Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Co kryją warstwy ziemi Muranowa? Niezwykła instalacja przy Muzeum POLIN

Instalację Artura Żmijewskiego i badaczki pamięci Zagłady, Zofii Waślickiej-Żmijewskiej, można od soboty oglądać na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Tematem instalacji są przedmioty wydobyte z ziemi na Muranowie podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscu budowy Muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich historia Polski pamiątki Michał Montowski II wojna światowa

Ekspert o próbie otrucia Aleksieja Nawalnego: Zachód musi zareagować, bo od tego zależy jego wiarygodność

Niemcy zakomunikowały, że badania medyczne dowodzą, iż do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został użyty środek trujący z grupy nowiczoków. Berlin wezwał Rosję do złożenia wyjaśnień w tej sprawie i stanowczo potępił atak na opozycjonistę. Ewentualne kroki przeciwko Rosjio sa konsultowane z partnerami z Unii Europejskiej i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja Niemcy Michał Żakowski Agnieszka Bryc

Finał akcji "Moje archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki historia Polski archiwum wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska

Warszawskie ścieki trafiają do Wisły. Wiceprezes Wód Polskich: można było tego uniknąć

Wiedząc o tym, że jest niebezpieczeństwo wystąpienia awarii, zwłaszcza po ubiegłorocznym przykrym doświadczeniu, trzeba było natychmiast przystąpić do budowy rurociągu zastępczego. Gdyby ten rurociąg zastępczy był, to w tym momencie nie byłoby tego problemu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek POLSKA Polskie Radio Warszawa społeczeństwo regiony mazowieckie awaria w oczyszczalni Czajka Wisła

Komiks o bohaterskich pocztowcach z Gdańska. Walczyli z niemieckim agresorem

"Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" - pod takim tytułem Muzeum II Wojny Światowej wydało kolejny komiks przedstawiający bohaterskie losy Polaków przeciwstawiających się niemieckiej agresji na terenie Gdańska. - Ta historia jest przede wszystkim mroczna z powodu jej bardzo tragicznego zakończenia - zdradza autor komiksu Mariusz Wójtowicz-Podhorski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej komiks Gdańsk historia Polski

Ten projekt ma upamiętnić tragiczne wydarzenia. Czym są tablice Tchorka?

W Warszawie i jej okolicy powstało ponad 400 tzw. tablic Tchorka, które miały upamiętnić wydarzenia związane z egzekucjami Polaków podczas II wojny światowej. Wiele z nich jednak nie przetrwało. PGE Polska Grupa Energetyczna w ramach projektu "Tablice Pamięci" przywraca im świetność i przypomina tragiczne historie, którym są poświęcone. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Wojciech Dąbrowski II wojna światowa PGE

Awaria oczyszczalni "Czajka". Waldemar Buda: Trzaskowski porzucił Warszawę

- Rafał Trzaskowski sporą część czasu poświęcił na kampanię prezydencką. Zaniechał on swoich obowiązków, porzucił Warszawę i jeździł po innych miejscowościach. Dzisiaj służby i prokuratura powinny szukać osób odpowiedzialnych za awarię "Czajki", ale trzeba szukać bliżej, niż wydaje się prezydentowi Warszawy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Gościem audycji był również Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa Rafał Trzaskowski Wisła ekologia środowisko katastrofa ekologiczna mazowieckie regiony Michał Rachoń Waldemar Buda Dariusz Joński

Nowy premier w Libanie. Prof. Ożarowski: potrzebne są transparentne działania

- Społeczeństwo libańskie chyba już od dawna nie ma zaufania do polityków i do jakichkolwiek rządów w tym państwie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Czy nowy premier Libanu Mustafa Adib odbuduje kraj, który jest podzielony nie tylko politycznie, ale również religijnie?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Liban Więcej świata Genowefa Grabowska Emmanuel Macron

Natalia Kukulska: Chopin stworzył niezwykle uniwersalne dzieła

- Mam poczucie wielkiej satysfakcji i radości, że ten karkołomny, mogłoby się wydawać, pomysł jest przychylnie przyjęty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o albumie "Czułe struny" Natalia Kukulska. Po raz pierwszy muzycy opracowali dzieła Fryderyka Chopina w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Kto był pomysłodawcą?
Zobacz więcej na temat:  Natalia Kukulska Fryderyk Chopin płyta Muzyczna Jedynka Maria Szabłowska

"Chciałem żeby urodziła się na nowo". Jerzy Grunwald o nowej wersji piosenki "Biały Krzyż"

- Piosenka "Biały Krzyż" jest piękna, chciałem, żeby urodziła się na nowo i aby dzisiejsza rocznica wybuchu II Wojny Światowej była również rocznicą przypomnienia tych tragicznych czasów, w których ginęli polscy żołnierze. Dla nich jest ta nowa wersja utworu - mówił w "Muzycznej Jedynce" wokalista Jerzy Grunwald. 
Zobacz więcej na temat:  Czerwone Gitary Krzysztof Klenczon II wojna światowa piosenka Jerzy Grunwald Maria Szabłowska