Polskie Radio
Section05

dwójka poleca

Wyzwania architektoniczne w kryzysie uchodźczym

- Należy pamiętać, że jesteśmy dopiero na początku tego kryzysu, dlatego należy myśleć perspektywicznie: nie tylko o tym pierwszym działaniu, z którym sobie teraz dajemy radę, ale także o tym, co czeka nas za pół roku, dwa lata czy pięć - mówił w Dwójce dr Jerzy Łątka, architekt z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka uchodźcy Dwójka Ukraina budownictwo budowa Paweł Siwek

Martyna Zych: granie muzyki daje nadzieję

- Gramy teraz dużo ukraińskiej muzyki, jednoczymy się z Ukraińcami. Pomyślałam, że muzykom, którzy wyjechali z Ukrainy, należy dać pracę, stworzyć orkiestrę dla nich. W mediach społecznościowych jest wiele ogłoszeń muzyków, to zapotrzebowanie było dla mnie inspiracją. Na pierwszym koncercie wystąpi 16 muzyków, wśród nich są też artyści polscy - mówiła na antenie Dwójki dyrygentka i altowiolistka Martyna Zych. 
Zobacz więcej na temat:  altówka Andrzej Zieliński Dwójka Ukraina Dwójka orkiestra

Oscary 2022. Jak wypadła 94. gala wręczenia statuetek?

- Wprawdzie nie mamy Oscara w kategoriach, w których zostali wyróżnieni nasi twórcy, czyli Janusz Kamiński za zdjęcia, a obraz "Sukienka" w krótkiej fabule, ale sam fakt, że nasi filmowcy od kilku lat z powodzeniem przecierają bardzo trudny amerykański rynek w postaci filmowego świata Hollywood, jest olbrzymim sukcesem - mówił w Dwójce korespondent Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Oscary Oscary 2022 Jakub Jamrozek KULTURA

Tadeusz Łysiak: to na pewno nie nasza jedyna nominacja do Oscara

- To jest coś pięknego, że taka skromna ekipa młodych ludzi z Polski, robiąca film na zaliczenie, może ostatecznie pojawić się w Hollywood, zostać doceniona i porozmawiać z największymi osobami, jeżeli chodzi o przemysł filmowy na świecie - mówił w "Poranku Dwójki" Tadeusz Łysiak, reżyser filmu "Sukienka" nominowanego w kategorii "Najlepszy krótkometrażowy film aktorski".
Zobacz więcej na temat:  Oscary Oscary 2022 Dwójka Paweł Siwek FILM kino Tadeusz Łysiak

Jacek Kaczmarski - niepokorny pieśniarz i głos pokolenia

- Podczas spotkań razem śpiewaliśmy, dyskutowaliśmy. Te rozmowy bardzo trudno sobie teraz odtworzyć, bo byliśmy bardzo młodymi ludźmi, ale przede wszystkim pojawiał się wątek wolnościowy. Jacek był szlachetnym, dynamicznym człowiekiem, więc to nie były puste słowa - tak Jacka Kaczmarskiego - poetę, prozaika, twórcę piosenek - wspominał aktor Emilian Kamiński.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Dwójka wspomnienie Jakub Jamrozek Jakub Kukla PRL

Wojciech Włodarczyk: Sztuka kształtuje rzeczywistość [WIDEO]

- Jedną z historii, która została zapamiętana w instytucie, była ta, kiedy podjąłem się na seminarium sztuki współczesnej przygotować tekst na temat happeningu. I to było absolutne zaskoczenie, bo nikt takimi rzeczami w tym czasie się nie interesował - mówił w Dwójce prof. Wojciech Włodarczyk, historyk sztuki, działacz społeczny, opozycjonista, polityk, a prywatnie - producent wina.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Dwójka rozmowa malarstwo Akademia Sztuk Pięknych

Przemysław Stippa i Tadeusz Różewicz. Na przekór inflacji słów [ZOBACZ WIDEO]

- Wydaje mi się, że dzisiaj ocalającym byłoby mówienie tylko i wyłącznie poezją, tzn. słowami, wersami i czasem kompozycją kilku-, kilkunastu wersów. I to proponował nam Tadeusz Różewicz - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, który 29 marca zadebiutuje w TVP Kultura jako reżyser sztuki "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Teatr Telewizji aktor reżyser poezja Tadeusz Różewicz Przemysław Stippa spektakl telewizja publiczna TVP Kultura TVP KULTURA

Wiesław Myśliwski: literatura też jest matematyką

- Pamiętam, że w szkole była taka profesor, Krawczykowa. Przerabiała po kolei historię literatury, epoki itd. Tyle że zasada ówczesnej nauki o literaturze to było "co autor chciał powiedzieć?", a nie to, jak autor mówi. Każda porządna nauka literatury musi zmierzać do nauczenia człowieka estetyki, kryteriów, dzięki którym będzie mógł przekonać się, co jest lepsze, a co gorsze - mówił w archiwalnym nagraniu Wiesław Myśliwski. Pisarz kończy w piątek (25.03) 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Myśliwski literatura jubileusz Dwójka KULTURA Dwikozy Sandomierz

Maja Kleszcz: wciąż odkrywam, czym może być piosenka

- Setna "Miejscówka" to nasza pierwsza wizyta w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku. Zagraliśmy materiał z płyty, która jest już prawie gotowa. Została ona pomyślana jako zwieńczenie naszej wspólnej drogi z Wojtkiem Krzakiem i uhonorowanie 90. urodzin Bogdana Loebla, poety, literata, unikalnego autora słów do piosenek - mówiła na antenie Dwójki wokalistka Maja Kleszcz, zapowiadając najbliższe spotkanie w "Miejscówce z Dwójką" (26.03). 
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert Jacek Hawryluk Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Michał Bąk Quartetto i połączenie muzycznych światów

- Grając barok jako kontrabasista, realizując basso continuo, znajduję dużo zbieżnych cech z jazzem. Takim istotnym połączeniem jest improwizacja - mówił w Dwójce Michał Bąk, muzyk aktywnie działający zarówno na scenie jazzowej, jak i w środowisku muzyki dawnej. Kontrabasista, wraz ze swoim zespołem Michał Bąk Quartetto, 25 marca wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Jazz muzyka dawna koncert koncerty w Polskim Radiu

Łukasz Borowicz i folklor małych ojczyzn w środku Europy

- Mamy dwa utwory, które w jakimś sensie łączy dużo podobieństw, a które z drugiej strony są jak czarne i białe, kompletnie różnie. Z jednej strony mamy Andaluzję, z drugiej Morawy. Bezsprzecznie jednak są to bardzo charakterystyczne i oryginalne małe ojczyzny. W środku Europy przedstawianie folkloru małych ojczyzn Europy podkreśla jeszcze mocniej to, że Europa stanowi jedność - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz o muzycznym przedsięwzięciu Opéra National du Rhin w Strasburgu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Strasburg dyrygent Paweł Siwek opera MUZYKA Dwójka

Adam Zagajewski i Drzewo Poezji w Krakowie

Ten buk będzie przypominać, kim był Adam Zagajewski dla Krakowa, a także czym dla Adama Zagajewskiego był ten obszar miasta, zwłaszcza Planty, na których często można go było spotkać spacerującego - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Na krakowskich Plantach, podczas poetyckiego spotkania przy Drzewie Poezji, obchodzono w poniedziałek (21.03) pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dwójka Paweł Siwek drzewo Kraków poezja KULTURA

Koncert "Solidarni z Ukrainą". Olga Pasiecznik: w tej wojnie każdy ma swój front [WIDEO]

- Dopóki jestem na scenie, uważam, że powinnam śpiewać za wszystkich tych, którzy musieli opuścić Ukrainę, i za tych, którzy są na miejscu i nie są w stanie wyjść na scenę, by mówić głosem Ukrainy - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik. Znakomita sopranistka - na zaproszenie Polskiego Radia i NCK - w niedzielę 20 marca wystąpiła podczas koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dwójka Ukraina Olga Pasiecznik Ukraina muzyka klasyczna KULTURA Andrzej Sułek

Rembrandt i "Lekcja anatomii dr. Tulpa". Przepustka do malarskiej sławy

Obraz "Lekcja anatomii doktora Tulpa" namalował Rembrandt w 1632 roku, jest to jego pierwszy zbiorowy portret. Malarz miał wówczas 26 lat, właśnie przeniósł się z Lejdy do Amsterdamu i rozpoczynał wielką karierę. Tworząc oficjalny wizerunek miejskich chirurgów, znakomicie wywiązał się z zadania i stał się najmodniejszym malarzem protretów w mieście.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo dzieła sztuki Rembrandt Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka