Polskie Radio
Section05

historia Polski

Jakie tajemnice skrywa wrak Karlsruhe? Druga wyprawa badawcza polskich nurków

Na początku 1945 roku - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała cztery miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka statek katastrofa morska

FESTIWAL NNW II RP w archiwach Polskiego Radia. "Ocalało to, co schowane"

- Z dźwiękowym zapisem II RP jest bardzo źle. W myśl postanowienia o kapitulacji, Polskie Radio przeszło w ręce niemieckie. Niemcy, w momencie, w którym przejęli rozgłośnię, zniszczyli wszystko i ocalały tylko te płyty, które zostały schowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci W POLSKIM RADIU POLSKA

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego

Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" decyzją kapituły nagrodą wyróżniony został Związek Polaków na Białorusi. Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Białoruś Polacy na Białorusi szczepienia język polski

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA KULTURA malarstwo

FESTIWAL NNW Wystawa poświęcona gen. Maczkowi na Festiwalu NNW. Robert Kostro: to była postać wybitna

- Generał Maczek w karierze wojskowej, drodze bojowej, właściwie osiągnął same sukcesy. To nietypowe jak na polskie warunki, gdzie II wojna światowa kojarzy się z wieloma porażkami, klęskami, często honorowymi, ale jednak słabościami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek POLSKA II wojna światowa Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci społeczeństwo

FESTIWAL NNW "Zostali na Wschodzie...". Hlebowicz o Polakach, którzy nie opuścili Kresów Wschodnich

- Spotykałem świat, o którym myślałem, że już go nie ma, a on jeszcze trwał w nich. Niesamowitą rzeczą był także system wartości, który reprezentowali - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Hlebowicz, historyk z IPN, pod którego redakcją powstała książka "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Polskie Radio 24 Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci społeczeństwo

Lokajski - olimpijczyk, który utrwalił powstanie na zdjęciach [POSŁUCHAJ]

Eugeniusz Lokajski ps. Brok był nadzieją przedwojennej lekkoatletyki. Brał udział w wojnie obronnej w 1939 roku, dostał się do sowieckiej niewoli, ale udało mu się uciec. Zginął 25 września 1944 roku pod gruzami zbombardowanej kamienicy. Pozostawił po sobie kilkaset fotografii z Powstania Warszawskiego. Eugeniuszowi Lokajskiemu jest poświęcona audycja dokumentalna Ewy Michałowskiej "Po drugiej stronie obiektywu".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Ewa Michalska reportaż reportaż w Jedynce

James Bond "uczył się" od nich. Najsłynniejsi szpiedzy

Pracę w wywiadzie podjęli z różnych powodów - jednych motywowały kwestie finansowe, innych miłość do ojczyzny, a jeszcze innych do ideologii. Niektórzy za swoją decyzję zapłacili własnym życiem, inni dożyli w spokoju późnej starości. Mimo licznych różnic, łączy ich jedno - każdy z nich miał niebagatelny wpływ na bieg historii. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy II wojna światowa zimna wojna lata 50 lata 60 ZSRR III Rzesza II Rzeczpospolita Stany Zjednoczone stan wojenny HISTORIA

Festiwal NNW Ksawery Szczepanik: życie Władysława Kozakiewicza to też jedna z kresowych historii

- Kozakiewiczowie, gdy przyjechali do Gdyni, przez sąsiadów byli nazywani ruskami. Mimo że byli Polakami. Władysław Kozakiewicz podnosi tę kwestię w filmie. Ta zadra musiała w nim bardzo długo tkwić - mówił w Polskim Radiu 24 Ksawery Szczepanik, reżyser filmu "Po Złoto. Historia Władysława Kozakiewicza", którego pokaz miał miejsce podczas XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci FILM kino PRL

FESTIWAL NNW Film "My trzymamy z Bogiem" na Festiwalu NNW. Reżyser: kapelan Solidarności uratował strajk w Gdyni

"My trzymamy z Bogiem" w reżyserii dokumentalisty Dariusza Walusiaka, to kolejny film w sekcji pokazów specjalnych zaprezentowany w ramach XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. Film o ks. prałacie Hilarym Jastaku, królu Kaszubów, opowiada o długoletnim proboszczu parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni oraz kapelanie "Solidarności" w Stoczni Gdynia.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci POLSKA Żołnierze Wyklęci

Powstańcy i młodzi wolontariusze: żywa lekcja historii [POSŁUCHAJ]

Do 2 października 1944 roku trwała walka warszawskich powstańców. Trzy lata temu, w roku 2018, na Nowolipiu został otwarty Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To miejsce, gdzie często pojawia się młodzież: harcerze, uczniowie szkół, wolontariusze. Jak wygląda tam ich praca? Co 77 lat po powstaniu jego uczestnicy chcą przekazać młodemu pokoleniu?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki społeczeństwo Powstanie Warszawskie pomoc wolontariat młodzież szkoła Trójka reportaż

"Po 40 minutach oświadczono, że nikt nie przeżył". Antoni Macierewicz o katastrofie smoleńskiej

- Po 40 minutach oświadczono, że nikt nie przeżył. A dotyczyło to 96 osób! Większości z nich w ogóle jeszcze nie odnaleziono. Ciało Pana Prezydenta odnaleziono po sześciu godzinach - powiedział w rozmowie z "Gazetą Polską" Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska katastrofa samolotu Lech Kaczyński Antoni Macierewicz Gazeta Polska

"Dziedzictwo i pamięć". Nowa audycja w radiowej Jedynce

Nazywana jest Armią Dmowskiego, Paderewskiego i Hallera. Kiedy przybyła do Polski, była witana okrzykami i łzami. Odegrała znaczącą rolę w odrodzeniu Rzeczypospolitej Polskiej po 1918 roku i przeszła do legendy. W pierwszej odsłonie audycji "Dziedzictwo i pamięć" opowiadaliśmy o Błękitnej Armii. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Haller Armia Polska we Francji puck Ignacy Jan Paderewski Roman Dmowski Józef Piłsudski