Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

KONGRES 590 Technologia i nadzór w świecie finansów. Debata ''Cyfryzacja sektora finansowego'' na Kongresie 590

Światowa gospodarka przeżywa nieustanną cyfrową rewolucję. Badacze szacują, że do 2025 roku to, co nazywamy "globalną sferą danych", wzrośnie z 16,1 biliona gigabajtów w 2016 roku do 163 bilionów gigabajtów. Ten dziesięciokrotny wzrost będzie obejmował dane przechowywane wszędzie, od chmury po urządzenia przenośne. Makroekonomiczne implikacje tej cyfrowej rewolucji wpłyną również na kształt sektora finansowego. O aspektach cyfrowej rewolucji w finansach będą debatować uczestnicy Kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konferencja Kongres 590

Karuzele VAT mogą być źródłem finansowania terroryzmu. Sarnowski: chcemy obniżyć lukę do ok. 5 proc.

- W perspektywie 2-3 lat chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc. - zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że dziś wynosi ona ok. 8,5 proc. Według niego luka VAT w Polsce jest niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  finanse publiczne vat gotówka Ministerstwo Finansów płatności bezgotówkowe NBP przestępczość gospodarcza

Eksperci: gospodarka wraca do czasu sprzed pandemii, co poprawia nastroje przedsiębiorców

Nastroje przedsiębiorców wracają do normy sprzed pandemii i postmandemicznego szoku z nadzwyczajnie podwyższoną konsumpcją. Wpływ ma zapewne także rosnąca inflacja, która może zacząć szkodzić gospodarce, ale tylko wtedy, gdy będzie utrzymywała się dłużej. Takich prognoz zaś nie ma - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Marcin Roszkowski – prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki ulga podatkowa COVID-19 fiskus pracodawcy

KONGRES 590 "Rola banków centralnych w gospodarce". Debata w ramach Kongresu 590

Kluczową rolą banków centralnych jest prowadzenie polityki monetarnej w celu osiągnięcia stabilności cen (niskiej i stabilnej inflacji) oraz pomoc w zarządzaniu wahaniami gospodarczymi. Ramy polityki, w których działają banki centralne, uległy w ostatnich dziesięcioleciach znacznym zmianom. O przyszłości bankowości centralnej będą dyskutować uczestnicy Kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konferencja Kongres 590

KONGRES 590 "Nowe możliwości". Rozpoczyna się 6. edycja Kongresu 590

"Nowe możliwości" - tak brzmi hasło 6. edycji Kongresu 590, który odbędzie się w Warszawie w dniach 5-6 października 2021 br. Impreza, należąca do kluczowych wydarzeń gospodarczych w kraju, skupi się na siedmiu obszarach tematycznych. Są to: nowe państwo, nowe sektory, demografia, zdrowie, nauka wraz z sektorem badań i rozwoju oraz nowy obraz Polski. Polskie Radio jest jednym z głównych partnerów medialnych Kongresu 590.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo konferencja Kongres 590

Z telefonów komórkowych korzysta 96 proc. dorosłych Polaków. Dla większości to także aparat fotograficzny i budzik

Z telefonów komórkowych korzysta dziś 96 proc. dorosłych Polaków. Zdecydowana większość używa smartfona, a więcej niż co piąta osoba klasycznego telefonu komórkowego - wynika z badań CBOS. Wybór urządzenia jest silnie zdeterminowany wiekiem respondentów.
Zobacz więcej na temat:  telekomunikacja mobilna smartfony telefony komórkowe CBOS badania społeczeństwo

Linie lotnicze wciąż na minusie. Szef IATA: kryzys będzie kosztował lotnictwo ponad 200 mld dolarów

- Straty netto linii lotniczych spowodowane COVID-19 zmniejszą się do ok. 12 mld dol w 2022 r. z blisko 52 mld dolarów w tym roku; w sumie pandemia będzie kosztowała lotnictwo ok. 201 mld dolarów, zanim branża powróci do rentowności w 2023 r - powiedział dyrektor generalny IATA Willie Walsh.
Zobacz więcej na temat:  transport lotnictwo COVID-19 iata strata kryzys rentowność turystyka podróże

Czarny węgiel wraca w Europie do łask - zielonych nośników energii za mało, są za drogie

Europa, która od lat w dużej mierze odwraca się od węgla, próbując "zazieleniać swoją produkcję energii elektrycznej, znalazła się w pułapce" - pisze w ostatniej analizie agencja Bloomberg. I wyjaśnia, że magazyny gazu w regionie są tylko częściowo zapełnione, dostawcy skroplonego gazu ziemnego faworyzują Azję, a okresowe - bo zależne od pory roku, odnawialne źródła energii, nie są w stanie w pełni zaspokoić popytu.
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne