Polskie Radio
Section05

historia Polski

Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli na Mazurach ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery odkryli na terenach mazurskiego nadleśnictwa Borki członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazano służbom ochrony zabytków.
Zobacz więcej na temat:  warmińsko-mazurskie Mazury HISTORIA starożytność archeologia odkrycia archeologiczne odkrycia i ciekawostki wykopaliska

Bazylika św. Krzyża. Msza święta w intencji pomordowanych w Katyniu

W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji pomordowanych w Katyniu. 84 lata temu władze Związku Sowieckiego wydały wyrok śmierci na niemal 22 tysiące polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni na terenie ZSRS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA chrześcijaństwo Kościół katolicki zbrodnia katyńska Katyń pamięć tradycja Msza święta Warszawa

Zakopane. Willa Palace, czyli "katownia Podhala", stanie się muzeum II wojny światowej

- Część osób była bohaterami, miała szlachetną postawę, którą dzisiaj stawiamy za wzór. Była część ludzi, która kolaborowała, współpracowała z wrogiem, ale też próbowała przeżyć w różny sposób. Ale chyba większość osób chciała przetrwać okres wojny - tak o postawach ludzi Podhala mówił Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wkrótce otwarcie nowego oddziału placówki.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem wystawa Zakopane Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka muzeum Podhale Michał Murzyn

"Piosenka jest dobra na wszystko". "Radio Przybora" zaprasza na listę kabaretowych przebojów

Trudno wyobrazić sobie dzieje polskiej kultury popularnej bez twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, przede wszystkim bez piosenek, które tworzyli wspólnie jako tekściarz i kompozytor. W internetowym kanale "Radio Przybora", który towarzyszy serwisowi "Jeremi Przybora. Legenda Polskiego Radia", na słuchaczy czeka kilkaset nagrań tych ponadczasowych przebojów.
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora piosenka Polskie Radio serwisy specjalne HISTORIA

"W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach". Polskie ślady na Ukrainie

Zmiany polityczne po II wojnie światowej na zawsze odcięły ziemie ukraińskie od Polski, a po przesiedleniach nasz kraj uzyskał kształt zbliżony do granic etnicznych. Dziś nikt nie myśli o rewindykacji Lwowa czy Krzemieńca, ale sentyment pozostał. Gościem Polskiego Radia 24 był Sławomir Koper, autor książki "W stepie szerokim. Podróż po ukraińskich Kresach".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Jeremi Przybora. Nowy serwis specjalny Polskiego Radia

Z okazji 20. rocznicy śmierci Jeremiego Przybory portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny przybora.polskieradio.pl, poświęcony jego życiu i twórczości. Znajdują się w nim m.in. dźwięki z radiowych archiwów, niepublikowane opowieści artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz unikatowe nagrania jego głosu z września 1939 roku i Powstania Warszawskiego. To także okazja do wysłuchania  setek kabaretowych przebojów w "Radiu Przybora". 
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora HISTORIA kabaret Kabaret Starszych Panów Polskie Radio serwisy specjalne

Finał akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom"

W czasie finału akcji "Tydzień z dinozaurami w Polskim Radiu Dzieciom" w audycji "Dawno, dawno temu" rozwiązaliśmy pięć zagadek dotyczących dinozaurów. To właśnie ich odgadnięcie było zadaniem w naszej zabawie. Wraz z profesorem Tomaszem Sulejem, polskim paleontologiem, rozmawialiśmy o dinozaurach narysowanych przez dzieci i wysłanych do redakcji. Była to także okazja aby przypomnieć dzieciom oraz starszym słuchaczom, o najważniejszych cechach poszczególnych dinozaurów. Posłuchajcie!
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom paleontologia

Polskie lotnictwo i historia dwóch miast: Trójka w Dęblinie i Puławach

Tym razem Trójka odwiedziła północną Lubelszczyznę. "Trzymaj z Trójką" zaprasiło do Twierdzy Dęblin, gdzie nie tylko dowiedzieliśmy się, jakie jednostki tam stacjonują, ale również poznaliśmy pasjonującą historię tego obiektu. Nie obyło się bez wizyty w szkole pilotów, bo przecież właśnie z lataniem Dęblin się kojarzy. Potem przenieśliśmy się do nieodległych Puław, gdzie m.in. odwiedziliśmy piękny Pałac Czartoryskich, ale również nowoczesne Azoty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dęblin Puławy Paweł Turski turystyka