrzypaczka i multiinstrumentalistka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej Agata Sapiecha. Zobacz więcej na temat: Agata Sapiecha Dwójka Magdalena Łoś muzyka dawna
DCz #620. Richard Stoltzman w 80. urodziny - Jest to emblematyczna postać dla klarnetu XX i XXI wieku poprzez swoją uniwersalność i niezwykłą charyzmę - mówił w "Dużej czarnej" o Richardzie Stoltzmanie Marcin Zgliński. Bohaterem audycji był amerykański wirtuoz klarnetu, który w lipcu tego roku kończy 80 lat. Zobacz więcej na temat: muzyk klarnet Dwójka Przemysław Psikuta
Bracia Olesiowie: Tomasz Stańko umiał nadawać znaczenia nutom - Zadałem sobie pytanie: na ile kompozytor Tomasz Stańko pisał tylko dla siebie, jak można jego utwory zagrać, wiedząc, że już nie będą tymi samymi dziełami. To muzyk, od którego nauczyłem się najwięcej w kwestii prowadzenia zespołu, on go cały czas prowadził, był jego dyrygentem - mówił w Dwójce kontrabasista Marcin Oleś tuż przed koncertem Tomasz Stańko Recomposed w ramach cyklu "Jazz.PL". Zobacz więcej na temat: Tomasz Stańko Jazz Dwójka Bartłomiej Oleś Marcin Oleś Andrzej Zieliński KULTURA
Mariusz Adamiak: każdy dzień Warsaw Summer Jazz Days zabrzmi inaczej - W moim pokoiku w klubie Akwarium miałem dużą kartkę, na której były spisane różne propozycje koncertowe. W pewnym momencie zobaczyłem, że ułożyły się one w trzy wyjątkowe dni. Stworzyłem tabelkę z koncertami i okazało się, że to gotowy program festiwalu, mającego być konkurencją dla Jazz Jamboree. Było nerwowo, ale się udało - tak Mariusz Adamiak wspominał początki festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, którego 31. edycja trwa od 7 do 10 lipca. Zobacz więcej na temat: Mariusz Adamiak Dwójka Andrzej Zieliński
Jarosław Cymerman: Przestrzenie Sztuki mają zbliżyć teatr do ludzi - Budowanie ośrodków poszerzających kulturę teatralną to dobry sposób na zbliżenie teatru do odbiorcy. Jeśli ktoś zaczyna prowadzić działalność teatralną w małym miasteczku, to zaczyna poszukiwać, chciałby tych spektakli oglądać więcej. Białe plamy na mapie polskiego życia teatralnego należy wypełniać - mówił w Dwójce Jarosław Cymerman, dyrektor ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Zobacz więcej na temat: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Jakub Kukla Dwójka Jarosław Cymerman
Mirt+Ter i dźwiękowe kolaże w "Miejscówce z Dwójką" - Wymyślam dźwięki, które chciałabym, żeby wyszły z "centrali" modularnej. Wymyślam je, wyobrażam, potykam się i zastanawiam, dlaczego nie wyszło, jak bym chciała. Aczkolwiek na "Miejscówce" – wyszło – mówiła w Dwójce Magda Ter, która wraz z Tomkiem Mirtem zapowiadała najbliższy (9.07) koncert w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką". Zobacz więcej na temat: Miejscówka z Dwójką koncert Dwójka Roch Siciński elektronika
Cricoteka. Kostium teatralny jako autonomiczne dzieło sztuki - W połowie lat 80. Tadeusz Kantor zdecydował, że stworzy kolekcję dzieł, które chciałby, żeby zostały dla przyszłych pokoleń. Stworzył kolekcję obiektów, ale - co ważne - od razu włączył do niej kilka kostiumów - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, gdzie od czwartku (7.07) oglądać będzie można wystawę "Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora". Zobacz więcej na temat: Tadeusz Kantor Kraków wystawa TEATR Dwójka Justyna Nowicka
Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność - Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne. Zobacz więcej na temat: konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając
"Silently". Michał Sławecki śpiewa Jamesa Joyce'a - Wyszedłem ze swojej strefy komfortu, z operowego świata wszedłem do takiego świata muzyki, który jest dla mnie nieodkryty, ale dzięki spotkaniu z taką muzyką odkryłem w sobie nowe pokłady wrażliwości - mówił w "Poranku Dwójki" kontratenor Michał Sławecki. Zobacz więcej na temat: James Joyce Dwójka Paweł Siwek pieśń
Jacek Kopciński: Peter Brook był mędrcem, kimś więcej niż reżyserem teatralnym - Peter Brook wierzył, że rozmaite wzory kultury, rozmaite tradycje zawierają wspólny pierwiastek, który można wydobyć podczas działań performatywnych - tak o zmarłym Peterze Brooku mówił w Dwójce dr Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". Zobacz więcej na temat: Dwójka Paweł Siwek TEATR Jerzy Grotowski reżyser William Szekspir
Julia Kociuban: nauczyłam się dystansu do swej pracy [ZOBACZ WIDEO] - Według mnie sztuka jest niewymierna. Brałam udział w kilku konkursach, żyłam w przeświadczeniu, że to jest jedyna droga do pokazania światu mojego spojrzenia na muzykę. Okazuje się, że tak nie jest. Trzeba ciężko pracować, oddać się temu całkowicie, w pewnym momencie to zostanie zauważone. Nie chodzi o karierę za wszelką cenę. Robię to, co kocham - mówiła w Dwójce pianistka Julia Kociuban. Zobacz więcej na temat: Julia Kociuban Dwójka Andrzej Sułek fortepian
Hanna Wróblewska: ważne są dzieło i postawa artystyczna twórcy [ZOBACZ WIDEO] - Jeżeli patrzysz na sztukę ostatnich 30 lat, możesz się zdziwić, że artyści pewne rzeczy wiedzieli, przeczuwali, pokazali wcześniej, niż weszły one do obiegu - mówiła w Dwójce Hanna Wróblewska, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, a w latach 2010-2021 szefowa Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. Zobacz więcej na temat: dzieła sztuki Dwójka Robert Mazurek malarstwo KULTURA
Ewa Bem: moja publiczność jest cudowna - Praktycznie co tydzień gdzieś występuję. Zawsze są to koncerty udane, na scenie czuję się świetnie, towarzyszą mi na niej moi wspaniali kumple. Nie cierpię pakowania, podróżowania, mieszkania w hotelach. Na szczęście moja publiczność z nawiązką wynagradza owe trudy - mówiła w Dwójce Ewa Bem. Zobacz więcej na temat: Ewa Bem Andrzej Zieliński Dwójka Jazz Jan Borkowski KULTURA
Opera i Filharmonia Podlaska. "Praca nad nowym sezonem trwa już od połowy maja" - We wrześniu wystawiamy musical musicali, jak mówi się o "West Side Story" Bernsteina. Reżyserem jest Jakub Szydłowski, nad choreografią czuwają Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Są to nazwiska, które dają gwarancję najwyższego poziomu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zobacz więcej na temat: opera Podlasie Białystok Dwójka Jakub Kukla MUZYKA
Krzysztof Penderecki i "Grające drzewo" w Łazienkach Królewskich - Mąż mówił do mnie przed laty – jak sadził drzewa – "jak moja muzyka nie przetrwa to przetrwają drzewa" - wspominała Elżbieta Penderecka podczas inauguracji w Łazienkach Królewskich w Warszawie instalacji multimedialnej "Grające drzewo". Zobacz więcej na temat: Dwójka Krzysztof Penderecki Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu Łazienki Królewskie natura
Szymon Mika: Śmietana to wielka postać polskiego jazzu - Mam wrażenie, że Jarek wydawał więcej niż jedną płytę w roku. Z tego powodu miał też rzesze fanów, którzy wciąż byli czymś zaskakiwani - mówił w Dwójce Szymon Mika, który w najbliższy piątek (1.07) wystąpi w letnim cyklu "Jazz.PL" z projektem "Jarek Śmietana Recomposed". Polsko-francuski zespół powróci do utworów zawartych na albumie "Speak Easy", który jest zapisem spotkania Jarka Śmietany z Johnem Abercrombiem. Zobacz więcej na temat: Dwójka Jazz gitara Piotr Metz
22. Festiwal Ogrody Muzyczne. Organizatorzy zapraszają pod nowy adres - Tegoroczny festiwal miał odbyć się w tym miejscu, co zwykle, czyli na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Z powodu pewnego losowego przypadku musieliśmy jednak przenieść go w równie gościnne progi naszego nowego partnera, jakim jest Sinfonia Varsovia - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Strusiński, dyrektor artystyczny 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka. Zobacz więcej na temat: śpiew Sinfonia Varsovia Paweł Siwek Dwójka
John Scofield: nie chcę być perfekcjonistą - Nie wymyśliłem tytułu tej płyty, choć nagranie albumu solowego było moim pomysłem, właściwie zrobiłem to sam w domu. Wcześniej grywałem solowe koncerty, sprawiało mi to dużą przyjemność. Jednak idea, aby wejść samemu do studia nagraniowego, była dla mnie onieśmielająca. Jest dużo łatwiej, gdy masz obok siebie kolegów, ale w warunkach domowych nie musiałem się spieszyć - mówił na antenie Dwójki John Scofield, znakomity gitarzysta. Zobacz więcej na temat: gitara Jazz Roch Siciński Dwójka KULTURA John Scofield